Jedna z největších tragédií na moři i po 111 letech nepřestává nikoho fascinovat. V tom nešťastném slova smyslu. Obrovské kovové monstrum šlo během své první a zároveň poslední plavby z anglického Southamptonu do New Yorku v Americe ke dnu. Ve své době byl tím největším objektem, titánem, který se kdy pohyboval po vodě. Ne však nejrychlejším, vzhledem ke své obrovitosti. Při spuštění na vodu neprošel křtem. Pověrčiví námořníci věřili, že to stálo za katastrofou.

Zdroj: Youtube

Kdy se Titanic rozpadne?

Možná už velmi brzy se nejslavnější loď světa navždy promění v prach. Vrak pomalu konzumuje specifická bakterie pojmenovaná Halomonas titanicae. Ta tvoří na ocelovém povrchu rezavé skvrny, které jsou viditelné na trupu. Jedna z expedic předvídá jeho druhou zkázu do roku 2030, načež z lodi zbyde v moři jen pouhá vzpomínka.

Jak dlouho se Titanic potápěl?

Vzhledem ke své masivní konstrukci 46 328 brutto registrovaných tun a délce 269 metrů se Titanic potopil velmi rychle. 14. dubna ve 23:40 lodního času se parník srazil s ledovcem. Ke dnu klesl po necelých třech hodinách. Ke srážce došlo na sklonku čtvrtého dne na moři.

Kolik lidí zahynulo?

Na palubě lodi, která odhadem denně spálila 825 tun uhlí, bylo plus mínus 2223 cestujících včetně členů posádky. Přesný počet stanovit nelze, protože někteří cestovali načerno nebo pod falešným jménem. I tak štěstí, že Titanic nebyl plně obsazený. Mohl totiž pojmout cca 3320 osob. Katastrofu přežilo 711 lidí, pro zbylé se Atlantský oceán stal masovým hrobem. Většina utonula nebo umrzla.

Přeživších přitom mohlo být mnohem víc, kdyby záchranné čluny pojaly plný počet pasažérů. Přesto by ani tak nestačily na celou posádku, bylo jich totiž jenom 20 (přestože by jich loď zvládla 64), což stačilo zhruba na 1180 osob.

Kdy zemřel poslední člověk z Titanicu?

Jmenovala se Millvina Dean a zemřela 31. května 2009 v požehnaných 97 letech. Byla posledním přeživším lodní katastrofy a zároveň nejmladší pasažérkou na palubě. Bylo jí pouhých několik týdnů, když Titanic narazil do ledovce a v náruči své matky se dostala bezpečně na pevninu. Prožitou událost si z ohledem na svůj věk nemohla pamatovat.

Rovněž její bratr Bertram Vere Dean nešťastnou událost přežil a dožil se 82 let. Zajímavé je, že zemřel 14. dubna 1992, tedy přesně 80 let od nehody.

Kdo přežil navzdory mrazu?

Lodní pekař čekal v ledové mase na záchranu dvě hodiny. Celou dobu šlapal vodu a snažil se co nejvíc hýbat. Tvrdil, že to právě velké množství whisky, které před potopením lodi vypil, udržovalo jeho tělo dostatečně teplé, aby vydrželo ve vodě o 4 stupních Celsia.

Nejluxusnější své doby?

Titanic byl plovoucí palác. První a druhá třída nabízela svým cestujícím nevídaný luxus. Většina světa ještě neznala ani splachovací záchod, teplou vodu nebo elektrické osvětlení. Titanic měl přitom několik vyhřívaných bazénů, sauny, tělocvičnu, luxusní restaurace, kino, knihovny. I lidé v nejnižší třídě měli topení a světlo.

Hygiena pokulhávala, protože až do vynálezu odsolovacích zařízení se vodou na lodích šetřilo. Titanic navíc potřeboval vodu pro své parní stroje. Pasažéři ve třetí třídě proto měli k dispozici jen dvě vany.

Kolik takový luxus stál?

V roce 1912 stál lístek do první třídy od 23 do 870 liber. Nenechte se zmást, v přepočtu na dnešní by to bylo v českých korunách od 46 614 do 1 763 356. Nejbohatším člověkem na palubě byl americký obchodník a investor John Jacob Astor. Peníze mu život nezachránily.

Co se stalo s těly na Titanicu?

Loď, ve filmu Jamese Camerona označovaná za nepotopitelnou, přepravovala mnoho lidských osudů. Za každým jménem z lodního seznamu se dá představit jedinečný příběh, z nichž nejznámější je ten, jak manželka milionáře Isidora Strause Ida odmítla parník opustit bez svého muže a zahynula s ním.

Pro více než sedm stovek pasažérů se loď stala kovovým hrobem. Většina těl nalezených po katastrofě (asi 190) je pohřbená na halifaxském hřbitově Fairview.

Zdroj: iGlanc.cz, Plavidla, USA Today