Romantika na kolejích

V centru hlavního města Mallorcy, Palmy, najdete malé vlakové nádraží, ze kterého vyjíždí několikrát za den roztomilý vláček do městečka Sóller na severozápadě ostrova. Romantická trasa vede pohořím a vede mnoha tunely a až si projdete městečko, můžete se stejným způsobem vydat zpátky.

Velkolepé stavby

Hlavní město nabízí pro milovníky architektury několik opravdových skvostů. Katedrálu Panny Marie z roku 1230 přezdívanou La Seu, která je jednou z největších gotických katedrál v Evropě či hrad Castell de Bellver, který na Palmu zhlíží ze zalesněného kopce a je z něho úchvatný výhled na palmskou zátoku.

Dračí jeskyně

Za tímhle skvostem je třeba vydat se na východní stranu ostrova. Písemná zmíňka o impozantních jeskyních plných stalaktitů a stalagmitů je už z roku 1338, ale ve středověku se do nich místní obyvatelé báli, proto je raději neprozkoumávali. Dnes vás čeká během prohlídky mimo jiné živý koncert hudebníků plujících na loďkách po podzemním jezeře.

Jako jeptiška

Jedním z nejoblíbenějších poutních míst na ostrově je Monestir de Lluc. Masivní stavba z 18. století je zasazena ve velikém údolí a shodou okolností je právě odtud možné vydat se na Massanellu. Legenda vypráví, že klášter byl postaven kolem černé panenky Marie, kterou na tomto místě našel vesnický chlapec. Dnes je v něm hotel; bydlet budete v maličké cele, povléknout postel si musíte sami, ale koupelna nechybí.

Pohádkové městečko

V pohoří Tramuntana leží kouzelné městečko Fornalutx, které je jako vymalované. Jeho strmé dlážděné uličky lemují spousty květin, domky jsou krásně opravené a je zde zakázáno cokoli nového stavět. Bohužel většinu nemovitostí vlastní bohatí cizinci, ale jeho návštěva stojí za to.

Až na vrchol

Ti, kteří musí za každou cenu vylézt na nejvyšší horu, se tentokrát musí spokojit jen druhou v pořadí, Massanellou (1352m), protože o necelých sto metrů vyšší Puig Major je uzavřený vojenský prostor. Výstup na Massanellu je v závěru poměrně obtížný, ale rozhled z jejího vrcholu na všechny strany za tu námahu stojí. Během túry, která trvá tam a zpátky asi pět hodin, vás při procházení přes soukromý statek zkasíruje místní podnikavec o 6 Euro.

Zapomenutá pláž

Opusťte pláže obložené turisty a najděte si místo jen pro sebe. Kvůli tomu se budete muset vydat na strastiplnou cestu po zvětralých skalách, ale odměna v podobě téměř opuštěné pláže Platja d es Coll Baix stojí za to. Výchozím bodem je obec Alcúdia na severu ostrova.

Trh v Ince

Do městečka Inca ve vnitrozemí míří turisté především na místní trh, který se tady koná každý čtvrtek a na kterém koupíte všechno od skvělého prosciutta, ovoce a zeleniny přes proutěné zboží až po kožené batohy a kabely. A lze smlouvat! V Ince je také půl tuctu sklípků zvaných celler, které nabízejí tradiční pokrmy ostrovní kuchyně.

Divoká soutěska

O soutěsce Torrent de Pareis se říká, že je po Samarii na Krétě druhá nejhezčí v Evropě. Její zdolání je ovšem velice náročné, proto je lepší nakouknout do ní z dolního konce – a dojít, kam až zvládnete. Skákání z kamene na kámen a lezení do výšky je možné jen do její třetiny, ale nejspíš vám to bude stačit.

Mys Formentor

Tenhle výlet je dobré absolvovat ve všední den v atypickou hodinu, protože pokud je neděle a navíc deštivo, je téměř nereálné se k mysu přes záplavu aut a autobusů (nechápu, jak se vůbec na úzkou silničku vešly!) dostat. Cestou k mysu je ale několik odpočivadel, kde je možné zastavit, pokochat se pohledem na moře, otočit se a vrátit zpátky.

Zdroj: iGlanc.cz, redaktorka Mallorcu procestovala

Související články