Praktické a vynalézavé

Muži se rádi vidí jako ti, kdo jsou praktičtí a nekomplikovaní. Přitom si neuvědomují, že my ženy nevědomě vynalézáme a řešíme neřešitelné každý den. Kličkujeme mezi kariérou, dětmi a péčí o domácnost, což se nedá stihnout, pokud bychom nebyly praktické a neuměly se zbavovat problémů. Každý den hledáme způsob, jak usnadnit život sobě i ostatním. Vezměte si takovou Mary Anderson. Z horké Alabamy přijela do zasněženého New Yorku. Sníh viděla poprvé v životě. Když jela tramvají, nechápala, proč se řidič vyklání z otevřené kabiny, aby ve vánici otřel nánosy sněhu z předního skla. A tak vymyslela první stěrače. Psal se rok 1903.

Mořské hloubky se nám otevřely díky Sarah Mather už v roce 1845. Tehdy si patentovala svůj podmořský dalekohled s lampou. Světlo dosahovalo viditelnosti až do vzdálenosti nějakých 150 metrů a do hloubky 76 metrů. Bylo možné vidět i pod trup lodi, díky tomu se dala lépe analyzovat a zamezit poškození plavidel. Dalekohled byl vodotěsný a obsahoval technologii cirkulace vzduchu, tudíž se tubus při různých tlacích nezhroutil. Sarah rozhodně posunula vpřed celý námořní průmysl.

Významně na moři přispěla též vdova Martha Coston. Poznámky v bloku svého zesnulého manžela spolu s chemiky a odborníky na pyrotechniku převedla po letech bádání v hotový produkt, a tak vznikly námořní signální světlice. Patent byl však při přihlášení připsán roku 1859 jejímu muži, ona byla jmenována správkyní patentu.

Vojáci, motorkáři, policisté, ale i lyžaři po celém světě mohou být vděční Stephanie Kwolek, že roku 1965 vynalezla kevlar. Z tohoto mimořádně pevného vlákna se vyrábí například neprůstřelné vesty nebo oblečení na motorku. Jenetta Valentine si nechala patentovat stroj na balení cigaret. A když ještě nebyly cigarety samozhasínací, přišla vhod invence Gusty Aarons Bohannan, která stojí za únikovým požárním prostředkem na principu článkového řetězu. Anna Connelly to pak posunula ještě dál, když roku 1897 sestrojila první požární schodiště pro snadnou evakuaci z budovy. Její myšlenka přetrvává dodnes.

Vyznáme se v počítačích i topných systémech

Že se krása nevylučuje s inteligencí dokazuje Hedy Lamarr. Rakousko-americká hollywoodská hvězda, brunetka s moravskými předky, byla dlouho podceňovaná. Chtěla však své zemi přinést víc než jen svůj půvab na stříbrném plátně. A podařilo se. Roku 1942 si patentovala systém, který dal základ dnešní bezdrátové technologii, jako wi-fi a GPS. O necelých deset let dřív ji proslavil film Gustava Machatého Extase.

Zdroj: Youtube

Znáte Grace Hopper? A co když vám řekneme ”úžasná Grace”. Tak se totiž přezdívalo profesorce matematiky a fyziky, která pomohla vytvořit první počítačový software a její snaha dala základ oboru programátorství. Američanka Marie van Brittan Brown toužila především po bezpečném domově pro svoji rodinu. S manželem si nechali roku 1969 patentovat domácí kamerový systém.

Něco jako ústřední topení je dnes naprosto přirozená součást našich domovů. Ale i s tím musel někdo přijít a byla to žena, konkrétně Alice Parker z New Jersey. Pokud vám její jméno nic neříká, možná budete znát ”sluneční královnu”. Tak se totiž přezdívá Márii Telkes, maďarsko-americké fyzičce a chemičce, jež proslula vynálezy v oblasti solární energetiky. V roce 1948 ona a Eleanor Raymond započaly práce na budově známé jako Dover Sun House. Tedy úplně prvním 100% solárním domě, který díky Epsomské soli dokázal ukládat teplo na dny bez slunce.

Budiž pivo!

To nejlepší nakonec. Ten chlapský zlatavý mok, na kterém si jako národ tak zakládáme, vynalezly ženy. Stalo se tak téměř před 7000 lety v Mezopotámii a Sumeru. Dokonce podle historičky Jane Peyton byly po tisíce let ženy jediné, kdo vedl výrobu piva, mohl provozovat pivovary a pivo pít. Takže až si pánové zase půjdete sednout na jedno, pamatujte, že tento božský nápoj vynalezly šikovné ženské ruce.

Zdroj: iGlanc.cz, BBC News, City Magazine, Wales Online

Související články