Hotely usilují o to, aby váš pobyt v nich byl co nejpříjemnější a vy se tam cítili skoro jako doma. Docílí toho doplňky, které máte na pokoji k dispozici. Voňavé ložní prádlo, měkké ručníky, toaletní potřeby, župan. Pak to přímo svádí, abyste si z hotelu odvezli malý suvenýr, který vám ty pohodové chvíle bude doma ještě chvilku připomínat. Někteří zase mohou mít potřebu si cenu ubytování vykompenzovat aspoň zásobou miniaturních šamponů. Ovšem jak říkal Ross Chandlerovi v seriálu Přátelé: „Musíš si najít hranici mezi zlodějnou a braním toho, co ti hotel dluží.” Zajímalo by vás, co si z hotelu můžete zadarmo vzít, a co zde ponechat pro další hosty?

Co si můžu odnést z hotelu?

Někteří hosté mohou být při svém pobytu v hotelu trochu nejistí ohledně toho, co si mohou a nemohou vzít domů jako řekněme suvenýry. „Odvézt si můžete například miniaturní lahvičky se šampónem, kondicionérem a tělovým mlékem, které se denně vyměňují. Dále pak šitíčko, pantofle, hřeben nebo kartáček na zuby,” říká expertka na cestování a obchodní ředitelka cestovní kanceláře Lenka Pátek.

Vždy doporučujeme dodržovat pravidla hotelu, ve kterém jste ubytovaní, ohledně toho, co si můžete odnést pryč. Pokud si nejste jistí, můžete se o tom informovat na recepci a budete mít jasno. V mnoha případech vás o ”povolených položkách” informují zaměstnanci hotelu hned po příjezdu, anebo může být například u pantoflí, které by z hygienických důvodů hotel stejně poté vyhodil, cedulka. „Z potravin jsou vaše pouze čokolády na polštáři a nápoje nebo jídlo označené ’With Complimentary’. To mohou být například láhev minerálky nebo miska s ovocem, které pro vás hotel připravil jako pozornost,” radí expertka.

Co si z hotelu nesmím brát?

Ačkoliv je vám vybavení hotelových pokojů plně k dispozici během pobytu, existují položky, které byste měli ponechat na místě. V opačném případě vám budou zpětně doúčtovány a navíc je to ostuda. Přesto jsou podle experta na etiketu Williama Hansona nejčastěji odcizenou položkou z hotelového pokoje polštáře. „Mezi kuriózní předměty, které si naši zákazníci z hotelu odvezli, patří asi celé sady příborů, žárovky, povlečení, polštáře, ručníky, župany a čisticí prostředky, které vzaly ze stolku uklízečky. A jedna dáma dokonce celý týden pobytu sbírala po hotelu sáčky s cukrem, nakonec ho u ní v kufru našli celý pytel,“ směje se Lenka Pátek.

Zmíněné položky v zájmu slušnosti prosím nechte na hotelu pro další zákazníky, kteří přijdou po vás. Z hotelu si neberte též fén, elektroniku a zařízení, jako dálkové ovladače, žehličku, kávovary nebo nádobí. Ekologicky smýšlející hotely už mívají toaletní potřeby ve větších baleních, které pravidelně doplňují, ty si také neberte. Samozřejmostí jsou designové doplňky, obrazy, polštáře, lampičky apod.

Vše, co jste si vzali z minibaru, se platí prakticky ihned při odjezdu z hotelu, anebo vám to může být doúčtováno zpětně. Ceníky potravin a nápojů najdete v pokoji a většinou se nejedná o zanedbatelné částky.

Před opuštěním hotelového pokoje

Kromě toho je slušné, když po vás hotelový pokoj nevypadá jak po výbuchu. Personál je tam samozřejmě od toho, aby poklidil pro dalšího hosta, ale nepočítá se s ”nečekaným”. Pokud dojde k nehodě, třebaže polijete zeď nebo necháte velký flek na světlém koberci, oznamte to včas na recepci. Použité ručníky odložte na jednu hromadu a lůžkoviny též. Závěrem je milé ponechat pokojské dýško na posteli. Dýško dejte i portýrovi, pokud vám pomáhal s kufry.

Zdroj: iGlanc.cz, CK Blue Style, expertka na cestování a obchodní ředitelka cestovní kanceláře Lenka Pátek, expert na etiketu William Hanson

Související články