Na nápad svatby v zahraničí s cílem co nejvíc si ušetřit starosti a náklady mě přivedla kamarádka. A když se zpětně zamyslím, není v mém okolí jediná, kdo podobný krok uskutečnil. Všechno vychází z toho, jakou máte se svým nastávajícím o vstupu do manželství představu. Nemůžete totiž počítat, že ušetříte, pokud za vámi do teplých krajů přiletí dalších padesát hostů. Ale jestli si vystačíte prakticky sami, bez tetiček z druhého kolene, pak je svatba v zahraničí jeden z možných způsobů, jak stvrdit svoji lásku za co nejnižší náklady. Takový romantický útěk do zahraničí vůbec nezní špatně, a když to pojmete hodně spontánně, nemusíte řešit ani složité papírování.
Soukromý a intimní obřad
V dnešní době svatba rozhodně není levná záležitost. Je to samozřejmě individuální a nejvíc záleží na lokaci a počtu hostů. „Stačí si spočítat třeba to, že průměrně to vychází cca 2 500 Kč na osobu za catering se základním pitím, takže je pak rozdíl, jestli je svatba o 30 nebo 150 hostech,” říká Eva Mchitarjan, spolumajitelka svatební agentury.
„Na celkovou cenu má určitě vliv například rozsah květinové výzdoby, náročnost výzdoby jako takové, volba dodavatelů, doprovodného programu, nábytku, šatů, prstýnků, což volí každý jiné. Navíc dnešní doba je samozřejmě poznamenaná zdražováním. Řekněme, že svatby našich klientů se nejčastěji pohybují tak od 500 do 800 tisíc. Někdy je to méně, někdy více,” dodává Eva Mchitarjan.
Samozřejmě není pravidlem, že svatba v zahraničí vás vyjde levněji. Může vás vyjít dokonce i dráž než doma v Čechách. V tomto článku ale operujeme s myšlenkou ”low budget”. To znamená komorní obřad, kde jste s největší pravděpodobností jen vy dva a nanejvýš svědci. Prostě si představte, že odjedete na dovolenou a vrátíte se jako manželé. Nemusíte předtím řešit zdlouhavé hledání lokace, raut, svatební menu, výzdobu, pozvánky či dort.
Nejdřív nutné papírování
Svatba je bez toho všeho okolo pořád jen papír a na svatbu v zahraničí potřebujete papírů dvojnásob. Všechno podstatné vychází z právních předpisů země, kde se hodláte vzít. Zpravidla se dle Ministerstva zahraničních věcí jedná o:
- Doklad totožnosti
- Duplikát rodného listu
- Vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství
- Certificat de coutume/Potvrzení o tradici
- Doklad o případném rozvodu
- Pokud jste vdovec/vdova, tak kopii úmrtního listu
Dále se může jednat o dokumenty o adopci, doklad o biřmování (v případě církevního sňatku). Všechny dokumenty musí být s úředním překladem. Zní to jako otrava, ale jestli má být váš sňatek oficiální, tak nezbytná. Potřebné doklady musí mít též svědci! Všechno předem pečlivě vypátrejte a ověřte, a vyvarujte se čerpání informací z pochybných diskuzí, kde jedna paní povídala. Nejlepší je obrátit se na Ministerstvo zahraničí, Zvláštní matriku v Brně a zastupitelské úřady dané země.
Ještě trochu papírování
Na výše zmíněných místech vám rovněž řeknou, zda vám u nás bude platit oddací list ze zahraniční destinace, kde jste se rozhodli vzít. V případě Las Vegas nebo Mauricia jste v suchu, ovšem třeba takovou svatbu na Bali musíte následně potvrdit na dalších místech, aby u nás byla oficiální. Až budete vědět, co a jak, konečně můžete začít plánovat!
Vezměte se oficiálně už v Čechách
Úplně nejjednodušší možnost, stále romantická a nízkorozpočtová, je vzít se už v Čechách. Každá matrika má ze zákona povinnost jeden den v týdnu oddávat zdarma. Pro vás z toho plyne jediné, daný den se tam dostavit i se svědky, všechno podepsat a vzít to zkrátka jako nutnou formalitu. Pak se sbalit, odjet na dovolenou a líbánky v jednom a tam si užít ”pravý” obřad se vší tou exotikou.
Bez čeho se neobejdete
Pro vás šaty, pro ženicha oblek. Obojí ale v tropech budete určitě řešit jinak, než jak byste k tomu přistupovali v Čechách. Nicméně na pláž nevěsta obvykle volí jednoduché, vzdušné šaty. Ženichovi stačí kalhoty a košile z přírodního materiálu. Dále potřebujete snubní prstýnky a kytici.
Na čem Eva Mchitarjan nedoporučuje šetřit, tak na fotodokumentaci. „To je něco, co už nikdy nezopakujete a krásné fotky a video vám zůstanou jako vzpomínka na dané okamžiky a emoce navždy. Takže i v případě svatby v zahraničí pouze se svědky a oddávajícím bych nešetřila na volbě kvalitního fotografa a kameramana.”
Nebojte se být spontánní
Když už romantika, tak se vším všudy. Na pomoc se svatbou v zahraničí si můžete přizvat svatební agenturu, českou i místní, která vám proces jistě o hodně ulehčí a vyjde vám vstříc na základě financí, které jste ochotní investovat. Zároveň se však nemusíte bát být trochu spontánní a nechat všechno jaksi punkově plynout. Některá letoviska a rezorty jsou na tyto akce vesměs připravené, takže když přízeň osudu dovolí, na požádání vám seženou oddávajícího a vše pro vás zařídí. Jako to měla moje kamarádka. Vdávala se na útesu, v půjčených šatech a s květinovým věncem na hlavě místo klasické kytice. Za svědky jim šly dvě slečny z místa, kde byli s přítelem ubytovaní. Ty poté vzali na oplátku na večeři. U obřadu měli kytaristu a místo prstýnků si dali společné tetování. S takovou je svatba vyšla na pár tisícovek, když si samozřejmě odmyslíte náklady na dovolenou, kterou by v jejich případě uskutečnili se svatbou i bez. Takže i takto jednoduše a přitom nádherně se může váš velký den odehrát.
Zdroj: iGlanc.cz, Svatbona, Sparkle Events, Eva Mchitarjan