Ačkoliv je svatba napříč světem oslavou lásky mezi dvěma lidmi, svatební tradice, které ji doprovází, se mohou dramaticky lišit. Společné krájení dortu nebo sázení stromu je slabý odvar toho, co se děje za humny.

Nevěsta zasypaná odpadky

Chudinka nevěsta ve Skotsku. Před jejím velkým dnem ji přátelé přivážou ke stromu a zasypou nejrůznějšími odpadky, mezi nimiž nechybí mrtvé ryby, zkažené jídlo, dehet, peří, vajíčka nebo sražené mléko. Věří se, že když vydrží takové zacházení, pak zvládne vše, co ji v manželství čeká. Kromě toho, že v Irsku žádná z žen nesmí mít na svatbě zelené šaty, nevěsta při tanci s ženichem musí mít chodidla neustále na zemi. Pokud to poruší, smetou ji zlé víly.

Velrybí zub a lidský koberec

Je běžné požádat otce nevěsty o svolení před zásnubami. Na Fidži musí ženich tchánovi darovat velrybí zub, dává tím najevo, že to s dívkou myslí opravdu vážně. Tento zvyk se vzhledem k ohroženosti velryb značně komplikuje. Na Markézách ve Francouzské Polynésii si příbuzní nevěsty jdou po svatební hostině na chvíli lehnout. Hezká tradice, říkáte si. Jenže oni si musí lehnout do špíny na zem, obličejem dolů, a vytvořit lidský koberec, po němž novomanželé přejdou.

Ženich musí zastřelit nevěstu

Máte občas pocit, že byste si pro toho chlapa oči vyplakala? Jedinečný lidový zvyk dodržují čínské nevěsty z oblasti Tujia. Už měsíc před svatbou musí aspoň hodinu denně plakat. Postupně se k nevěstě přidá i matka a sestry a pláčou také. Je to příprava na problémy, které mohou v manželství nastat. Pláče se i před svatebním obřadem, aby vyjádřila svou nechuť rozloučit se s rodinou.

Děsivá je tradice v kultuře Jugurů (čínská etnická menšina). Ženich nevěstu před svatbou třikrát střelí šípem z luku. Sice se jedná o šípy bez ostrých hrotů, ale i tak to hodně bolí. Jakmile je čin dokonán, ženich sebere šípy a zlomí je, čímž je zajištěno, že se dvojice bude milovat navždy. V Turecku si ženich s nevěstou po obřadu ”jenom” šlapou na nohy. Kdo na toho druhého dupne jako první, ten bude mít v manželství hlavní slovo.

Záchodové hody

Představujete si svatbu ve Francii jako vysoce elegantní záležitost? Abyste nebyli zklamaní, bývá zde totiž po svatební hostině zvykem posbírat zbytky ze stolu, smíchat je, hodit do záchodové mísy a nechat z ní manžele napít. Ačkoliv se dnes odpadky nahrazují čokoládou a vínem, i tak je to nechutné. Jako by ponížení nebylo už dost, o svatební noci jim hosté přijdou hulákat pod okna a nepřestanou, dokud je nevěsta nepustí dovnitř, aby mohli pokračovat v oslavách a s prominutím sežrat, na co přijdou.

K italským tradicím zase patří to, že ženich nosí v kapse kousek železa, který má odhánět zlé duchy. Ve Španělsku se ženichova kravata rozstříhá na kousky a ty se potom draží. Kdo utrží kus, tomu přinese štěstí. Totéž se dělá s nevěstiným podvazkem.

Bičování rybí zdechlinou

Když skončí svatba v Koreji, mládenci sundají ženichovi ponožky, kotníky mu svážou provazem a tlučou jej mrtvými rybami přes nohy. Má ho to připravit na první noc v manželství. To jako vážně? Jo a nesmí si umýt nohy, než vleze do postele.

Afrika je jiný svět

Pokud někomu chcete překazit svatbu v Kongu, zaplaťte si komika. Aby se svatba brala vážně, ženich s nevěstou se během celého obřadu nesmí smát. Tradiční svatba v Africe se hodně nevyplatí v etiopském kmeni Surma, protože tam se obvykle nevěstě vytlučou spodní zuby a místo nich do čelisti dostane hliněný kruh. Masajská nevěsta si ve svatební den oholí hlavu a otec jí požehná tím, že jí plivne na hlavu a na prsa. Jestli se chcete dobře najíst, pak doporučujeme svatbu v Mauritánii, kde trendují plné křivky a nevěsty se před svatbou vykrmují na ”tukových farmách”. Rovněž je v Africe normální, aby starší žena z kmene nevěstu o svatební noci zaučila. Velmi názorně.

Sňatek se stromem, až potom s člověkem

Hinduistické svatební oslavy v Indii mohou trvat až týden, ale nás mnohem víc zaujal zvyk, který se v některých částech dodržuje. Muži a ženy, kteří se narodí jednoduše řečeno v nevhodnou dobu (má to co dočinění s postavením hvězd), jsou údajně prokletí, a proto by mohli svému partnerovi způsobit předčasnou smrt. Aby prokletí zlomili, pomůže, když se nejprve ožení se stromem a až napodruhé s člověkem.

Tři dny nesmí na záchod

Svatební tradice, s níž se setkáte na Borneu nebo na Bali. Novomanželé se tři dny po svatbě uvrhnou do domácího vězení. Během té doby je rodina a přátelé hlídají a podávají jim jen malé množství jídla a pití. Nevěsta s ženichem nesmí dům opustit, a dokonce nesmí ani na záchod! Tradice praví, že jim to přinese šťastné manželství plné zdravých dětí, ale podle nás je to mučení, čisté mučení.

Zdroj: iGlanc.cz, The Week, TET, Indian Express

Související články