Je zvláštní teď pozorovat sociální sítě, protože to tady ve třiceti stupních a v plavkách člověku připadá jak z jiného vesmíru. Hodně rychle se zapomíná, že je doma je sníh, zima a že tam jedou přípravy na svátky na plné otáčky. Kvůli tomu si uvědomuji, jaké všechny starosti mi letos díky dovolené v Indonésii odpadly a nebudu vám kecat, svařák mi nechybí, i když… perníček bych si dala.

Vánoce spíš pro turisty

Trávit svátky vánoční tisíce kilometrů od domova? Záleží na úhlu pohledu a jak vlastně celý ten kolotoč kolem Vánoc vnímáte. Tady se Vánoce neslaví téměř vůbec. Neděle jsou zkrátka neděle, také jsme tu o sedm hodin napřed a celkově dny v týdnu neřešíte tak, jak by tomu bylo doma. Když už narazíte na dekorace nebo zaměstnance restaurací v santovských čepičkách, je to divadlo hlavně kvůli turistům. Také tu poměrně často všude hrají koledy, což je dost bizarní, když kolem vás všechno kvete a čerstvé exotické ovoce máte na dosah.

Odpadá vánoční úklid

Sice jsem musela zlikvidovat v lednici a ve spíži vše, co by se za dobu naší nepřítomnosti zkazilo, ale víc mě nezajímalo. Když nejste doma, nepotřebujete uklizenou domácnost. Vánoční úklid je jeden z největších nosičů stresu, chceme mít všechno čistější a uklizenější než po zbývající část roku, pro svůj dobrý pocit a také proto, že k nám chodí návštěvy.

Neřeším stromek ani adventní věnec

Už před odjezdem jsem se smířila s tím, že letos zkrátka žádný stromeček nebude. Já mám totiž šíleně ráda, jak si ho večer rozsvítím a všechno mi připadá hned krásnější. Tady je těch krás k pokoukání ale také dost, navíc jsme zatím měli stromek, velký a pěkný, v každém ubytování, takže o něj ani tentokrát úplně ochuzená nejsem.

Spolu se stromkem odpadly i starosti na další typické vánoční dekorace, jako vánoční hvězda, adventní věnec, věnec na dveře, svíčky s vánočními vůněmi, řetězy do oken. Záleží, jak moc to máte ve zvyku hrotit.

Žádné cukroví, ale na hubnutí to nevidím

Nejradši mám perníčky, linecké a vosí hnízda. Také vanilkové rohlíčky. A pak jsem schopná to všechno skoro sama postupně i sníst. Hlavně když vím, kolik práce mi to dalo vyrobit. To jsou hodiny po večerech a dny o víkendech. Mámy, co mají děti a ještě pečou tak deset druhů jsou hrdinky. Nehledě na to, kolik peněz stojí nákup surovin, abychom pak mohli utratit další peníze za členství ve fitku, protože nám to vlezlo do zadku. Toho všeho jste na Bali ušetřeni a místo toho si zajdete na kávičku mezi rýžovými poli anebo na masáž. Jen s tím hubnutím si tu nejsem úplně jistá, protože tady i pro pár metrů sedáte na skútr.

Dárky, největší úleva

Toho stresu z vymýšlení dárků, které většině lidem dáváme spíš proto, že cítíme povinnost. K tomu čas strávený ve frontách, obíháním obchodních domů a samozřejmě peněz. Naprosto zbytečných peněz. Osobně ráda dávám dárky a užívám si, když daruji něco, co si druhá osoba opravdu přála nebo co ji dokáže překvapit. Ale nakupovat neosobní dárkové sady, abych nepřišla na návštěvu s prázdnou, to není nic pro mě. Jedině s přítelem si dáme nějakou drobnost, která nás tady na ostrově cvrnkne do nosu, ale jinak jsme se dohodli, že dárkem je pro nás sama o sobě tahle dovolená, takže to nebudeme příliš řešit.

Když nemáte dárky, nemusíte žádné dárky ani balit. Další parádní věc. Žádné hledání krásného balicího papíru, mašlí, stuh, nadepisování jmenovek, poměřování, stříhání, lepení a žádný odpad, až se to všechno za pár vteřin rozbalí.

Odpadla vynucená rodinná setkání

Vánoce jsou svátky hlavně o rodině, i když na to v tom shonu zapomínáme. Na úkor toho nás ale přimějí setkávat se ze slušnosti i se členy rodiny, s nimiž se úplně nemusíme. Všechna čest rodinám, jejichž setkání je vždy jedna velká radost a zábava. U nás to bylo obvykle spíš tak, že se někdo pohádal, takže jsme od potkávání nakonec upustili a ušetřili si přetvářku. Když jste mimo to všechno, užijete si dosyta společnost jen těch osob, s nimiž jste se rozhodli odletět do ráje.

Teplé oblečení je vám tu k ničemu

Na celou dobu jsem si s sebou vzala jedny dlouhé legíny a jednu mikinu. Obojí jsem použila při odletu z Čech a předpokládám, že to použiju zase až při odletu odsud. V prosinci je sice na Bali období dešťů, ale opravdový liják nás potkal zatím jen jednou a i tak se teplota stále drží vysoko kvůli vlhkosti. Sice tu se strukturou svých vlasů nemám šanci mít hezký účes, ale oproti zimě doma tady skoro nic nepotřebuju. Jdete ven a neřešíte tři vrstvy, k tomu boty odolné mrazu a ledu, čepici, šálu, rukavice. Hodíte na sebe kraťasy, tričko a pantofle a to tu točíte stále dokola.

Co z toho všeho plyne? Jestliže si ve všem tom vánočním libujete a nedáte se stresem porazit, asi by vám bylo po klasických českých svátcích smutno. Na druhou stranu, když máte kůži slanou od oceánu a v ruce čerstvý kokos, připomínají vám ty Vánoce opravdu jen storíčka na sociálních sítích.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články