Cestování v páru je úžasný zážitek. Jiné klima je dokonce pro mnohé to nejlepší afrodiziakum. Dovolené si jezdíme užít, konečně na sebe máme čas a je na tom zkrátka i něco sexy, zatímco srkáte brčkem mladý kokos pod palmou. Jestli cestujete single, cestování bývá o to vášnivější. Letní románky visí ve vzduchu, dveře jsou dokořán. Ale na co jsme zvyklí v Čechách, to za hranicemi naší zemičky může být úplně naruby. A nikdo nechce na dovolené skončit kvůli zdánlivě nevinnému polibku za mřížemi.

Thajsko, země úsměvů

V každé zemi panuje jiná kultura, jiné mravy, náboženství. Proto si ne všude může zamilovaný pár dělat, co se mu zlíbí. „Někde jde o kulturní tabu, jinde veřejné projevy lásky jako líbání, mazlení či jen držení za ruku přímo zakazuje zákon. Líbání na veřejnosti je ilegální například v Thajsku, mimo kosmopolitní oblasti se tam netoleruje ani držení za ruku,“ informuje Adam Durčák z e-shopu s erotickými pomůckami. Když se v Thajsku budete vášnivě muchlovat na veřejnosti, spíš než s pověstným úsměvem se proto setkáte s pohoršením. Nikdo na vás v ryze turistické oblasti policii nezavolá, ale v menších městech buďte opatrní, někteří lidé jsou na to hákliví. Oblíbená letoviska jsou celkově k turistům tolerantnější, tak nějak se před veřejnými projevy náklonnosti strká hlava do písku, ale při cestování za hranice ”bezpečné zóny” se mějte na pozoru.

Konkrétně v Thajsku se neopovažujte ani opalovat nahoře bez. To i nudismus je tu přísně zakázané. Doporučujeme nechat doma i tanga, ať nikoho zbytečně nedurdíte.

Za mazlení do lochu

Líbání, mazlení, ale i obyčejné držení za ruce. Někde za to můžete skončit ve vězení. Země Blízkého východu celkově mají ohledně veřejné lásky ten nejpřísnější metr. A Indie se v tom veze s nimi. Tady bude možná nejjistější, když půjdete každý na opačné straně chodníku a raději spolu ani nemluvte. Trestní zákoník netoleruje nejen jakékoliv obscénní jednání, ale ani zpívání či recitování nevhodných písní, básní apod. Hrozí vám trest odnětí svobody až na tři měsíce, pokuta nebo obojí najednou.

V Kataru se za ruce držet smíte, polibky však dle zákona patří za zavřené dveře vašeho hotelového pokoje. Ledaže by se jednalo o přátele a rodinné příslušníky stejného pohlaví, jinak nechte rty pěkně daleko od sebe. Politiku žádných polibků na veřejnosti razí mimo hlavní města i Vietnam, Indonésie, Japonsko, Turecko, Tunisko nebo Egypt. Ano, to všechno jsou velmi populární destinace. V Jižní Koreji se na líbání na veřejnosti pohlíží s despektem a starší nebo "staromódnější" lidé ho považují za velmi neurvalé. Čína, tam sice není nezákonné dát někomu pusu na rty, ale nedivte se, až se na vás někdo bude dívat skrz prsty. Líbání je zkrátka tabu, natož se jakkoliv rozvášnit.

Přehnané se to nezdá jen vám, nově rostlé generaci se to také nezamlouvá, a proto v některých z těchto přísnějších zemí se heterosexuální komunity vzepřely kulturním a právním tabu a vytvořily tzv. líbací kavárny, kde láska zakázaná není. Ovšem ani tak to neznamená, že se tu po sobě budete hladově plazit.

Osoby stejného pohlaví

Obecně tam, kde si mohou náklonnost projevovat heterosexuální páry, se akceptují i něžnosti párů stejného pohlaví. Ale pravidlo to není. I v zemích, kde jsou vůči párům stejného pohlaví tolerantní, se můžete setkat s negativním postojem. Rušná města a vzkvétající metropole jsou vesměs ”bezpečné”, horší je to s venkovskými oblastmi.

V zemích s přísnými společenskými pravidly ohledně veřejné lásky bývá situace pro homosexuální páry ještě horší. Na světě je 73 zemí, které stále stíhají otevřené homosexuální projevy náklonnosti a v deseti z těchto zemí jim dokonce hrozí trest smrti.

Zákaz erotických pomůcek

Jestli si chcete letní dobrodružství zpestřit nějakými ”hračkami”, i tady by vás ledacos mohlo zaskočit. V řadě zemí v Asii a na Blízkém východě považují erotické pomůcky za pornografický materiál nebo obscénní předměty. Jejich prodej je zde zakázán, ale i jejich držení. Platí to pro Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Maledivy, Thajsko, Indii, Indonésii či Malajsii. V poslední jmenované můžete za držení erotické hračky nafasovat až tři roky ve vězení. Při cestě do Vietnamu si buďte jistí, že vám ji letištní kontrola zabaví.

Do většiny destinací vám ale pomůcky projdou, nicméně pamatujte na bezpečnost při cestování letadlem. „Například z hraček vždy vyjměte baterie, volte menší kousky bez kovových částí (aby nemohly být považovány za potenciální zbraň), zabalte je do igelitového pytlíku, abyste je udržely v čistotě, a raději je mějte v odbavených zavazadlech, ne v kabinových, která jsou obvykle kontrolována ručně,“ doporučuje Adam Durčák.

Zdroj: iGlanc.cz, Růžový slon, Global Citizen, Stowaway Magazine

Související články