Do lesa nejdete na módní přehlídku

Vyberte si vhodné oblečení, především dobré boty s pevnou podrážkou a od věci nejsou ani kalhoty s dlouhými nohavicemi, které vás ochrání před hmyzem, kopřivami a ostrými větvemi. Rozhodně se do lesa nevydejte v žabkách a v šortkách!

Neztraťte se

Držte se vyznačených cest, abyste se neztratili, není to tak obtížné, jak by se mohlo zdát. Po ruce mějte mapu, zejména tam, kde není jistota, že budete mít mobilní signál. Chytré také je pamatovat si orientační body, které vám pomohou při návratu.

I rostliny mohou být zlé

Dávejte si pozor na jedovaté rostliny, jako je např. škumpa, potrápit může ale i obyčejná kopřiva. Stejně tak nejezte žádné bobule, u kterých si nejste jistí, co to je, držte se osvědčených borůvek.

Hmyz dokonce i kouše

Les je domovem mnoha druhů hmyzu, který sice není extrémně nebezpečný, ale chytit klíště byste asi nechtěli. Proto používejte repelent a vyhýbejte se hustým porostům, například kapradí, kde jsou jako doma. Dejte si pozor i na mravence!

Pozor na dehydrataci

Přestože máte pocit, že budete v lese pod ochrannou hradbou stromů, používejte i tady opalovací krém. Mějte s sebou také dostatek vody, buďte opatrní při pití vody z potoka, výjimkou mohou být zurčící pramínky, které jsou přefiltrované přes půdu a kameny.

Neplašte zvířátka

Možná v lese zahlédnete srnku nebo zajíce, možná i divoké prase. Zvířata se bojí víc než vy, ale zbytečně na sebe stejně neupozorňujte. Pokud jste v místě, kde hrozí setkání s medvědem, pak je ideální dělat hluk, třeba si zpívat. Medvěd uteče. A ještě lepší je držet se cesty a necourat po lese mezi stromy.

Oheň je v lese zlý pán

V lese, zejména v době, kdy je vyprahlý, hrozí velké nebezpečí požárů. Nepoužívejte zapalovače, zápalky, nekuřte a když už, neodhazujte nedopalky. Oheň lze rozdělávat jen na místech k tomu určených.

Odpadky tady nechceme

Nenechávejte po sobě žádné „stopy“, jste v obývacím pokoji zvířat a taky by vám nebylo milé, kdyby u vás doma někdo pohazoval všelijaké zbytky, papíry a plechovky. Vše vezměte s sebou do civilizace – a pokud najdete odpadky po neukázněných lidech, můžete je sesbírat a odnést, kam patří.

Zdroj: iGlanc.cz, Šárka Schmidtová

Související články