Zatímco Mikýř v Survivoru baví všechny diváky a nutí nás při každém díle přemýšlet o tom, jestli právě teď plní jeden z třinácti úkolů podle svého tetování, jeho hláška: „Ztratil jsem schopnost mít ponětí“ se stala virální a vsadíme se, že i vy jste ji možná už ve svém soukromí použili, pokud na Survivora koukáte. Z oblíbené televizní show, jak už to bývá jeho zvykem, si zkrátka udělal vlastní a podle všeho, se mu zatím daří proplouvat soutěží celkem dobře. My mu fandíme. Kromě jeho hlášek nás ale baví i to, že se věnuje i prospěšnějším projektům, než je trolling.

Projekt, co má smysl

Mezi jeho poslední projekty, do kterých se zapojil, patří i spolupráce s oddělením Ministerstva dopravy ČR - organizací BESIP. Spolu s režisérem Vítem Klusákem, který stojí za úspěšnými dokumenty „V síti“ nebo „13 minut“ natočil sérii videí, které upozorňují na největší nešvary českých řidičů. V posledním videu, které nahrál jeho tým na sociální sítě, upozorňuje na to, jak moc velký problém je, když během řízení auta držíme v ruce smartphone. Samozřejmě se ani tady nevyhýbá svému stylu – vtipným a úderným hláškám, sprostým slovům a absurdním situacím. Video je ale vytvořené tak, aby zaujalo ty, kterých se tento problém týká nejvíc – mladé generace, která je zvyklá mít mobilní telefon u sebe téměř nonstop. A my tleskáme a zároveň zpytujeme svědomí.

Zdroj: Youtube

Děsivá fakta

Smartphony nás přivedly do éry neustálé online přítomnosti, kdy jsme zvyklí okamžitě reagovat na zprávy, sledovat videa, poslouchat hudbu a používat navigaci. Podle nedávného průzkumu České asociace pojišťoven 34 % řidičů připouští, že svůj telefon za volantem občas používá. Tento zvyk má však své vážné následky: v roce 2023 zemřelo na českých silnicích 53 lidí kvůli nepozornosti při řízení, což představuje 13 % všech smrtelných dopravních nehod.

Smartphone jako hlavní příčina nehody

Z analýzy dopravních dat vyplývá, že v posledních deseti letech došlo k téměř 50% nárůstu případů, kdy řidiči byli chyceni s telefonem v ruce během jízdy. Tento přestupek se nyní řadí na třetí místo mezi nejčastějšími bodovanými přestupky. Co se týče celkového počtu dopravních nehod, včetně těch méně vážných, nepozornost za volantem je na prvním místě jako hlavní příčina nehod na našich silnicích. Každý rok je zaznamenáno více než 16 tisíc takových nehod, přičemž průměrně více než 50 lidí přijde o život.

Pozor na vyšší tresty

Nehody způsobené nepozorností mají často vážné následky. V reakci na tuto situaci byly od ledna tohoto roku zavedeny přísnější tresty pro řidiče, kteří jsou přistiženi s telefonem za volantem. Nyní se za tento přestupek udělují 4 trestné body a pokuta na místě se pohybuje mezi 2500 a 3500 Kč. V administrativním řízení může pokuta za držení telefonu nebo jiného záznamového zařízení dosáhnout až 10 000 Kč.

Zdroj: iGlanc.cz, BESIP

Související články