Jako na Titanicu
...rozhodně tedy ne úplně, protože se současnou lodí se určitě nepotopíte! Ale koho by nefascinoval romantický příběh Titanicu, tím spíš, když byl založený na skutečné události! A skutečné lodi. Přiznám se, že mě sice dojal příběh milenecké dvojice, ale fascinovala mě i samotná loď, se kterou jsem měla možnost se seznámit. Ta její velikost, monumentalita, luxus! Tajně jsem si přála jednou na podobné lodi objevovat svět – a ono se mi to splnilo. Když jsem poprvé stála vedle ní, na její horní palubu jsem nedohlédla a její velikostí jsem byla doslova očarovaná. Jak se něco takového vůbec může udržet na vodě?! Samotná loď má třináct pater, dlouhá je přes 300 metrů, pojme kolem šesti a půl tisíce lidí a z toho je kolem dvanácti set jen samotného personálu, ale je tak veliká, že když chcete, téměř nikoho nepotkáte.
Jeden výlet za druhým
Loď vyplouvá z Istanbulu. Co tady vidět? Klasický trojúhelník: chrám Hagia Sofia, který byl za své doby, v 6.století chrámem s největší kupolí na světě, Modrou mešitu a Yerebatanskou cisternu, postavenou kdysi dávno v antických časech. A samozřejmě nelze vynechat Velký Bazar! Následuje noční cesta lodí do Izmíru, ze kterého je coby kamenem dohodil Efes. Kromě zrekonstruovaných zbytků starověkého města jsou tu k vidění i zbytky jednoho ze sedmi divů světa, Artemidina chrámu. Mimochodem, nabídka každodenních výletů je široká, vybrat si může každý. Koho nezajímají antické památky, ale rád by nakoukl do tureckého venkova, může se vydat za olivovým olejem a lahodným vínem. Další zastávkou bylo malebné městečko Bodrum, kde jsem mohla obdivovat nejen malebné uličky a náměstíčka, ale i nádherně zachovanou pevnost, která se hrdě vypíná nad mořem. V Bodrumu, starověkém Halikarnassu, se nachází další z divů světa, mauzoleum, ale na jeho vykopávky jsem se, bohužel, nedostala – snad se to povede příště.
Uprostřed bouře
Aby byl dojem z plavby po moři dokonalý, musel si náš kapitán objednat i bouři, jinak to není možné! Protože jedné noci, když jsme křižovali Středozemní moře, přišla bouře jak vyšitá z katastrofického filmu. Přestože jsem byla až v devátém patře, vlny, které dosahovaly úctyhodné výšky, stříkaly až na můj balkón, který jsem měla ráno, když se bouře utišila, celý posolený. Přestože je loď, která brázdí Středozemní moře, obrovská, dokonce to s ní i trochu házelo, takže nezavřené dveře bouchaly o futra a skleničky lehce popojížděly po stole… A ráno bylo po bouři,a tak následoval malebný ostrov Mykonos, který je proslulý svými modrými domečky a větrnými mlýny. A pak Athény, které není třeba představovat – Akropolis si nenechá ujít žádný návštěvník tohoto řeckého města a návštěvu typické taverny také ne. To už se ale cesta chýlila ke konci a následoval návrat do domovského přístavu lodi, Istanbulu.
Pohoda jako v luxusním hotelu
Taková veliká loď má jednu nevýhodu - nemůžete z ní utéct. Ale to vůbec nevadí! Mezi jednotlivými zastávkami nabízí spoustu zábavy a povyražení. Jednak má několik restaurací, od jednoduché bufetové až po luxusní restauranty, kam je třeba jít oblečený do koktejlek či večerních šatů. Nejen, že je to vyžadováno, ale atmosféru luxusu si lze užít teprve pak. A bary, ty jsem nedokázala ani spočítat! Popsat všechny atrakce a lákadla je nereálné, to se musí zažít, ať už jde o uličku voskových figurín, divadelní představení, které je možné navštívit každý večer, rozmařilou návštěvu kasina, obchody s luxusními italskými značkami či „tichou“ diskotéku, při které máte na hlavě sluchátka a hudbu, na kterou tančíte, slyšíte jen vy. Zkrátka dopřát si dovolenou na výletní vody opravdu stojí za to, užijete si luxusu, památek i koupání v moři, zážitky, na které ještě dlouho budete vzpomínat.