Pro strašidla nemusíme chodit daleko. Po České republice se nachází mnoho míst, která žijí svým vlastním děsivým životem. Co je pravdy na povídačkách a očitých svědectvích těch, co se zde setkali s nevysvětlitelným? Kde najdeme místa, která se stala dějištěm vražd, rituálů a nešťastných událostí? Tahle výprava není pro strašpytle, troufáte si s námi jít po stopách nadpřirozena?

1. Branišovský les

Kdyby se měl v Čechách natáčet horor Záhada Blair Witch, Branišovský les by pro něj byl to pravé místo. Znát ho můžete i pod názvem les Bor a nachází se na okraji Českých Budějovic. Váže se k němu hned několik děsivých událostí - od záhadných zmizení až po náhlé případy šílenství těch, kteří jej navštívili.

Zdroj: Youtube

Lesy samy o sobě působí tajuplně až děsivě, hlavně když na zem začíná dopadat tma. Strávit noc tady, to ale opravdu nechcete. Zmínky o něm jsou staré více než 400 let. Prý zde stála osada obklopená bažinami, v nichž se mnoho lidí utopilo. Lidé vyprávějí, že zde slyší zvláštní zvuky a kroky, neznámý hlas, rudé planoucí oči. Zhruba před sto lety se na jednom ze stromů oběsila žena, později se na stejném místě našla další oběť. V polovině 20. století se tu odehrál masakr, když Branišovský les sloužil jako vojenský výcvikový prostor. Jeden voják se před kolegy proměnil v podivnou bytost, strachy po sobě začali pálit. Jedinému přeživšímu, který zraněním v nemocnici stejně nakonec podlehl, přes noc zešedivěly vlasy. Nevysvětlené záhady, zmizení, sebevraždy. Na jeden les je toho až příliš.

2. Zámek Lemberk

Původně gotický hrad u Jablonného v Podještědí je řazen mezi nejstrašidelnější lokality v Česku kvůli údajnému častému výskytu paranormálních jevů, které potvrzuje místní kastelánka, turisté i policie. Náhoda? Mnoho osob dosvědčilo, že slýchá v podkroví kroky, z prázdných místností zabezpečených alarmem se ozývají zvuky, jako když někdo stěhuje nábytek. Mnohokrát sem policie vyjížděla, protože ”někdo” spustil alarm a služební psi do některých míst odmítají jít. Ještě děsivější se jeví dětský pláč v Bajkovém sále, svědci vypovídají také o rozházených květinách či posunutých obrazech. Na návštěvníky zde doléhají silné emoce úzkosti a strachu a někteří dokonce kolabují, což se dá pochopit, když začnete nad tou hrůzou přemítat.

3. Bohnický hřbitov

Říká se mu též ”hřbitov bláznů”, nachází se u Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Jsou zde pochovaní nejen pacienti, ale i vojáci a další oběti první světové války. Je zde mnoho smutku, bolesti a utrpení. Není divu, že o hřbitově koluje řada strašidelných zvěstí. Lovci duchů tam dle svých tvrzení zaznamenali časté teplotní a elektromagnetické výkyvy, které způsobují duše zemřelých čekající nad hrobem. Prý je zde pohřben i vrah prostitutky Otýlie Vranské, jejíž tělo bylo v roce 1933 rozřezáno na kusy a posláno v kufrech. Většina hrobů je po letech zchátralých, jeden náhrobek ale vypadá, jako by pro něj čas neplatil. Patří ženě, jejíž jméno se nemá vyslovovat - Maria Tuma Reiter.

4. Statek Pohádka

Pohádkový název pro místo na Šumavě, kde řádil jeden z nejkrutějších vrahů Česka - Ivan Roubal. Na samotě poblíž osady Bradné na Klatovsku je mnoho temného. Dnes je ze statku jen ruina beze skel, s rozpadlými zdmi. Prokletý je podle pověstí už od 19. století. Jedna z obyvatelek tu údajně přišla o rozum, její muž se oběsil a jeho duch zde obchází dodnes.

Posledním obyvatelem statku, původně nazývaného Christlhof, se stal vrah Ivan Roubal, který tu žil (a nejspíš i vraždil) od roku 1991. Dvě ze svých obětí podle výpovědí nakrmil prasaty, které na statku choval. Odsouzen byl dohromady za vraždu pěti lidí, další se mu nepodařilo prokázat. Zajímavé je, že jeho řádění přesně kopíruje dobu, kdy na prokletém statku žil.

5. Býčí skála

Jedno z největších zimovišť netopýrů v České republice má také svou temnou minulost. Opředena legendami je Býčí skála ve středu Moravského krasu místo, které již v době bronzové patřilo rituálním vraždám. V 19. století zde archeolog Jindřich Wankel objevil mj. 40 lidských koster. Jednalo se o tzv. Halštatský pohřeb z 5. století př. n. l. Ženy a dívky, umučené, koně rozsekaní na kousky. Podle vyprávění z jeskyně vychází procesí nešťastných duší, je slyšet zpěv a výkřiky nebo se objevují náhle záblesky světel. Tak či onak, je tu negativní energie.

6. Velhartický hřbitov

Právě Velhartický hřbitov inspiroval Karla Jaromíra Erbena k napsání balady Svatební košile. Je to malý hřbitov, na první pohled všední, ale před dávnými časy se tu odehrálo cosi děsivého, co psychotronik Pavel Kozák popsal ve svém díle Tajemná místa Pošumaví. Obřad černé magie za účelem oživení mrtvého, jenž měl unést svou milou do říše mrtvých, ale vyšší moc ji na poslední chvíli zachránila. U místa, kde umrlec unášel ženu přes hřbitovní zeď stojí jako děsivé svědectví pahýl smrtelně zkroucené třešně. Na zdi kostela sv. Máří Magdalény je dodnes ve štítu patrná tvář umučené dívky, která musela ve snaze oživit mrtvé obětovat svůj život. Místní se fasádu několikrát pokoušeli přemalovat, její tvář ale jakoby nechtěla být zapomenuta.

7. Hrad Houska

Už výstavba hradu Houska v severních Čechách je tak trochu záhadou, protože - jak je uvedené i na webových stránkách - stojí v místě, které nemá ze strategického hlediska žádný význam. Poblíž není žádná zemská stezka, nebyl hradem královským, krajina okolo je pustá, bez dostupného vodního zdroje. Z praktického hlediska to nedává žádný smysl. Ledaže… celý jeho obranný systém vypadá, jako by měl bránit něčemu zevnitř.

Co se nesmělo dostat ven? Podle legendy je zbudován na skále, v níž je díra až do pekla. Právě nad průrvou má stát hradní kaple. V podzemí je prý síť chodeb a prostor, v nichž jsou ”nelidské ostatky”. Opravdu zde existuje vchod do jiného světa a lidé se toho tak báli, že zbudovali na obranu celý hrad? Podle jiné legendy zde obchází postava v mnišské kápi bez obličeje a dává pozor na opovážlivce, kteří by chtěli Housku navštívit v noci nebo zde dokonce přenocovat. Troufáte si udělat vlastní obrázek?

Zdroj: iGlanc.cz, Travel King, Deník, Nachozeno

Související články