Termální lázně nejsou jen pro marody, i když není těžké si zrovna teď uhnat rýmu. Takový víkend strávený v horkých pramenech je ale dobrý nápad vždycky. Hodit vše za hlavu, zotavit tělo i mysl. Jestli vás pobolívají klouby nebo záda, tím spíš. Rozpočet nepotřebujete nijak velký, ono po Vánocích navíc všichni máme hluboko do kapsy, ale i tak můžete vyrazit za teplou vodou do zahraničí. Stačí se poohlédnout po něčem bližším.

Německo - Bad Schandau (35 km od českých hranic)

V nádherné krajině Saského Švýcarska se nachází lázeňské městečko Bad Schandau. Destinace je známá svým přírodním kouzlem a nabízí v oblasti wellness a relaxace rozmanité možnosti. Největší atrakcí jsou zde lázně Toskana Therme, které mají několik vnitřních bazénů, venkovní bazén, vířivky, vodní svět, slané lázně, saunu, nabízí nejrůznější procedury i dobré jídlo. Zajímat by vás mohl především bazén se světelnou a zvukovou produkcí pro dokonalý zážitek. Bad Schandau je také výchozím bodem pro mnoho turistických tras, což činí město ideálním místem k prozkoumání a objevení všech přírodních krás této jedinečné oblasti.

Zdroj: Youtube

Polsko - Kudowa-Zdrój (doslova jen pár kilometrů od českých hranic)

Polské lázně, které jsou doslova u hranic s Českou republikou. Z Náchoda to k nim máte přibližně jen 15 kilometrů. Jde o oblast oblíbenou díky svým přírodním léčivým pramenům a vzhledem ke své blízkosti je u českých návštěvníků populární. Jsou to jedny z nejstarších termálů v Polsku, vlastně v celé Evropě. Existují již od 15. století. Až se nabažíte horké vody, můžete se vypravit do národního parku, anebo zase zpátky domů.

Slovensko - Trenčianské Teplice (20 km od českých hranic)

Na Slovensku je hodně termálních lázní, které by vám neměly uniknout, ale pokud hledáte ty nejbližší od Česka, pak se vydejte do Trenčianských Teplic. Není to žádné velké město, ale jeho centrum leží na pramenech léčivé horké vody. Na oficiálním webu města je uvedeno, že první zmínka o Trenčianských Teplicích jako o lázních pochází už ze 13. století. Případně kousek dál jsou Lázně Piešťany, známé především pro léčbu revmatických onemocnění.

Rakousko - Laa an der Thaya (těsně u českých hranic)

Z jihu Moravy to máte doslova za rohem. Malá obec je vzdálená jen asi 2 kilometry od Hevlína na Znojemsku. Lázně mají několik bazénů, termální, solný i masážní. Můžete sem přijet léčit srdíčko, klouby i neurologické problémy, dokonce i některá onemocnění očí. Nechybí zde ani sauny a dětský vodní svět s atrakcemi. Ideální místo pro celou rodinu. Okolí Laa an der Thaya je rovinaté, láká k nenáročným túrám a výletům. Jsou zde nekonečné lány polí, zato lesy prakticky žádné.

Maďarsko - Mosonmagyaróvár (100 km od českých hranic)

Když se řeknou termály, pravděpodobně si jako první vybavíte Maďarsko. Aby ne, Maďaři jsou na ně experti a nutno říct, že skutečně mají po této stránce co nabídnout. My jsme tu za horkými prameny byli zhruba před rokem a nevěděli jsme, kam se vydat dřív, ovšem mezi tamní lázně našincům nejbližší patří ty, které se nacházejí ve městě Mosonmagyaróvár, u hranic se Slovenskem. Město samo o sobě je velmi příjemné, v lázních se léčí především problémy s pohybovým aparátem vlivem opotřebení, ale i záněty kloubů, revma, bolavé svaly či poúrazové stavy. Zdejší voda také pomáhá s léčbou neurologických či gynekologických poruch a s nemocemi dýchacích cest.

Zdroj: iGlanc.cz, internetový portál Skrz, Spa magazín

Související články