Nebudeme vás hned zkraje zatěžovat složitými technologickými procesy. Zjednodušeně řečeno ale platí, že moderní Li-Ion baterie v našich smartphonech se od těch starých dost liší. Co bylo kdysi žádoucí, to je dnes nejhorší, co můžete své baterii udělat. Existuje velké množství fíglů a rad, jak výdrž baterie co nejvíc prodloužit a zachovat.

1. Z nuly na sto

Máte výčitky, když telefon do nabíječky šoupnete průběžně a nečekáte až do jeho úplného vybití, kdy sám od sebe umře? Pak můžete být v klidu. Podle odborníků je právě takzvané nabíjení z nuly na sto úplně nejhorší, co lze moderní baterce udělat. Tento způsob se doporučoval u niklových baterií, ale ty už chytré telefony nepoužívají, takže si tento zlozvyk rychle vymažte z hlavy.

Nedoporučuje se ani nabíjení až do plných 100 %. Kde je tedy ideální mez? Prý mezi 20 až 80 procenty. Počkejte třeba do chvíle, kdy vám telefon zahlásí slabou baterii a tehdy ho ideálně připojte ke zdroji. Tím na její životnosti nic nezkazíte, naopak. Pravidelně a kratší čas je ideální. Mějte však zároveň na paměti, že Li-Ionky postrádají paměťový efekt, zato mají omezený počet nabíjecích cyklů. Převedeno do praxe - čím častěji dobíjíte, tím dříve ji opotřebujete.

2. Nabíjení telefonu přes noc

Neplatí, že když telefon necháte v nabíječce přes noc, tak by se neustále nabíjel, čerpal energii a vyčerpával se, extrémně se přehříval apod. Moderní baterie jsou totiž natolik chytré, že v momentě, když dosáhnou plného nabití, nabíjet se přestanou.

I tak je tu stále ono zmíněné nabíjení do sta, které telefonu nesvědčí, to je holý fakt. Takže z toho důvodu se noční nabíjení nedoporučuje.

3. Jen vlastní originální nabíječka

To je tak trochu mýtus, který musíme vyvrátit. Jde totiž hlavně o marketingový tah. Samozřejmě máte s vlastní nabíječkou či kabelem jistotu, že má příslušnou kvalitu, takže ji vždy upřednostněte. Navíc nabíjí i rychleji. Ale když ta není zrovna po ruce, pokud použijete jakoukoliv jinou s příslušným konektorem, telefon to přežije. Pozor si dejte na pochybné a hodně levné příslušenství, které opravdu může představovat nebezpečí.

Související články

4. Nevystavovat telefon extrémním teplotám

Horko a baterie je spojení, které nejde dohromady. Extrémní teplo je pro telefon cesta ke zkáze. Dáváte si mobil přes noc pod polštář? Nebo ho v létě běžně máte na palubní desce? A teď si představte, jak trpí na koupališti? To se samozřejmě netýká jen chytrého telefonu, ale všech vašich dobíjecích elektronických zařízení. Proto pokud možno mobil nevystavujte silným slunečním paprskům, ale stejně tak nízké teploty baterii neprospívají. Vhodný není žádný extrém.

5. Používání telefonu při nabíjení

Obecně se doporučuje telefon během připojení ke zdroji napájení používat co nejméně. Je to opět z důvodu zbytečného zahřívání baterie, ale v zásadě se nejedná o trestuhodný prohřešek. Nic nezkazíte tím, když ho v té době vyndáte ze všech krytů a obalů, které omezují odvod tepla z telefonu.

Čím vším mohu baterii ušetřit?

Na začátku jsme zmiňovali triky, kterými lze životnost baterie během užívání telefonu prodloužit. Které to jsou?

  • Začněte tím, že se v nastavení zařízení podívejte do záložky Baterie. Uděláte si díky tomu lepší obrázek o tom, v jakém stavu baterii aktuálně máte, nebo které aplikace žerou úplně nejvíc energie.
  • Pokračujte zákazem automatické synchronizace aplikací. Není přece nutné, aby se vše neustále každou hodinu aktualizovalo. Nespleťte si to však s automatickým zálohováním telefonu, které by vás mohlo stát ztracená data. A když už budete v aplikacích, pouvažujte o smazání těch, které vůbec nepoužíváte.
  • Jak dlouho vám svítí displej poté, co telefon pustíte z ruky? Možná si neuvědomujete, že i taková drobnost dokáže spotřebovat spoustu energie.
  • Když předem víte, že daný den budete potřebovat mobil co nejdéle v provozu a nebudete mít možnost šoupnout ho do nabíječky, zapněte si úsporný režim, který spoustu funkcí omezí a zařízení opravdu vydrží o poznání déle.
  • Poslední trik vám bude proti srsti, protože je nepohodlný, ale zkuste nad ním alespoň přemýšlet. Spočívá v tom, že vypnete vymoženosti jako Bluetooth, WiFi nebo mobilní data. A zapínejte je opravdu až ve chvíli, kdy je potřebujete. Už teď koulíte očima, ale faktem zůstává, že i tady se dá značně ušetřit.

Jak co nejrychleji nabít mobil?

Každému se to někdy stalo. Potřebujete nečekaně odejít z domu, ale ouvej, máte žalostných pár procent baterie. Nejjednodušší co můžete udělat, je telefon vypnout (ujistěte se, že si pořád pamatujete PIN). Zapnutí letového režimu je druhá možnost. Ideální teplota je pak zhruba 25 stupňů Celsia, protože při nižší probíhá dobíjení pomaleji.

zdroj: iGlanc.cz, inSmart, Smarty, Refresher

Související články