Keňské národní parky jsou jakousi zoologickou zahradou obrácenou naruby: zatímco já jsem byla zavřená v terénním autě, sloni, žirafy, buvoli, antilopy, lvi, gepardi se procházeli tam venku – v divočině, do které patří. Auto každopádně nebrání tomu, abyste si užili široké pláně plné zvířat se vším všudy – jejich odpočinek, jejich lov, jejich (povětšinou) ignorování, když přecházejí cestu sotva 2 metry od vozu.

Když kolem mě takto prošel gepard, měla jsem co dělat, abych nezapomněla dýchat... Co mě ale na safari nejvíc překvapilo, bylo zjištění, že jednotlivé druhy zvířat nemají vyhrazená teritoria. Žijí jeden vedle druhého, antilopy vedle lvů, takže přežít je dennodenním bojem, jehož část vidíte na vlastní oči.

V noci všechno zhasne

Co se národních parků týká, zvířata na vás čekají nejen v Masai Maře. Pokud se rádi vyhnete turistickému ruchu, doporučuji vyjet do Tsavo West National Parku a ubytovat se přímo uprostřed divočiny v zařízení Severin Safari Camp. Luxusně vybavené stany skýtají veškerý myslitelný komfort.

Na večeři do recepce mě po setmění doprovázel masajský válečník, a protože od třiadvacáté do páté ranní v resortu vypínají elektřinu, vychutnala jsem si dvě mimořádně dobrodružné noci. Zvířata totiž přicházejí takřka ke stanům. Jejich zvuky za tmy nahánějí strach, každopádně pokud se chováte zodpovědně, odnesete si zážitky, na které nezapomenete do konce života.

V masajské vesnici

V národním parku Tsavo jsem dostala možnost navštívit masajskou vesnici. Masajové mě uvítali tancem a zpěvem, načež se mě ujal náčelník, který mě pozval do jednoho z domů. Masajské chatrče staví výhradně ženy, materiál obstará příroda – bahno, tráva, lejna a popel, to vše splácané dohromady. Chatrč je malá, dospělý člověk se v ní nepostaví.

A tma je tady (aspoň ze začátku) taková, že jsem si neviděla na konečky prstů. Uvnitř je ale vše, co rodina potřebuje, včetně ohniště a postelí pro dospělé i děti. Pamatujete na knihu Bílá Masajka Švýcarky Corrine Hoffman? V tento den jsem nemohla přestat myslet na to, co všechno jsme někdy my ženy schopné obětovat pro lásku.

Zdroj: časopis Glanc

Související články