Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Moravské Kopanice zahrnující několik vesnic a osad kolem Starého Hrozenkova nenápadným koutem Moravy, kam turista zabloudil spíš omylem. Populární román krajinu s nedotčenou přírodou plnou léčivých bylin, nekonečných lesů a vzácných divokých orchidejí změnil. A ačkoliv se místní obyvatelé na autorku kvůli narušenému soukromí nejdřív zlobili, dnes přibývá těch, kteří uznávají, že jim slavná kniha přinesla i výhody - příležitost podnikatelům a finanční zisk pro obec.

Zdroj: Youtube

Prosecco s výhledem na ovečky

Kdybyste v Žítkové měli navštívit jen tři místa, doporučujeme salaš s ovčím sýrem, tajuplné muzeum a restauraci s irským majitelem. Co se salaše týká, je stará teprve pět let, ale sjíždějí se do ní lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí. Nabízí totiž vynikající lokální ovčí sýry - například tradiční oštiepok, bryndzu, ale i několik dalších nejen sýrových specialit.

Salaš jménem Sýry od kapličky založila místní starostka a kromě sýrů a dalších dobrot si tu můžete dát i skvěle vychlazené prosecco a popíjet ho s výhledem na stádo oveček se zvonečky na krku. Dokonalá romantika! Ale jestli si chcete zajít na pořádný oběd nebo večeři, zkuste Ralph’s Restaurant & Pub, podnik, kde můžete ochutnat irské speciality - majitel, který se zamiloval do místní rodačky, totiž pochází z Irska. Vyplatí se udělat si rezervaci, bývá tu plno. 

Bohyně z románu

Hlavním cílem pro turisty je bezesporu Muzeum poslední žítkovské bohyně, kterou byla Irma Gabrhelová,  objevující se i v románu Kateřiny Tučkové. Irma zemřela v roce 2001 ve věku devadesáti sedmi let a mnoho let žila v chalupě sama. Jak říká Petr Mizera, který její dům koupil a citlivě zrekonstruoval, se stařenkou zmizel nejen z Kopanic, ale i ze středoevropského prostoru jedinečný fenomén - umění ‚bohování’ neboli lidové léčitelství, které si tamní ženy předávaly z generace na generaci. Jediné hmatatelné, co po žítkovských bohyních zůstalo, je právě tato chalupa. Dnes je možné ji navštívit a prohlédnout si i vnitřní prostory za doprovodu devadesátiminutového poutavého výkladu majitele.

Výlety za bylinkami

Už jen samotné chození po Žítkové ležící na česko-slovenské hranici je ale zážitek a je víceméně jedno, jakým směrem se vydáte. Půjdete-li ze Starého Hrozenkova, počítejte s tím, že to bude pořádný výšlap, ostatně kopce jsou všude kolem, ale zase vám nabídnout nespočet krásných pohledů na úchvatnou krajinu plnou nádherných luk, kde rostou bylinky, které jinde najdete zřídka, a také vzácné chráněné orchideje. Není snadné je najít, pokud nejste místní, ale chcete-li se jimi pokochat, můžete se obrátit na profesionální průvodce, v okolí Žítkové jich žije několik. Většinou jde o ženy nabízející nejrůznější bylinkové workshopy, výlety, ale i víkendové jógové retreaty a některé z nich z bylin vyrábějí i vlastní produkty, třeba sirupy nebo čajové směsi. 

Pátrání po Želarech

Jen málokdo ví, že právě Kopanice jsou skutečnou předlohou pro slavné Želary s Aňou Geislerovou v hlavní roli. Příběh byl natočen podle scénáře knihy Jozova Hanule autorky Květy Legátové, která žila a působila jako učitelka ve Starém Hrozenkově. Narozdíl od Žítkové byste však Želary hledali na mapě marně, autorka si název vesnice vymyslela.

Režisér úspěšného filmu Ondřej Trojan vzpomínal, že místo, které by odpovídalo knižním Želarům, dlouho nemohli najít. V záběrech vadily četné novostavby. Až na Slovensku ve vesnici jménem Zázrivá se vhodné exteriéry podařilo objevit. Tam to prý všechno bylo - za každou chalupou se pásla kráva a ovce a nechyběly ani záhumenky a malá políčka roztroušená všude po kopcích, přesně jak v knize. 

I kdysi nenápadná Zázrivá je dnes místem, kam míří řada turistů, především za putováním divokou kopcovitou krajinou. Můžete se tu ubytovat v samostatně stojících roubenkách, ale i ve vyhlášeném Family Resortu Zázrivá tvořící komplex nově postavených stylových dřevěnic, které vám umožní prožít volné dny v lůně divoké přírody na dosah rozlehlých luk a lesů. Součástí resortu je i wellness zóna. Jen deset minut odtud leží Jánošíkové diery, malebná síť soutěsek a kaňonů, kam míří návštěvníci za vodopády a unikátními skalními útvary.

Přímo na Bílé Karpaty navazují z jižní strany Malé Karpaty protkané řadou turistických stezek s nádechem romantiky - v okolí totiž objevíte hned několik zřícenin a polorozpadlých hradů, které si příroda pomalu přivlastňuje - jsou prorostlé stromy, pokryté popínavými rostlinami a vytvářejí v krajině až pohádkovou atmosféru. Za návštěvu stojí například Čachtická kras a jeskyně Driny.

A až si budete chtít odpočinout a nechat se hýčkat, rozjeďte se do Zochovy chaty, jedinečného malokarpatského hotelu zasazeného přímo do nitra přírody. Můžete se ubytovat ve srubové, stylové části hotelu, nebo v moderních pokojích, přičemž oba typy ubytování nabízí srovnatelně vysoký komfort. Za návštěvu rozhodně stojí místní wellness se saunami, bazénem a neopakovatelným výhledem do lesů. Odpočívat tady je přímo balzám na duši.  

Zdroj: iGlanc.cz, Muzeum poslední žítkovské bohyně, Bylinky od Kateřinky