To je pro většinu lidí bez volné hotovosti kvůli aktuálně drahému úvěrování nevýhodné. Řešením tak mohou být nemovitostní fondy, díky kterým nemusíte kupovat nemovitost celou a své peníze můžete investovat třeba do kanceláří nebo do nákupního centra. A jak ukazují čísla, Češi realitním fondům věří. V roce 2022 do nich totiž investovali o 15,8 % více peněz než rok před tím a tempo růstu si nemovitostní fondy drží i letos. Za posledních pět let se objem peněz investovaný do těchto fondů dokonce zdvojnásobil.

Realitní fondy vynikají v tom, že vás zbavují starostí, které se jinak k nemovitostem vážou. Tedy, není třeba hledat bonitní nájemníky, podepisovat s nimi smlouvy, složitě přiznávat příjmy z nájmu, servisovat vybavení nemovitosti nebo zařizovat opravy objektu a řešit jiné nepříjemnosti. A především: nemovitostní fondy mají většinou dlouhodobé nájemce s inflačními doložkami. Příjmy z pronájmu se jim tedy automaticky zvyšují stejně rychle, jak roste inflace.  A jak rostou ceny z pronájmu, zvyšuje se i ocenění nemovitosti.

Realitní fondy teď nakupují za výhodnější ceny

 „Za covidu došlo k mírnému poklesu cen u kanceláří, propadly se hotelové služby. Díky tomu je i dnes lze pořídit za výhodné ceny, které slibují vyšší růst po ozdravení ekonomiky,“ vysvětluje správce Realitního fondu KB 4 Jozef Murza, který spravuje v pořadí již čtvrtý z úspěšných nemovitostních fondů Amundi. První z nich dokázal od svého založení vydělat již více než 40 %, další dva už mají plnou kapacitu a čtvrtý právě nabírá nové zájemce. Ten tentokrát investuje především tzv. do postelí, tedy rezidencí, kolejí, hotelů či klinik.

Základem úspěchu v investování je vždy důsledný a pečlivý výběr nemovitosti. „V roce 2020 jsme pro naše globální nemovitostní fondy analyzovali celkem 1 130 nemovitostí, přičemž pouze 24 z nich bylo nakonec koupeno a zařazeno do portfolia,“ poukazuje na složitost výběru správných nemovitostí Jozef Murza.

„Nyní běží upisovací období pro nový fond, tedy nábor klientů. To se uzavře nejspíš v září 2024. Fond mezitím vyhledává vhodné investiční příležitosti nejen mezi postavenými budovami, ale také nemovitostmi, které jsou ve fázi výstavby nebo před jejím zahájením. Mix je v poměru půl na půl,“ upřesňuje Jozef Murza.

Fond chce především využít nastupujícího trendu nájemního bydlení a bydlení pro seniory. Zatímco v Česku se jedná o novinku, kterou zatím rozvíjí jen pár vizionářů, v sousedních zemích je už byznys slušně nastartovaný. „S tím, jak populace stárne a zároveň přibývá lidí ochotných si za komfort připlatit, roste i zájem o specializované nemovitosti pro seniory, soukromé kliniky a servisované apartmány,“ říká Jozef Murza. Zajímavým se její také další segment nájemního trhu, který v Čechách teprve čeká na svůj boom a to je bydlení pro studenty, tedy především vysokoškolské koleje. Soukromí majitelé mohou studentům nabídnout vyšší standard než je obvyklý na státem spravovaných ubytovnách, movitější studenty lákají hlavně na komunitní život, který jim nyní v soukromých podnájmech často chybí.