Nusa Penida je úžasný ostrov ležící u jihovýchodního pobřeží Bali. Krajina je tu drsná, útesy dramatické, voda křišťálově čistá a plná pestrobarevných ryb a korálů. Pokud nikam nespěcháte, zůstaňte tu alespoň pět dní. Nebojte se, že byste neměli co dělat.

Cesta na ostrov lodí

Způsobů, jak se na ostrov Nusa Penida dostat je víc. Jedna z nich je z pláže Sanur, kde buď nasednete na veřejný trajekt za 40 tisíc rupií, nebo využijete rychlý člun, který samozřejmě stojí víc, zato budete na ostrově místo za 90 minut za necelou hodinu. Jestli na ostrov cestujete s vlastní motorkou nebo autem, pak musíte do zátoky Padang, kde nasednete na žlutomodrý trajekt Ro-Ro. Jezdí pouze dvakrát za den, v neděli jenom jednou, a má většinou tak hodinu zpoždění. Aspoň záhy pochopíte, proč nejezdí víckrát, on by to totiž nestihnul.

Zdroj: Youtube

Pláže, co musíte vidět

Na štědrý den jsme si naplánovali Kelingking Beach. Jeli jsme sem až kolem třetí odpoledne, ale i tak nahoře byly mraky lidí. Je totiž tím největším lákadlem na ostrově a každý se chce vyfotit s typickým panorama ve tvaru T-rexe. Jediné štěstí je, že cesta dolů na pláž vede po strmém útesu, místy si hrajete na horolezce, takže se dolů vypraví jen hrstka turistů. Před vámi se rozevře čistá nádhera. Vlny burácejí silně a koupání se doporučuje jen opravdu dobrým plavcům. Já si netroufla, příval tyrkysové vody měl pořádnou sílu i na písku, kde už pomalu přecházel v pěnu. I tak nemusíte mít obavy, že byste se nesmočili. Ono vás to párkrát pěkně sejme od hlavy až k patě. K našemu překvapení zde byl i malý stánek s občerstvením, samozřejmě za dvojnásobnou cenu co nahoře, ale tady platíte oprávněnou přirážku, když sami dobře víte, co cesta sem obnáší. Byl tu i dostatek místa ve stínu stromů, takže se člověk může schovat před žhnoucím sluncem. Když se blížil západ slunce, raději jsme posbírali své věci a vyrazili nahoru, nechtěli jsme jít za tmy, a zároveň už nebylo takové horko. Byla to fuška, ale paradoxně se nahoru šlo líp.

Další slavná pláž leží na druhé straně ostrova. Diamond Beach, na první pohled je zřejmé, kde přišla ke svému jménu. Pyšní se výjimečnou krajinou s nedotčeným bílým pískem, křišťálově čistou vodou a vysokými útesy. Skoro vypadá, jako by ji tu někdo ručně vytesal. A zprvu nevinná přístupová cesta je také jen klam. Jsou tu schody ve skále, ale postupně jsou čím dál prudší, v jedné části chybělo zábradlí a na konci se musíte slanit. Bezpečné to zrovna nebylo, protože pod nohama se vám drolil písek, takže to někteří (hlavně holky v dlouhých šatech a pantoflích) otáčeli zpět nahoru. Výhoda je v tom, že ani tady dole nebylo přecpáno turisty. Ty nejhezčí pláže na světě zkrátka nejsou zadarmo. Z druhé strany útesu je Atuh Beach, kde se v klidu vykoupete, dáte si kokos a pofotíte jedinečné skalní útvary.

Vyhlídka Thousand Islands

Vyhlídka Tisíce ostrovů se nachází prakticky hned u Diamond Beach a je to další ze spotů typických pro ostrov Nusa Penida. Doporučuji návštěvu až v pozdějších hodinách, kdy největší nával turistů opouští ostrov. Kromě dechberoucího panoráma tu chce fotku každý na žebříku stromového domečku Rumah Pohon. Ten se dá mimochodem pronajmout na přespání, kdybyste to chtěli i se zážitkem, ale je vybookovaný na hodně, hodně dopředu.

Na šnorchl s mantami

Jsou dvě místa kolem ostrova, kam se pořádají šnorchlovací výlety na manty obrovské - Manta Bay a Manta Point. Byla to jedna z věcí, kterou jsem si odmítala nechat ujít. Výlet nám domlouval majitel našeho ubytování. Bohužel až na lodi jsme zjistili, že na Manta Bay, kam jsme mířili, je pouze 10% šance, že manty potkáte. Na Manta Point je šance 50 %! Druhý výlet byl samozřejmě o něco dražší (myslím, že 400 tisíc rupií na osobu), ale vědět to dopředu, připlatíme si.

Zklamání z Broken Beach a jezírka Angel’s Billabong

Manta Bay se nachází hned u Broken Beach, takže kdybyste chytli zrovna těch 10 %, dají se manty spatřit z útesu. Jinak je Broken Beach asi zastávka, kterou bych si příště odpustila, přestože se nachází v hodně průvodcích. Vede sem příšerná, prašná, kamenitá cesta. Prostě broken. Mrknete na výhled, koupat se tady nedá, kolem upocené davy a jedete pryč. Zklamalo mě i jezírko Angel’s Billabong, které je prakticky hned vedle, tam jsem koupání očekávala. Byl zrovna odliv, to je nejlepší čas se tu smočit bez hrozby, že vás smete vlna. Někdy je to tu opravdu brutální, jak se můžete podívat na videu z Instagramu. Ale při pohledu do přírodního bazénku mě na koupání přešla chuť. V době naší návštěvy nevypadalo tak lákavě jako na fotkách.

Jezírko v lese a skrytá pláž Tembeling

Tohle místo moc lidí nezná. Pláž Tembeling je ukrytá na konci dobrodružné cesty lesem. Dobrodružné je slabé slovo. Nahoře vás zastaví místní a upozorní, že je to jen pro hodně zdatné řidiče a rovnou za poplatek nabídnou svezení. Úplně nepřeháněli. Jedete prudkou a úzkou lesní cestou, je tam hodně šutrů, rozeklaný kamenný chodník a málem na mě skočila naštvaná opice. Teď jsem vás asi odradila, ale samozřejmě to můžete vzít i pěšky, je to tak dva kilometry. Na konci na vás za odměnu čekají dvě přírodní jezírka a pláž, která sice není ta nejlepší na Penidě, ale stojí za návštěvu.

Po modré na vodopád Peguyangan

Pokud máte rádi trochu odlehlé túry, nemáte závratě a netrápí vás kolena, vydejte se na vodopád Peguyangan. Není to úplně přesně jeden vodopád, ale taková skupinka menších na úpatí několika útesů. Každopádně k němu vedou strmé modré schody, které končí u chrámu a cestou se můžete kochat k zbláznění.

Zátoka Gamat Bay, podmořský svět na dosah

Kolem ostrova se nachází několik míst ke šnorchlu; Toya Pakeh, Crystal Bay nebo Gamat Bay. Právě tam jsme strávili jeden krásný půlden a pro ty, kteří chtějí vidět pestrobarevné korály, plavat s hejny rybiček a zároveň být tak trochu v ústraní od největšího náporu turistů je to ideální místo. Brzo už bohužel asi tak odlehlá nebude, probíhají tu stavební práce. Teď tu byl zatím jenom jeden warung, kde se nemusíte obávat najíst.

Další adrenalin cestou na pláž

O pláži Suwehan jsem četla, že ztělesňuje Nusa Penidu. Jsou zde obrovské útesy, křišťálová, nápadně modrá voda. Ale dolů vedou šílené schody, protože ty původní před pár lety zničilo zemětřesení a opravili je řekněme hodně narychlo. Na druhou stranu vám o ní nejeden dobrodruh řekne, že je to jedno z nejlepších míst na ostrově, takže za trošku adrenalinu stojí.

Co mají s Penidou společného Teletubbies?

Dalo by se říct, že nic moc. Ale až pojedete třeba zrovna na Diamond Beach, schválně si dejte do navigace Teletubbies Hill. Nenechte se odradit názvem, místo vás mile překvapí. Člověk právě tady pochopí, jak je krajina na ostrově rozmanitá. Jsou to zelení pokryté kopce, na pohled měkké, vypadají přesně jak z dětského pořadu. A za dobrého počasí tu pořídíte parádní záběry z dronu.

Jeskynní chrám

Naši ostrovní pouť zakončíme v posvátné jeskyni. Přesněji řečeno se jedná o chrám postavený v jeskyni. Pura Goa Giri Putri má díky tomu unikátní atmosféru a také se tu zchladíte. Do jeskyně vstoupíte po velmi úzké cestičce, ale pak už dobrodružství nic nebrání. Jsou tu vodní kanály, velkolepé schodiště zdobené sochami draků a krápníky. Je to krása v nadmořské výšce 150 metrů a o délce 262 metrů.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články