Návštěva termálních lázní je zážitek, který kombinuje relaxaci, pohodu a hojivou sílu přírody. Ve chvíli ponoření do horkého pramene prožíváte nejen okamžik klidu, ale vaše kůže zároveň absorbuje všechny ty minerály, které voda obsahuje, kosti se prohřívají. Termální prameny mohou zlepšit fyzický i duševní stav. Každý z nás by si je měl jednou za čas naordinovat, už jen pro ten příjemný akt.

Maďarsko

Seznam nejlepších termálních lázní v Maďarsku je opravdu dlouhý. Pokud hledáte mladistvou metropoli, památky, skvělé snídaně a koupání, jeďte právě tam. Termální lázně v Maďarsku jsou velmi populární, Budapešti se dokonce přezdívá ”město termálních lázní”. Každé tamní zařízení je jiné, má svou vlastní historii a ”highlighty”. Mezi ty nejznámější patří lázně Széchenyi, Rudas a Gellért, taková historická perlička​. Mimo hlavní město je populární Hevíz, Sárvár a Győr.

Německo

Ovšem nemusíte vážit cestu až do Maďarska. V Německu je lázeňské městečko Bad Füssing. Jeho věhlas je spjatý se třemi obrovskými termálními komplexy, díky nimž ho nazýváme největšími lázněmi Evropy. Je zde asi 10 000 m2 termální vodní plochy a zhruba 80 termálních bazénů, stačí si vybrat podle toho, co hledáte.

Víc na jih jsou lázně Berchtesgaden. Sem určitě doporučujeme návštěvu, pokud chcete spojit zimní lyžovačku s hřejivou koupelí. Místní specialitou je voda nasycená solí - bílým zlatem - berchtesgadenského kraje. V areálu se nachází dva bazény se slanou vodou, vnitřní i vnější, sportovní bazény i vodní atrakce. K místním lákadlům patří nepochybně i sauny.

Polsko

V Polsku vynikají historické lázně Krynica-Zdrój. Ozdravné vlastnosti místních pramenů a okolní mikroklima byly známé už v 17. století. Oficiální lázeňský statut dostala Krynica v roce 1807, tři roky po výzkumu a analýze vlastností minerálních vod. V meziválečných letech platila Krynica za jedno z nejoblíbenějších středisek exkluzivního odpočinku v celé Evropě. Za války se zde léčili a rehabilitovali vojáci a díky tomu nebyly lázně zničené.

Slovensko

Koupaliště v zimě? Ano, na Slovensku to možné je. V obci Kalameny se v těsné blízkosti lesů nachází termální jezírko, bezplatné a dostupné 365 dní v roce. Teplota vody je zde krásných 33 °C, takže vřele doporučujeme návštěvu. Jestli si chcete užít raději komfort lázní se vším všudy, zkuste proslulé Piešťany nebo Rajecké Teplice.

Rakousko

Taktéž v Rakousku je těžké si vybrat jen jedny termální lázně a každé mají něco do sebe. Pro luxusnější zážitek a skvělý odpočinek po celém dni na lyžích musíte například do Aqua Dome u Längenfeldu, pro výhledy na masivní vrcholky rakouských Alp jsou ideální Felsentherme Bad Gastein, které disponují dokonce osmnácti horskými prameny. A nedaleko Neusiedler See leží termální lázně obklopené tou nejčistší přírodou. Horké prameny v St. Martins mají teplotu až 43 stupňů, nabízí venkovní i vnitřní koupání. V každém případě půjde o dokonalý zážitek.

Itálie

Do Toskánska se nejezdí pouze za dobrým vínem a na levandulová pole. Jsou zde také jedny z nejkrásnějších termálních lázní na světě. V Terme di Saturnia stéká voda po travertinových skalách, které v průběhu staletí vytvořily malé tůňky. Voda tu má asi 37 stupňů a údajně pomáhá zmírnit vše od angíny až po akné. Jestli zde chcete pořídit krásnou fotku na Instagram, musíte si přivstat, tohle místo je totiž hodně populární.

Ovšem unikátní atmosféru mají i nejznámější italské lázně Montecatini. Místní léčivé prameny jsou bohaté na síru a další minerály a užívají se k léčbě nejrůznějších zdravotních neduhů. Příjemný čas zde samozřejmě strávíte i bez léčebné procedury a jen 40 minut od vás se nachází Pisa.

Anglie

Komu nevadí zajet si ještě dál, může se vydat do Anglie, do lázní Bath, za římským přepychem. Pověst praví, že jejich léčebné účinky objevil keltský král Bladud, kterého z říše vyhnali kvůli malomocenství, a tak se stal pasáčkem vepřů. Jednoho dne se sem zatoulal i se svým stádem, nejdřív pozoroval prasata, jak se rochní v teplém bahně kolem vyvěrajícího pramene, poté to také zkusil - a uzdravil se. Jsou zde bazény, sauny i odpočívárny. Největší dojem zanechá zřejmě Great Bath, bazén hluboký 1,6 metru, obložený 45 pláty olova a naplněný - jako v antice - horkou vodou, obklopený viktoriánskou zástavbou.

Island

Žádná návštěva Islandu prý není kompletní bez zastávky v Modré laguně. Jedná se snad o nejkrásnější přírodní termály na světě. Vynikají překrásnou mléčně modrou barvou a mají i příjemnou teplotu vody, která obsahuje oxid křemičitý a síru, kombinace vhodná pro osoby trpící kožními nemocemi. Modrou lagunu byste si však neměli nechat ujít ani čistě jako relaxační záležitost.

Zajímavostí je i to, že voda vyvěrající z hloubky až 2000 m se využívá i k roztáčení turbín elektrárny, díky tomu vyrábí elektřinu, v dalším pomáhá vytápět blízká města a až potom odtéká zbytková voda do laguny, kde slouží k léčení a rekreaci. Obsah laguny je prý 9 milionů litrů a zvládne se vyměnit za 40 hodin.

Zdroj: iGlanc.cz, Geops, Polsko Travel, Spa Magazin, Rady na cestu

Související články