Můžete přiblížit historii a tradici Františkových Lázní jako lázeňského místa s přírodními léčivými zdroji? Jaký je jejich benefit?

Františkovy Lázně slavily před rokem dvě stě třicet let od svého založení Františkem I. Jsou jedinečné tím, že se zde nacházejí všechny typy přírodních léčivých zdrojů. Tj. františkolázeňská slatina, jednadvacet minerálních pramenů a také přírodní oxid uhličitý z vývěru pramene Marie, což je jejich hlavní benefit.

Jak Františkovy Lázně využívají své přírodní léčivé zdroje pro léčbu neplodnosti?

Při léčbě neplodnosti se využívá zejména františkolázeňská slatina, která má unikátní složení. Profesoři Aschheim a Hollwegh v Mnichově a Berlíně zkoumali vlastnosti naší slatiny a potvrdili, že obsahuje přírodní fytohormony, které ovlivňují dozrávání vajíček. Dalším velkým benefitem naší slatiny je, že je po její aplikaci v podobě slatinného tamponu a zábalu v podobě tzv. „kalhotek“ vyšší a kvalitnější děložní výstelka neboli endometrium. Oplodněné vajíčko se pak lépe uchytí a spíše plod donosí.

Odráží se v léčbě neplodnosti, které Františkovy Lázně nabízejí, nové metody a trendy?

Při léčbě neplodnosti je základem zmíněná léčba místní slatinou. Aplikují se také ostatní přírodní zdroje, a to minerální prameny v podobě vaginálních irigací a přírodní oxid uhličitý v podobě plynových sedacích koupelí. Nově nabízíme ženám, které nemohou otěhotnět nebo donosit dítě, také psychoterapeutické procedury a psychoterapii. Ženská neplodnost je totiž často podmíněná psychosomaticky. Relativně nově se osvědčila i kombinace francouzské ušní a klasické čínské tělové akupunktury, kterými se dá ovlivnit funkce ženských reprodukčních orgánů a jejich řízení centrálním nervovým systémem.

Co odlišuje lázeňskou léčbu neplodnosti ve Františkových Lázních od jiných typů léčby?

Základní odlišnost je v tom, že jde o čistě přírodní způsob léčení. Ten nemá žádné vedlejší účinky, jako je tomu například při umělém oplodnění.

Jaké indikační skupiny jsou cíleně léčeny v rámci vašeho gynekologického a onkologického léčebného programu?

Léčíme zde pacientky s primární a sekundární sterilitou, pacientky po opakovaných potratech, pacientky s chronickými infekcemi rodidel, pacientky po operacích dělohy a vaječníků. Nemalou skupinou jsou i ženy po karcinomu prsu, vaječníků nebo dělohy.

Na jaké hlavní příčiny neplodnosti často narážíte a jakým způsobem můžete pomoci?

U každé pacientky je to jiné. Některé mají často endometriózu, jiné zase neprůchodnost vejcovodů. U některých párů je problém genetický nebo imunologický. Poslední dobou exponenciálně se zhoršily spermiogramy mužů a tím se ženám nedaří otěhotnět. Jen za posledních dvacet let počet spermii v 1ml poklesl o osmdesát procent. Jsou málo pohyblivé a často i morfologicky poškozené. U velkého procenta žen se jedná o problém psychosomatický. Pomáháme jim léčbou našimi přírodními léčivými zdroji a případně odbornou psychoterapií nebo akupunkturou.

Jaká je struktura typického léčebného programu, jaké procedury zahrnuje?

Jak jsem už zmínil, léčba je založená na léčbě naši slatinou, minerálními prameny a přírodním oxidem uhličitým. Pacientky cvičí podle Mojžíšové nebo mají předepsanou gynekologickou jógu. Pokud potřebuji psychoterapeutickou pomoc, mají v programu psychoterapeutické procedury. Doplatit si mohou také francouzskou ušní a čínskou tělovou akupunkturu.

V jakých obdobích a jak dlouho by měly pacientky s neplodností absolvovat lázeňskou léčbu pro dosažení optimálních výsledků?

Z veřejného zdravotního pojištění je pacientkám hrazena léčba neplodnosti v délce tří týdnů do věku čtyřiceti let s možnosti opakování do osmačtyřiceti měsíců po první lázeňské léčbě. U samoplátců doporučuji také třítýdenní pobyt.

Co se týče věku, biologicky je nejvhodnější věk pro početí kolem pětadvaceti let. Bohužel průměrný věk pacientek je spíše kolem pětatřiceti let. To je také jeden z důvodů proč má stále více žen problém s neplodností.

Přizpůsobují se léčebné programy jednotlivým pacientkám s ohledem na jejich specifické potřeby a zdravotní situaci?

Ošetřující gynekolog vždy stanovuje léčebný program dle aktuálního zdravotního stavu a přidružených diagnóz pacientek.

Kromě léčebných procedur, jaké další benefity Františkovy Lázně nabízí pro osobní rozvoj a relaxaci pacientek?

Františkovy Lázně jsou oázou klidu. Je tu mnoho parků, lesoparků. Zde více než jinde platí slova klasika: „Lékař léčí, příroda uzdravuje“.

Má pro pacientky význam setkávání s ženami se stejnými zdravotními problémy?

Je to další benefit pro pacientky, které tak zjistí, že podobný problém má mnoho jiných žen. Vyměňují si zkušenosti. Často zde vznikají přátelství na celý život. Dostávám děkovné maily jako například posledně. Psala mi pacientka, která ke mně chodila na akupunkturu, že se jich tu v jednom turnuse  skamarádilo sedm. Z toho se už šest z nich stalo šťastnými maminkami.

Které podpůrné služby poskytujete pacientkám bojujícím s neplodností?

V naší společnosti Františkovy Lázně AQUAFORUM a.s. máme šikovné nutriční terapeutky, které poradí, jaká strava je vhodná pro budoucí maminky. Jak jsem už zmínil, mohou také vyhledat psychoterapeuta.

Ovlivňuje strava a životní styl úspěch lázeňského léčebného programu pro neplodnost?

Životní styl, zejména trvalý pracovní nebo jiný stres, udržuje ženu ve stavu takzvané sympatikotonie neboli stresovém módu. V takovém případě mozek vylučuje stresové hormony, které připravuji ženu na práci, sport nebo se s problémem poprat. Ony se naopak potřebují  dostat do stavu takzvané parasympatikotonie t.j. do klidového stavu, kdy dochází k léčení, regeneraci a reprodukci. Zdravá, vyvážená, přirozená strava v tomto pozitivní roli sehrává.

Pomocí jakých metod hodnotíte úspěšnost lázeňské léčby u pacientů s neplodností?

Jednoznačným kritériem je zdravé narozené dítě. O tom se dozvídáme z množství děkovných mailů. Mimoto jsem realizoval dvě retrospektivní studie pro pět set pacientek, které u nás absolvovaly lázně, tj. celkově u tisícovky pacientek. Z odpovědí vyplynulo, že úspěšnost léčby byla opakovaně něco přes čtyřiapadesát procent.

Jak si mohou pacientky po ukončení léčby udržet dosažených výsledků?

Po lázeňské léčbě u nás trvá ze zkušenosti našich gynekologů šance na otěhotnění zhruba šest měsíců. Potvrdily to i mé vlastní retrospektivní studie. Prokázaly, že třiaosmdesát procent žen otěhotnělo do šesti měsíců od absolvování lázeňské léčby. Zbylé ženy pak cca do jednoho roku. Vhodná je samozřejmě správná životospráva, zdravá strava a pozitivní myšlení.

Kdo má nárok na čerpání příspěvků od zdravotní pojišťovny?

Pacientky do věku čtyřiceti let mají nárok na léčbu neplodnosti z veřejného zdravotního pojištění s možnosti opakování do osmačtyřiceti měsíců po prvním pobytu na tzv. Komplexní lázeňskou léčbu. Pobyt pro samoplátce je samozřejmě možný v jakémkoliv věku.

Návrh na lázeňskou léčbu podává gynekolog. Návrh na lázně následně vypíše praktik nebo dle nových pravidel i ošetřující gynekolog. Vše poté schvaluje revizní lékař zdravotní pojišťovny. Po schválení se návrh dostane do našeho lázeňského zařízení a my pacientku pozveme na základě volných kapacit do tří měsíců od vystavení návrhu.

Léčí se ve Františkových Lázních neplodnost i u mužů?

Optimální by bylo, léčit v případě neplodnosti nejen ženy, ale i muže, protože mužská neplodnost je na výrazném vzestupu a poslední roky už dokonce převažuje. I mužům mohou pomoci naše přírodní léčivé zdroje. Zmínil bych uhličité koupele, plynové obálky a všechny procedury, které zlepšují prokrvení mužských pohlavních orgánů a tím zlepšují tvorbu spermií a mužskou potenci.

Přijíždí k vám, do společnosti Františkovy Lázně AQUAFORUM a.s., páry?

V posledním období doprovází na mé doporučení stále více pacientek, alespoň na kratší dobu, manželé či partneři. V současné době zde máme v léčení dva partnerské páry a to na celý, třítýdenní pobyt.

Existuje rozdíl v přístupu a metodách léčby neplodnosti mezi muži a ženami?

V léčbě mužské a ženské neplodnosti jsou zásadní rozdíly a odlišné příčiny. Proto je i léčebný proces zásadně odlišný.

Zmínil jste, že za posledních dvacet let se počet spermii u mužů snížil o osmdesát procent. Co to znamená?

Spermie jsou málo pohyblivé a morfologicky změněné, zejména vlivem životního stylu. Sedavé zaměstnání znemožňuje jejich správnou tvorbu, protože mužské semeníky by měly mít o čtyři stupně nižší teplotu než je teplota těla. Znamená to, že by se muži měli více pohybovat. Nejlépe v přírodě a ve volném oblečení. Také by se měli vyhýbat všem potravinám a nápojům, které jsou v plastu. Obsahují totiž zbytkové ftaláty, jež jsou zabijáky spermií.

MUDr. Robert Michalič, ředitel léčebného úseku

Zdroj: iGlanc.cz, MUDr. Robert Michalič, ředitel léčebného úseku, frantiskovylazne.cz

Související články