Kalendářně jaro sice začíná 20. března, ale ještě týdny poté se nevyplatí uklízet zimní bundu. Zato květen, to už je kolem nás příroda v největším rozpuku, na ulici se mísí vůně rozkvetlých třešní, v trávě jako tisíce sluníček září pampelišky a konečně si člověk s klidem vychutná kafe venku na zahrádce. Oslavy se proto na 1. máje nesou předně v duchu lásky, stavění májky, vítání jara a loučení se zimou. Svým způsobem se podobná myšlenka prolíná i v pojetí svátku dalšími evropskými zeměmi, ale každý to bere - jak se říká - po svém.

Anglie

Oslavy v Anglii se těm našim podobají asi nejvíce. Už od středověku je zde tradicí, že se korunuje May Queen, Májová královna, nebo se jí říká také Letní královna (v téhle zemi si zkrátka na tyhle věci potrpí), jejíž povinností bylo zahájit prvomájové oslavy. Chodí nebo jezdí v čele slavnostního průvodu, má bílé šaty symbolizující čistotu a na hlavě korunu nebo diadém. Mimoto se i zde staví májky, aby se tancem kolem nich rozloučili se zimou a přivítali příznivé počasí, které zajistí bohatou sklizeň.

Srbsko

I v Srbsku je svátek označovaný jako Prvomajski uranak předně oslavou jara a doslova ho Srbové slaví splynutím s přírodou. Takže popadnou stan, založí táborák a ve společnosti přátel večer u ohně opékají maso.

Polsko

Pro Poláky je 1. květen hlavně svátkem práce - Praznik rada. Oslavy se tak nesou v duchu městských průvodů a ve vzduchu víc než třešně zavání politika. Nicméně mají volno i 3. května, takže si často rovnou berou dovolenou i 2., aby mohli odcestovat na prodloužený víkend zvaný Majówka.

Finsko

Tady oslavují hlavně studenti. Nasadí si černobílé čapky zvané ylioppilaslakki a vydají se za popíjení místní medoviny a šumivého vína juchat do ulic. Studentskému svátku se říká Vappu nebo Vappen a jeho symbolem je socha nahé ženy v Helsinkách, Havis Amanda, kterou študáci očistí a nasadí jí čepici. To zas bude v alejích nablito!

Německo

Moc hezkou tradici mají v Německu. Říká se jí ”májová čára” a jedná se o jakousi spojnici lásky. Kdo se stydí oslovit svoji tajnou lásku, ten namaluje mezi jejich domovy čáru a na prahu pak nakreslí srdce nebo rovnou iniciály toho druhého. A karty jsou rozdány. Spolu s tím se v ulicích konají oslavy zvané Maifest.

Rumunsko

Svátečním prvomájovým jídlem je v Rumunsku jehněčí s ovčím sýrem a pelyňkové víno. Je to taková oslava začátku léta, říká se jí Arminden, a podle tradice má zajistit dobrou úrodu, krásné počasí a ochranu před nemocemi. V některých částech země si symbolicky omývají obličej ranní rosou, aby si tak zajistili zdraví po celý rok. Brány zdobí zelenými větvičkami a odrostky na znamení štěstí a hojnosti. Ceníme především zvyk, že během prvomájového večera nesmí ženy pracovat, na poli ani v domácnosti, jinak hrozí, že na vesnici přivolají pustošivou bouři.

Bulharsko

Práci na poli se vyhýbají i Bulhaři, kteří slaví Irminden, ne příliš romantickou pohanskou tradici. Den zasvětí rituálům, jejichž účelem je ochrana před zlými hady a ještěry. Takže zapalují ohně, dupají, skáčou. Dělají hluk, aby je zahnali. Pověra praví, že kdo bude tento den na poli pracovat, toho had uštkne.

Skotsko

Žádná země lépe nevystihuje jiný kraj, jiný mrav, než prvomájová tradice ve Skotsku spojená s historickým svátkem Beltane, což je místní obdoba našeho pálení čarodějnic. Velmi zajímavý zvyk ”skinny dip” si ovšem osvojili především mladí lidé, kteří se na 1. máje jdou nazí vykoupat do Severního moře.

Itálie

V tento svátek si v Itálii připravují tradiční sladkosti a speciality a dávají si drobné dárky. Oslavám nového života říkají Calendimaggio a nechybí při nich tanec, dovádění i laškování, jak se na tuto zemi sluší a patří.

Španělsko

Ve Španělsku svátek zamilovaných hodili ještě o level výš. Májky zde totiž staví muži pro své vyvolené a šplhají po nich, aby nahoře ukořistili vlajku. Jejich ženy jim mezitím dole fandí a tančí. Tak temperamentní a zároveň romantický je Los Mayos.

Francie

Neméně romantická tradice se drží už od dob krále Karla IX. ve Francii. Ten na prvního máje dostal roku 1561 konvalinku pro štěstí. Každý rok pak v této tradici pokračoval a daroval ji ženám na svém dvoře. Tradice se udržela i po jeho smrti, akorát tyto ”královské povinnosti” vzali na svá bedra zamilovaní muži.

Zdroj: iGlanc.cz, Informuji, Cestujeme světem, Porovnej24

Související články