Mnohem náročnější je přijít s nápadem, jak jejich narozeniny oslavit, a hlavně co za dárky dát všem kamarádům, které si na oslavu pozvou. Protože odejít z party bez dárku v goodie bagu zavání tím, že na další party už mým dětem nikdo nepřijde.
Program na oslavu narozenin
Žiju v Kuala Lumpur v mixu kultur z celého světa a shodou náhod v sociální vrstvě, kde se dětské narozeninové party neodbývají v obýváku. Je potřeba statusovější nápad, zaměřený na nějaké konkrétní téma. Ideálně takové, které před vámi ještě nikdo neměl. V Malajsii je výhoda, že zdejší kultura je hodně zaměřená na děti, a tak je z čeho vybírat – můžete si pronajmout společenskou místnost v domě a pozvat mobilního DJe a moderátora (součástí diskotéky jsou i bezpečné ohňostroje), klauna, co vám po zábavné show bude nafukovat balonky a motat z nich všechno od meče z Minecraftu po roztomilá štěňátka, make-up artistku, která bude dětem malovat na obličej různé motivy, můžete si pronajmout hernu nebo celý dětský kinosál se skluzavkou a bazénem plným míčků před filmovým plátnem.
Narozeniny na golfu nebo u hasičů
Je možné pronajmout si golfový areál. Anebo velký sál s bowlingem. Dá se zařídit, že si zaplatíte lezeckou stěnu a k ní dva trenéry, abyste mohli zorganizovat lezeckou party. U čerstvých školáků jsou teď hodně v oblibě laserové bitvy anebo nerf gun parties. U spolužáků mého syna dost frčí také fotbalové narozeniny, kdy rodiče pronajmou hřiště a na tři hodiny pozvou dva trenéry, kteří přinesou veškeré vybavení a zařídí program ve stylu zábavného fotbalového tréninku. Vím to, protože na všech takových oslavách jsem byla. Naposledy jsme dostali pozvánku na narozeniny v hasičské zbrojnici. Ta mě opravdu nadchla, protože její součástí bylo sjíždění hasičské sjezdové tyče, svezení se ve velkém hasičském autě se zapnutým majákem a nakonec dovádění v proudech vody, které hasiči stříkali na děti z požární hadice.
Party pro děti
Party vždycky předchází tematická pozvánka s upřesněním, jestli je oslava jen pro děti, které je třeba tam dovézt, nebo se mohou zúčastnit i rodiče. Pokaždé je také uveden čas, kdy oslava začíná a kdy končí. Pozvání je potřeba potvrdit, což je zároveň ideální příležitost, jak zjistit, co by oslavenci udělalo radost. Líbí se mi, že v mé aktuální bublině se nehraje na falešnou skromnost. České „ále, nic nenoste“ je tady k úlevě rodičů nahrazené konkrétním úkolem, co koupit: Pokémon karty, fotbalový dres, knížku Dog Mana (odpověď přichází dokonce s výčtem dílů, které už oslavenec vlastní nebo četl), Beyblade, tričko s motivem od Marvelu… nebo peníze či kredit od určitých obchodů.
Dárky se rozbalují až doma
Na party se dárky nepředávají z ruky do ruky. Většinou je předá matka matce anebo se rovnou odnesou někam na vyhrazené místo. Pokud u knihy nebo trička není napsaná kartička, od koho dárek je, nemá to oslavenec šanci zjistit, protože dárky vybaluje až doma. Na oslavě se mu totiž nepřeje ani netřese rukou jako v Česku. Někde uprostřed tancování nebo střílení se udělá malá přestávka na dort, písničku „hodně štěstí, zdraví“, fotku a tím je přání odbyto.
Goodie bags
Největší překvapení pro neznalého ale přichází úplně na konec, kdy oslava končí, je čas jít domů a rozdávají se tzv. goodie bags neboli taštičky s dárky jako poděkování všem, kteří přišli. Tradičně by mělo jít o drobnosti: já jsem na první party dávala Kinder vajíčko, aby to bylo nejjednodušší, všem to chutnalo a nejméně to zatěžovalo životní prostředí. Protože to ale není dost nápadité ani statusové a obvykle se nehodí k tématu, donesly moje děti za čtyři roky pár výslužkových dárků přesahujících hodnotu daru, který daly oslavenci: elektronické hry, luxusní fotbalový míč, personalizovaná trička s motivem oslavy plus láhev na vodu, dárkové kartičky na konzumaci několika velkých zmrzlin anebo motýlí kuklu, ze které jsme „vypěstovali“ a pak na počest oslavence vypustili motýla. Slyšela jsem o oslavě, po které našli dětští hosté v goodie bagu dokonce playstation, ale na té jsme zrovna chyběli. Ještěže tak, chce se mi říct, protože oplaťte laserovou bitvu a playstation pozváním na lítání u bazénu, pizzu a Kinder vejcem v goodie bagu, že.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc, Jana LeBlanc, novinářka žijící v Malajsii