Cigaretové špačky, obaly od tyčinek, sendvičů, plechovky od piva, sáčky… To už je takový plážový standard. Když hledáme dovolenou u moře, obvykle nás zajímá, zda se hotel či resort nachází v blízkosti pláže, a když už, tak chceme, aby byla čistá voda a čistý písek, ale kolik pro to my sami děláme? Z velké části je pláž ukazatelem toho, jak se v této lokalitě my turisté umíme chovat.
Lidi, házejte to aspoň do koše
Jasný statement k této problematice učinil originálním řešením muž ve videu. Vzal kovový odpad z písku a přeměnil jej na umělecké dílo a užitečný předmět v jednom - vytvořil odpadkový koš! Prosté a geniální zároveň. Ten pak umístil přesně na tu pláž, kde odpadky vysbíral.
Co z toho plyne? Samozřejmě tím ukázal jeden ze způsobů, jak se dá s odpadem naložit. Mohl z něj vytvořit i sochu nebo obraz, jak je v posledních letech zvykem, tohle řešení bylo však estetické i funkční.
Smutné statistiky
Podle článku na webu Evropa v datech představují zrovna cigaretové nedopalky největší podíl (37 %) plastového odpadu na evropských plážích. Na pobřeží Černého moře (Bulharsko, Turecko) tvoří dokonce více než polovinu (53 %) veškerých plastových odpadků. Na druhém místě jsou obaly od nápojů, víčka, brčka, míchátka… A když vlezeme do vody, odhaduje se, že tímto tempem bude v moři v roce 2050 plavat víc plastu než ryb. Některým z nás už to může být jedno, ale děti, pro které chceme jen to nejlepší, tyto následky pocítí.
Jak jsou na tom Češi
V Česku pláže ani moře nemáme, což neznamená, že si doma pod nohy neházíme odpadky. Plus máme jako český národ alespoň za třídění odpadu. Výsledky z roku 2022 ukazují, že 75 % občanů třídí odpad. Je to určitě i tím, že průměrná vzdálenost k barevným kontejnerům se zkrátila na 87 m, každý rok jsou víc a víc dostupné. A pak za to také může osvěta, která v nás zájem o třídění odpadu rozdmýchává.
Zdroj: iGlanc.cz, Facebook, Samosebou