Každodenní pracovní povinnosti v jedné a té samé kanceláři jsou po čase nuda a šeď, začínáme se cítit zahlcení, kolegové už nám taky při každé příležitosti lezou na nervy a ke všemu vám někdo zase snědl jogurt z kuchyňky! Nejvyšší čas vypadnout na dovolenou, nastavit automatickou odpověď „momentálně nejsem k zastižení” a všichni si trhněte nohou. Jenže právě tento způsob naprostého odpojení může být kolikrát i mnohem víc stresující. Navíc, vždycky se najde alespoň jeden chytrák se slovy: „Ježíš promiň, já nevěděl, že si na dovolené. No když už tě mám na telefonu…”

Patříte do skupiny, která striktně odděluje práci a dovolenou? Nebo jste ten typ, co si nedá pokoj ani na pláži a stejně ten email od klienta otevře? „Ani jeden z přístupů není jen správný nebo jen špatný. Oba mají výhody i nevýhody. A nefunguje to tak, že si každý z nás musí najít ten svůj, a ten pak navěky dodržovat. Vtip je naopak v tom vědět, kdy použít který. Na tom stojí úspěch, pohoda i radost ze života,“ upozorňuje CEO technologické firmy Gabriela Teissing.

Nepracujte, když je toho na vás moc

Na úvod si pojďme říct, že pokud svoji práci nesnášíte, nevyřeší to žádná dovolená. Naopak se vrátíte s ještě větším znechucením. Nehledě na to, že poslední dny dovolené strávíte se staženým žaludkem z blížícího se návratu do reality. V takovém případě buďto musíte přijít na způsob, jak to změnit a zaměstnání si zpříjemnit, nebo začít uvažovat o výpovědi.

Ale i když svou práci máte rádi, může toho na vás občas být moc. V takovém případě odjeďte a vypněte. Není totiž nic produktivního na tom, když si uženete třeba syndrom vyhoření. Potíž nastává v případě, že vás nemá během nepřítomnosti kdo nahradit nebo že na vás některé povinnosti zkrátka nepočkají. Pak se z těšení na dovolenou stává horor, kdy se ve dne v noci snažíte všechno stihnout dodělat, nadělat, zařídit, abyste si pak totálně vyždímaní na pár dní odpočinuli.

  • Jedna z možností je obstarat si za sebe záskok, který vás sice dokonale nenahradí, ale svou základní funkci splní. Tím se váš objem práce před odjezdem i po návratu výrazně zmenší.
  • Nebo pouvažujte o tom, že si část práce vezmete s sebou.

Práce na dovolené

Pro skupinu „na dovolenou nejedu proto, abych tam pracoval” naprostá hloupost. Jsou ale lidé a situace, kdy si tímto přístupem paradoxně ulehčíte a zároveň i kvalitněji odpočinete. Samozřejmě, že když pracujete jako prodavačka v potravinách, práci si s sebou těžko vezmete. V mnoha dalších oborech jako marketing nebo obchod ale všechno běží dál i bez vás, a pokud zrovna například finišujete důležitý projekt, psychicky vám ulehčí, když pár emailů nebo telefonátů vyřídíte od bazénu na Kanárech.

Každý jsme to už určitě zažil, kdy paradoxně jakmile práci úplně odstřihnete, jako by se za vámi stejně pořád táhla jako stín a vy ve snaze vůbec nepracovat nakonec myšlenkami děláte pravý opak. Výsledek, vy si neodpočinete a po návratu vám povinnosti spadnou na hlavu, proto zvažte, co je pro vás v dané situaci nejvýhodnější.

Work + Vacation

Od pandemie covidu se začíná rozmáhat nový trend, který záměrně spojuje práci i dovolenou a je velmi podobný digitálnímu nomádství. Digitální nomád je člověk, který dlouhodobě cestuje různě po světě a živí se prací přes internet. Může to být freelancer, zaměstnanec i podnikatel. Ale nedávno jsme zjistili, že na dálku se dá vykonávat mnohem víc povolání, než jsme doposud měli zažité, a to i za předpokladu, že by tím práce jakkoliv utrpěla. Samozřejmě se najdou tací, komu vyhovuje docházet do kanceláře a jinde se nedokážou soustředit. Ti další si užívají pozitiva, která práce na dálku přináší a začali jezdit na takzvané workation, což je v překladu i praxi pracovní dovolená. Vypadá tak, že odjedete do zahraničí na delší dobu a na oplátku část z toho pracujete.

Najednou nejste odkázaní na 25 dnů předepsané dovolené. Nemusíte jet k moři na týden a pak být zbytek roku nešťastní, jak to rychle uteklo. Vezměte si workation, odjeďte na dva týdny a jeden týden z toho pracujte. Vše záleží na domluvě s vaším vedoucím. „Čím delší dobu v zahraničí strávíte, tím spíš je vhodné pracovat. Jednak si pak budete moci dovolit zůstat déle, jednak nemusíte čerpat dovolenou a navíc práce nestojí a nečeká na vás. Přináší to jistou svobodu a klid,“ potvrzuje Gabriela Teissing.

Změna prostředí může dokonce přispět ke zlepšení pracovního výkonu. Daleko od kanceláře získáte odstup, nový nadhled a podněty a výzkumy ukazují, že konkrétně tento pracovní přístup zvyšuje produktivitu, dobíjí baterky, pomáhá proti syndromu vyhoření a celkově si zaměstnanci práci více užívají. A čím víc flexibilní pracovní dobu si můžete dovolit, tím lepší možnosti se vám otevírají. Poznáváte nová místa, cestujete, plníte si sny, ale zároveň plníte i každodenní povinnosti a díky tomu si na zážitky zároveň vyděláváte.

Je skvělé, že i majitelé firem začínají být tomuto trendu otevření a spolu se svými zaměstnanci, bez kterých by to nefungovalo, nacházejí kompromis výhodný pro obě strany. Měli jsme hluboce zakořeněné, že práce a zábava by se neměly míchat, trend doby se ale začíná obracet a vypadá to, že se pracovní dovolené stanou běžnou praxí. Pracovat, zatímco tvoříte vzpomínky na celý život, není právě i to způsob, jak se naučit svou práci skutečně milovat?

Zdroj: iGlanc.cz, Creative Dock