Čertovy kameny v Jizerských horách
Někdy se jim říká také Čertova vyhlídka a tyčí se ve výšce 660 m. n. m. v horní části obce Josefův Důl zvané Peklo. Legenda praví, že na skále pobýval a řádil čert a jako důkaz měl na jejím temeni zanechat otisk zadnice. Když se dostatečně vydováděl, přiletěl ohnivý pták a ten rozházel kameny po širokém okolí. Místo, jež se tyčí nad horním tokem Kamenice, je lehce dostupné, nechybí tu zábradlí a vyhlídková plošina. Dostanete se sem po červené značce nebo po naučné stezce tamního rodáka Gustava Leutelta.
Čertovy hrady u Dvora Králové
Pro dospělé to jsou možná jen rozházené balvany, ale pro děti jsou to ty nejlepší prolézačky, které jim čerti mohli “postavit”. Je to také skvělé místo na nenáročný výlet. Dostanete se sem autem, vlakem, pešky i na kole. Od Dvora Králové jsou Čertovy kameny jen 4 km, od Bílé Třemešné 3 km a od obce Doubravice jen 2,5 km. Les sám o sobě je skvělé místo na procházku a kameny jsou zdrojem nevyčerpatelné zábavy. Některé připomínají lidské tváře, jiné zas zvířata. Nejpopulárnější útvar je ten, který vypadá jako brána do pekel a podle něj dostala oblast i své jméno.
Ďáblova prdel v České Kanadě
Když se na tento velmi originálně tvarovaný balvan podíváte, hned je jasné, jak přišel ke svému jménu. Tahle kuriozitka se nachází poblíž osady U panského lesa mezi osadami Terezín, Nový Svět a Valtínov. Česká Kanada je vůbec pěkné místo, které stojí za návštěvu. Jsou zde všelijaké skalní útvary, kamenné ostrůvky a balvany. Některé tvoří takzvané obří skalní mísy, dříve se lidé domnívali, že sloužily k rituálům.
Čertova stěna u Vyššího Brodu
Chcete si poslechnout další legendu? Jedna se k tomuto podivuhodnému místu váže. Je o ďáblovi, kterému vadila stavba kláštera ve Vyšším Brodě, a proto chtěl vytvořit v rokli hráz, která by zadržela vodu a klášter zaplavila. Do řečiště Vltavy padaly obrovské balvany, ale podmínkou bylo, že musí být hotovo dřív, než kohout třikrát zakokrhá. Pekelný kníže to nestihl, na věži kláštera zazvonil zvon a čert upustil balvan, na němž je dodnes otisk pekelného pařátu.
Čertovy hlavy u Liběchova
Nevíte, kam vzít svoje malé ďáblíky? Co takhle na Čertovy hlavy nedaleko Mělníka? Jde o impozantní skalní reliéfy z poloviny 19. století, které vytesal do pískovce sochař Václav Levý. Čertovy hlavy jsou vysoké asi 9 metrů, z hlediska rozměrů jde o výjimečné dílo, které je volně přístupné po modré turistické značce. Jako výchozí bod slouží obecní úřad v Želízech.
Čertův mlýn v Moravskoslezských Beskydech
Čertův mlýn je nejvyšší vrchol Zlínského kraje. Nejlepší je udělat si okruh z Trojanovic, přes Pustevny, vrchol Tanečnice, až na Čertův mlýn. Je to krásná procházka, hlavně v zimě. Jen výstup na Čertův mlýn je trochu náročnější, ale odměnou vám budou krásné výhledy a také tu v tomto období nebude tolik lidí. Když zde budete v jinou roční dobu, všímejte si výrazně zbarvené rostliny. Oměj tuhý moravský totiž jinde v České republice nenajdete.
Čertova rokle v Máchově kraji
Krásnou přírodou a trochu i tajemnem vede turistická stezka Čertova rokle, která se line podél Dolského potoka. Výchozím místem jsou Dřevčice, malá vesnička. Vydáte se po zelené značce směr severovýchod. Na stezce vás čekají i dvě studánky a mostky přes vodní tok. Kdo si chce procházku prodloužit, může se vydat až k Dolskému mlýnu.
Čertův most u Mladče
Povídá se, že dva sousedé, Matěj a Jan, se vsadili. První z nich tvrdil, že stihne postavit kamenný most za 24 hodin. To se mu nedařilo, a tak povolal na pomoc čerta, kterému na oplátku vlastní krví upsal duši, ale protože byl mazaný, povedlo se mu zachránit pomocí křídy a svěcené vody. A to není jediná pověst, která se k tomuto místu váže. Kdo na pověsti nevěří, pro toho to jsou dvě skaliska spojená kamenným mostem při krajinářských úpravách vrchu Třesín v 19. století. Tak či onak, je to pěkná procházka přírodní rezervací.
Čertova skála nad Suchým Dolem
Stojí osamoceně, na okraji Ticháčkova lesa. Tvoří ji zvláštní druh pískovce, a proto je různě zabarvená. Jsou na ní patrné i rezavé povlaky, vzniklé vysrážením železitých roztoků. V minulosti sloužila k náboženským účelům, konaly se tu pobožnosti tajných evangelíků. Pokud se sem vydáte, je od ní nádherný výhled na Suchý Důl a Slavný, na hřeben Broumovských stěn a polské Stolové hory.
Čertovo auto ve Žďáru nad Metují
Tady si příroda opět vyhrála a vytvořila skalní útvar, kterému se začalo říkat Čertovo auto. Najdete ho v severovýchodní části masívu Ostaš a dostanete se k němu po modré značce ve směru od skalního bludiště k Frýdlantské skále. Tak jen dávejte pozor, ať se tu neztratíte. Nikdy nevíte, kde se rohatý schovává.
Zdroj: iGlanc.cz, Kudy z nudy, Turistika, Na výlet