O hlavním městě Andalusie se mluví jako o jednom z nejkrásnějších měst Španělska. A troufám si říct, že je to svatosvatá pravda. Jakmile jsem se ubytovala v útulném hotelu v centru, vyrazila jsem bez plánu natěšeně objevovat tohle město. V únoru jsem tu mohla chodit jen v tričku, obdivovat ulice plné stromů obsypaných pomeranči a vychutnávat si výbornou zmrzlinu.

Velkolepé náměstí, které si zahrálo ve slavném filmu

Když jsem se ocitla na vyhlášeném náměstí Plaza de España, cítila jsem se v první chvíli jako v nějaké pohádce. Jeho netradiční kombinace architektury a malované kachlíky snad úplně na všem působí velkolepě, místy až kýčovitě. Náměstí tvoří jeden obrovský půlkruh s hlavní budovou a chodbou po celé jeho délce. Místo s monumentální fontánou navíc lemuje vodní příkop, přes který se dostanete jedním ze čtyř zdobených mostů, které symbolizující čtyři hlavní španělské provincie. Podél celé půlkruhové budovy jsou navíc výklenky zdobené místními azulejos kachličkami a každý z nich patří jedné španělské provincii. Procházka po náměstí je tedy jedna velká podívaná. Není se čemu divit, že se tu natáčely záběry do filmu Hvězdné války. 

Palác jako pro Šeherezádu

Druhý den ráno jsem vyrazila na obhlídku královského paláce Alcázar. Podle fotek na internetu jsem věděla, že palác bude zase pastva pro oči, ale realita předčila očekávání a já se najednou ocitla v další pohádce, tentokrát té z Tisíce a jedné noci. Palác totiž díky své maurské architektuře a andaluské eleganci působí exoticky a ohromuje svou obrovskou dekorativností. Chodila jsem tam fascinovaně  s pusou dokořán a strávila několik hodin pozorováním půvabných vnitřních nádvoří a nekončících rajských zahrad, kde je tak snadné se ve slunečném odpoledni za hlasů papoušků zasnít. Není se čemu divit, že je tento nejstarší královský palác v Evropě zapsaný na seznamu UNESCO. A že si ho filmaři vybrali pro natáčení scén do populárního seriálu Hra o trůny. Toto místo pro mne bylo jednoznačně dokonalou esencí nádhery a nechtělo se mi z něj odejít.

Symbol města i místo odpočinku slavného mořeplavce

Dalším místem, které jsem nemohla vynechat byla návštěva katedrály Panny Marie, která patří k nevětším gotickým stavbám na světě. Stavěla se více než sto let a její neuvěřitelně rozsáhlý komplex ve vás vzbuzuje pocity úcty. Uvnitř se nacházejí největší historické cennosti společně s honosnou hrobkou Kryštofa Kolumba a Královské kaple, ve které odpočívají členové královské rodiny. Z katedrály jsem se rovnou dostala do 105 metrů vysoké zvonice, která je známá jako Giralda. Stojí na místě bývalého minaretu a je symbolem celého andaluského města. Na věž nevede klasické schodiště, ale pozvolné šikmé rampy, které prý umožňovaly průchod jezdcům na koni, což pro mne bylo k mému potěšení pohodlnější. I mimo sezónu tu ovšem bylo dost plno a tak jsem se občas na pár dlouhých minut ocitla zaseknutá kdesi v úzké chodbě ve třicátém patře plném lidí. S mou mírnou klaustrofobií jsem cítila lehkou paniku. Když jsem se dostala až nahoru, čekal mě výhled na celou Sevillu a bohužel také další fronty.

Obří houba uprostřed města, která za tmy mění barvy

Historické památky jsem následující den na chvíli vyměnila za něco modernějšího. V Seville je totiž největší dřevěná konstrukce na světě nazvaná Metropol Parasol, ale říká se jí také Las Setas nebo Houba. Z její netypické vlnící konstrukce, která je zhruba 26 metrů nad zemí, je nádherný výhled na město. Otevřeno tu je až do pozdních hodin a tak tady nebylo konečně tak narváno. Díky tomu jsem se po tomto obřím slunečníku mohla v klidu dokola procházet a kochat se scenériemi při západu slunce. Vrátila jsem se sem druhý den znova, ale už po setmění a užila si “houbu” tentokrát s fascinující světelnou šou, kdy se měnila jako chameleon do různých barev. Úchvatnou podívanou, ale můžete vidět i zadarmo z náměstí pod netradiční stavbou.

Dopřejte si v Seville aspoň tři dny

Sevilla je ideálním místem, kam se vypravit na pár dní. Vydržela bych tu klidně týdny, ale i za tři dny můžete v příjemném tempu navštívit hlavní ikony tohoto nádherného města a vychutnat si místní přátelskou atmosféru. Z Prahy se sem dostanete přímou leteckou linkou za zhruba 3 hodiny, pro návštěvu doporučuji raději období mimo hlavní sezónu nejen kvůli množství turistů, ale hlavně pro velká vedra během léta.

Zdroj: iGlanc.cz, Valentina Destinová tato místa sama navštívila a procestovala

Související články