Pelíšky

Z balkonu ve Schodové ulici v pražských Košířích pronášel Kraus (Jiří Kodet) svoje plamenná antikomunistická prohlášení. "Proletáři všech zemí, vyližte si..." Tady se také natáčela scéna, kdy Krausovi zemřela manželka a pohřební vůz odvážel rakev. Ve stejné ulici jsou i schody, po kterých Kraus kráčel cestou na třídní schůzku.

Pane, vy jste vdova!

Scény Ivy Janžurové s velkoprůmyslníkem, kterého hrál Otto Šimánek, se natáčely na překrásném barokním zámku v Liblicích. Před zámeckým vchodem čekalo na manžele luxusní Volvo, kterým odjeli. Na zámek, který leží asi 50 km od Prahy, se můžete vydat i vy a zažít tady kouzelné chvíle s pobytovým balíčkem či si zajistit piknik.

Zdroj: Youtube

Romance pro křídlovku

Role ve filmu podle básně Františka Hrubína byla jednou z jeho prvních výrazných filmových rolí Jaromíra Hanzlíka. Příběh o milostném vzplanutí k dívce od kolotočů se natáčel ve Vysokém Újezdě ve Středočeském kraji, kolotoč a střelnice stály u kostela. Ve filmu problesknou i některé náhrobky na kostelním hřbitově ve chvíli, kdy se zamilovaní točí na kolotoči.

Což takhle dát si špenát

V Praze se točila i tahle komedie, která vešla do historie českého filmu. Například na Karlově mostě u fontánky, kde Jiří Sovák a Vladimír Menšík v podobě malých kluků řešili těhotenství svých partnerek. Točilo se i v ulici Ke Karlovu a ve Veletržní u Parkhotelu.

Trhák

Písničky, které zazněly v tomhle filmu, neztrácí svůj lesk ani po letech. Snímek s plejádou tehdejších slavných zpěváků a herců natočil v roce 1980 Zdeněk Podskalský v Nahořanech v Jihočeském kraji a vidět a slyšet v něm byli např. Hana Zagorová, Josef Abrhám, Waldemar Matuška a další. Mimochodem, Nahořany leží jen 10 km od Hoštic, kde se natačela slavná trilogie Slunce, seno...

Jak svět přichází o básníky

Rodištěm slavného básníka Štěpána Šafránka je Mělník. Na náměstí spřádali básníci své plány, tam se i vraceli ze svých flámů. Roli ve filmu hrál i mělnický zámek, který patří Lobkowiczům. Dnes se tam pořádají svatby a můžete tady ochutnat či si zakoupit mělnické víno nebo absolvovat klasickou zámeckou prohlídku.

Petrolejové lampy

Možná jste ještě neslyšeli o vsi Hrazany, kde stojí statek, který byl jednou z kulis filmu. Je nedaleko Příbrami a cestou na statek se nabízejí krásné pohledy na Vltavu. Dostanete se na něj z návsi v Hrazanech doprava po modré turistické stezce. Druhou část filmu točil režisér Juraj Herz v Benátkách nad Jizerou.

Zdroj: iGlanc.cz, Nejkrásnější filmová místa křížem krážem po Česku, vydal Fragment

Související články