Když se řekne Polsko, nepředstavíme si jako první zrovna dechberoucí krajinu, zajímavosti a památky a to je škoda, protože přes neznalost nevidíme, co jedna z našich sousedních zemí nabízí, pokud jí dáme šanci. Polsko umí být stejně malebné, romantické i divoké, stačí si pouze na svůj cestovatelský bucket list přidat ta správná místa.
Malovaná vesnička jako z pohádky
Nejbarevnější vesnice v Evropě leží asi 100 km východně od Krakova, za řekou Vislou. Na první pohled připomíná Zalipie vesnici jako z pohádky. Nebo z dětských omalovánek. Doslova všude jsou pestré, barevné a květinové motivy. Nejen na domech, ale i plotech, stodolách, studnách a dokonce i psích boudách. Původně šlo o nouzové řešení, malby měly zamaskovat nedostatky a dnes se vesnice honosí titulem nejkrásnější v celém Polsku.
Strašidelný Křivý les
S tímhle lesem je hned na první pohled něco jinak. Křivý nebo polsky Krzywy se mu neříká jen tak. Stovky borovic tu místo, aby směřovaly rovně do nebe, rostou zakřivené do tvaru písmene C a nikdo pořádně neví proč. Někteří tvrdí, že to udělal člověk, který potřeboval přirozeně zakřivené dřevo na nábytek nebo lodní trupy, jiní tento jev připisují silnému sněhu nebo genetické mutaci a poslední skupina je přesvědčená, že za to můžou paranormální síly, takže se sem vydávají milovníci adrenalinu, tajemných sil i ezoterici ze všech koutů Evropy. Až sem vyrazíte, vaše představivost a fantazie dosáhne plných obrátek.
Polská Sahara
Poušť v Evropě, kdo to kdy viděl? Tak to snad asi jedině v Polsku. Na tento unikát narazíte ve Słowińském národním parku v nejsevernějším cípu Polska. Nachází se zde bažiny, louky, jezera, ale i pohyblivé písečné duny, fascinující přírodní jev, který se nazývá Lebská Sahara. Není to žádné malé pískoviště, nejvyšší duny dosahují až čtyřiceti metrů. Je to vážně kus písečné divočiny, kterou tu zanechalo poslední ledovcové období, a od té doby si duny žijí vlastním životem. Až budete mít dost těch polských hradů, jezer a lesů, Lebská Sahara je perfektní místo, kde si na chvíli budete připadat jako na opravdové expedici do pouště. Jen si nezapomeňte dost vody a klobouk, ať vás nesežere slunce.
Street art města Lodž
Jedno z největších polských měst bylo v minulosti významným centrem textilní výroby, jenže po druhé světové válce došlo k dlouhému úpadku. Až v posledních deseti letech se Lodž znovu začala probouzet k životu. Teď se jí říká též Muralopolis, protože místní i světoví umělci zdobí ulice svými velkými malbami na fasádách a zdech, a každý rok přibudou nové. Je to zajímavá podívaná, která vás kreativně nasytí třeba cestou na kávu. Na jaře 2014 zveřejnil portál Bored Panda seznam 20 světových center městského umění. Lodž se umístila na druhém místě, hned za New Yorkem.
Pro vášnivé milovníky historie
Jeden z největších skrytých klenotů v Polsku je Gniezno, první hlavní město země. Hlavním turistickým lákadlem jsou Gniezdenské dveře, které jsou součástí katedrály. Vážení, zde se korunovali polští králové, v katedrále, v níž je vidět jistá podobnost s proslulou pařížskou Notre Dame.
Opomenout nemůžeme ani polské Pompeje, osadu, která původně vznikla na jižním břehu Biskupinského jezera. Voda z jezera ho kdysi téměř celé zatopila a pokryla vlhkou půdou. Co z Biskupinu zbylo, to čekalo přibližně 2700 let na své znovuobjevení a hele, jak vlhkost zakonzervovala dřevěné prvky, mnoho se zachovalo a právě proto se Biskupinu často říká polské Pompeje.
Jeden z posledních pralesů v Evropě
Bělověžský prales je živoucí kus divočiny. Některé ze stromů jsou staré stovky let. Člověk sem zavítá, aby si připomněl, jak naše příroda vypadala předtím, než jsme ji začali přetvářet podle sebe a také, aby se potkal s opravdovými králi evropských lesů - se zubry. Bělověžský prales je na seznamu světového dědictví UNESCO, když chcete zažít kus pravé, nedotčené divočiny, vydejte se sem a kdo ví, třeba v hlubinách lesa narazíte i na nějakou tu lesní vílu nebo skřítka. Místní by vám mohli vyprávět spoustu legend a příběhů.
Zdroj: iGlanc.cz, Culture, Rady na cestu, Světové kulturní dědictví