Celý ski areál se jmenuje Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, což je podle mě určitě nejdelší název střediska na světě. A dlouhý není jen název, ale i celková délka sjezdovek, které tenhle region na území spolkových zemí Tyrolska a Salcburska spojují – 270 kilometrů.

Když jsem to uslyšela, trochu jsem se lekla, abych se neztratila, ale byla jsem vybavená aplikací střediska Home of Lässig, ve které najdete spoustu užitečných informací, včetně on-line mapy. Navíc jsem se dozvěděla, že na lyžích se nemůžu dostat k žádné lanovce, kde by neplatil můj ski pass, což mě taky uklidnilo.

Na místo jsem dorazila v sobotu večer, po sedmi hodinách jízdy autem. A můj plán byl jasný – strávit na lyžích následující dva dny, od rána do večera. Do karet mi hrála i předpověď počasí, podle které zrovna v neděli a pondělí mělo být nebe bez mráčků a svítit slunce.

První den večer jsem ale ještě absolvovala vyjížďku na saních, které táhlo koňské spřežení, s cílem u visutého mostu Golden Gate, na nějž navazuje stezka korunami stromů. I když mě most zaujal před tím už na fotkách, na vlastní oči, a hlavně za nočního osvětlení šlo o nezapomenutelný zážitek.

Předpověď vyšla na jedničku a já se celý den kochala radostí z jízdy i z neuvěřitelných panoramat, která se přede mnou rozprostírala. A za sportovní výkon jsem si dopřála i odměnu v podobě místního vývaru se špekovými knedlíčky a k tomu nefalšovaný aperol spritz.

Ollie, já ti rozumím

Druhý den se idyla na sjezdovkách opakovala. Tentokrát mě doprovázel průvodce Ollie, se kterým jsme se vydali až do vzdálenějšího Leogangu. Díky aplikaci jsem večer zjistila, že jsem ten den na lyžích ujela 35 kilometrů. Je to hodně, nebo málo? Akorát!

Od Ollieho jsem se také dozvěděla, že do Saalbachu přijel na zimu poprvé před šesti lety. Zůstal dva měsíce a pak se musel vrátit domů, do Belgie. Tam ale dlouho nevydržel – byl nervózní, myslel jen na hory… Tak se vrátil, jakmile to šlo. A zůstal. Stejně jako většina jeho kolegů, v zimě dělá horského vůdce a instruktora lyžování i snowboardingu. V létě pak mění zimní výbavu za kolo.

Když mi to povídá, zasním se. A přemýšlím, že být mladší a bez závazků, zůstala bych taky.

Zdroj: časopis Glanc