Ne nadarmo se říká, že to, jaký si z Ameriky vytvoříte dojem, závisí hlavně na způsobu, jakým ji budete poznávat. Američané se v tomto bodě většinou nadechnou, aby se zmínili o automobilu. Bez něj se totiž v Americe nikam moc nedostanete a do národních parků na západě tím spíš. Ve Spojených státech auto seženete vždycky, ale může se vám stát, že v půjčovně zrovna nebudou mít levnější, malé auto pro dva, ale třeba jen offroad. Jestli chcete mít jistotu, že si půjčíte auto podle svých představ, zarezervujte si ho předem z Česka.
UDĚLEJTE SI PLÁN
Co se národních parků týká, v USA jich najdete desítky, přičemž jedenáct z nich je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Když si cestu po nich budete plánovat sami, zřejmě vás nejdřív zachvátí trochu panika, že to všechno nestihnete.
Klid! Vidět všechno během jedné návštěvy opravdu nejde, na druhou stranu u řady národních parků je výhoda, že jsou tak rozlehlé, že se do nich vjíždí autem. Spoustu krás si tím pádem můžete vychutnat z vyhlídkových míst. Kdekoli se vám zlíbí, můžete samozřejmě z auta vystoupit a udělat si procházku. Na většině míst se dá také přenocovat, a to buď v některém z hotelů, nebo ve stanu, což z vlastní zkušenosti vřele doporučuju.
TROCHU JINÉ STROMY
Řekněme, že cestu začnete v Los Angeles, odkud je to na americké poměry jen kousek cesty do kalifornského národního parku Joshua Tree. Patří mezi nejmladší parky v USA vůbec, stal se jím teprve v roce 1994. Park získal svůj název od obřích juk (tzv. strom Jozue, tedy Joshua tree), které tu během března a dubna nádherně kvetou. Jestli netušíte, o co jde, koukněte se na obal stejnojmenné desky od U2, který kapela pořídila právě v tomhle parku. Ačkoli se do Joshua Tree NP dá vyrazit na jednodenní výlet, jeho kouzlo spočívá v jednoduchých tábořištích a piknikových místech, kde se dá přenocovat. Protože tady nejsou obchody ani benzinové pumpy, obklopí vás skutečná divočina, kterou si v nejvyšší letní sezoně můžete vychutnat skoro sami.
Úplně jiné stromy na vás čekají v dalším kalifornském pokladu – NP Sequoia, který proslavily háje sekvojovců obrovských. Vedle těchto stromů si budete připadat jako trpaslíci, zejména když se postavíte k tomu největšímu, Generálu Shermanovi. Výšku 83 metrů (která se vám nevejde do záběru, ani když si lehnete na zem) doplňuje úctyhodný obvod kmene – 24 metrů. Biologové spočítali, že z množství vody, které se vejde do kmene Generála Shermana, by čtyřčlenná rodina žila čtyři roky – včetně praní, vaření a sprchování. Nejen to se dozvíte v návštěvnickém centru, kde kromě podávání informací prodávají i plechovky se semínky sekvojí. Otázka je, jestli se vám z nich podaří něco vypěstovat. Sekvoje jsou velmi citlivé a náročné na půdu, i proto je jich tak málo a na velmi omezeném území.
TEPLO! HORKO!!!
Jestli vás zajímá, jak pálí vedro, v němž se skoro nedá chodit, nesmíte vynechat Death Valley neboli NP Údolí smrti. Jde o nejteplejší místo na západní polokouli, není tu skoro žádný stín a voda už vůbec – tu si musíte pro sebe i pro auto vozit s sebou. Údolí pojmenovala v roce 1849 výprava bílých osadníků, která si tudy chtěla zkrátit cestu do míst zlaté horečky. Když jim došlo jídlo a voda, jeden z nich to nepřežil. Ačkoli se o vedru píše v souvislosti s Death Valley nejčastěji, je tady k vidění mnohem víc než splavení turisté – pestrobarevné písečné duny, pohybující se kameny a jezírko Badwater, které je vůbec nejníže položeným bodem západní polokoule (86 metrů pod hladinou moře).
Horko však není jen v Kalifornii, ale i v Utahu. Do zdejšího NP Monument Valley je to sice trochu zajížďka, ale nebudete litovat, byť červený prach krajiny Marlboro country, který si automaticky spojujeme s Divokým západem, budete mít v nose i za ušima. V parku, který je územím indiánského kmene Navajů, se můžete vydat autem po nezpevněné sedmikilometrové silnici přímo mezi rudé obelisky. K největším a nejfotografovanějším z nich patří tzv. Rukavice, jedna Západní a druhá Východní, a na obou je vidět vyčnívající „palec“.
Rukavice se zvedají do výšky tří set metrů nad údolím a u jejich základny se vlní písečné duny. V Monument Valley pochopitelně uvidíte také indiány s výraznými placatými nosy, pronikavýma očima, dlouhými havraními vlasy a tyrkysovými šperky a občas i s výraznou nadváhou. Indiáni v Americe, to byla a je hodně komplikovaná kapitola, a chcete-li se do ní ponořit trochu hlouběji, budete muset dál než do Monument Valley.
GRANDIÓZNÍ, ALE...
Kdybyste Američanovi dali za úkol vyjmenovat pouze tři „nej“ národní parky, pravděpodobně by odpověděl: „Grand Canyon, Yosemitský a Yellowstonský národní park.“ Nepochybujte o tom, že jsou to skvosty, které musíte vidět. Je ale dobré připravit se na to, že na rozdíl od parků vyjmenovaných výše v nich nebudete sami a proklamovaná majestátnost na vás tím pádem zapůsobí trochu méně než například v Monument Valley. Plno je v těchto parcích hlavně v létě. Platí to především o Grand Canyonu, kde naštěstí existuje možnost, jak se davům alespoň trochu vyhnout.
Většina návštěvníků si ho totiž prohlíží z pohodlných cest po obvodu, kde však občas nevíte, jestli se díváte na skutečný přírodní skvost, nebo namalované filmové kulisy. Podstatně méně lidí se ale odváží na celodenní výlet na dno kaňonu, kde teprve dokonale vyniknou všechny jeho krásy. Pokud se bojíte, že na to nemáte fyzičku, zajeďte se podívat alespoň na Skywalk, vyhlídkovou plošinu ve výšce 1220 m n. m., kde je díky skleněné „podlaze“ možnost nahlédnout do nitra kaňonu lépe než z obvodu.
Nicméně nebyla by to Amerika, kdyby nenabízela i „zajímavější“ příležitosti, jak poskytnout turistům nezapomenutelný zážitek. Takže pokud chcete a peněženka vám to dovolí, můžete si pronajmout vrtulník a prohlédnout si celé místo z výšky. Výšku, i když v trochu jiném pojetí, si lze užít i v Yosemitském národním parku. Tedy pokud se odvážíte šplhat na El Capitan, nejvyšší odkrytý žulový monolit na světě. A tento park se chlubí ještě dalšími rekordy: Yosemitským vodopádem, který je největším v USA, a obřími sekvojemi – na ty se podívejte v lokalitě nazvané Mariposký háj.
Vaše návštěva USA nemůže být kompletní bez zastávky v Yellowstone. Najdete zde víc než polovinu všech gejzírů světa. K tomu přičtěte vodopády, horské prameny, ledovcová jezera a spoustu zvířat. A propos, když vám místní rangers říkají, ať při kempování balíte a ukládáte potraviny a kosmetiku do speciálních „medvědích“ schránek, udělejte to. A poslechněte i jiná doporučení. Přes veškerou romantiku byste totiž neměli zapomínat na to, že jste pořád na Divokém západě.
Zdroj: časopis Glanc