Proč se však Aokigahara stala tak oblíbeným místem sebevrahů? Podle místní legendy byla v dávných dobách místem, kde lidé praktikovali ubasute, starý japonský zvyk, který spočíval v odvážení starých nebo nemocných lidí na odlehlá místa a jejich ponechání tam na smrt. Podle jiné legendy byl les také místem, kde chudé rodiny nechávaly během hladomorů své kojence nebo staré lidi, které nemohly uživit. 

Jak z hororu

Les Aokigahara je nebezpečný a zrádný, plný pokroucených stromů, kořenů, jeskyní, mechem porostlých bludných balvanů a je v něm hrobové ticho, které působí obzvlášť děsivě. Říká se mu také Moře stromů (japonsky Jukay), protože jeho husté stromy připomínají moře. Právě kvůli husté vegetaci je v lese Aokigahara velmi snadné zabloudit. Navíc zde špatně funguje GPS, protože vysoký obsah železa v půdě ruší signál mobilního telefonu, návštěvníkům se proto důrazně doporučuje, aby se drželi na stezkách.

Ještě je čas si to rozmyslet

Svůj život v Lese sebevrahů ročně ukončí desítky lidí, proto začaly japonské úřady prefektury Jamanaši kvůli vysokému počtu hlášených sebevražd najímat lidi, aby místo hlídali a zabránili zoufalcům vzít si život. Paradoxem je, že jiná parta dobrovolníků každoročně hledá v lese mrtvé a pohřbívá je. Nešťastníkům v ukončení jejich života často nezabrání ani nápis v japonštině, situovaný u vstupu do lesa, který jim připomíná hodnotu života a jeho vzácnost. Zní: "V klidu ještě jednou pomyslete na své rodiče, sourozence nebo děti." Ve spodní části cedule je uvedeno číslo na linku pro sebevrahy.

Umění inspiruje

Temná pověst Aokigahary se traduje již desítky let. Popularita lesu mezi turisty vzrostla díky vydání několika knih a filmů, které se k nim vztahují. V románu Věž vln od Seichō Matsumota z roku 1960 vystupuje hrdinka, která v Aokigahaře spáchá sebevraždu. V knize Kompletní manuál sebevraždy, kterou napsal Wataru Tsurumi, je Aokigahara označena za ideální místo pro smrt. V nedávné době se Aokigahara objevila také v americkém hororu, který byl uveden v roce 2016 a nese název "The Forest". Ve filmu se žena dostane do japonského lesa, aby zoufale hledala své dvojče, které zmizelo v lese. A populární je i kniha Jeremyho Batese Les sebevrahů Aokigahara. Autor se ovšem místem nechal pouze inspirovat, aby v jeho kulisách vytvořil uvěřitelný příběh.

Zdroj: iGlanc.cz, traveltomorrow.com/aokigahara-a-dark-tourism-spot-in-japan, bestlifeonline.com/japan-suicide-forest-facts,

Související články