A nezdá se to, na Madeiře je k objevení nekonečné množství vodopádů. Nachází se jich tu přinejmenším několik stovek. K některým dojdete přímo po silnici a jiné si musíte zasloužit, prodrat se k nim houštím a divočinou, což se někdy neobejde bez zkušeného průvodce. Jednoho takového jsme při naší návštěvě ostrova měli, vzal nás k nádhernému vodopádu Water’s Kiss a prozradil nám, že se svojí skupinou k němu cestu hledali půl roku. Teď už bych tam rozhodně sama znovu netrefila.

Vodopády jako lék na smutek a depresi

Ostrov Madeira není tak velký, takže je poměrně snadné se po něm pohybovat z jednoho konce na druhý a vidět všechny jeho různé části, i když sem letíte jen na krátký čas. Jak mi rvalo srdce, když jsem si nedávno přečetla v novinách zprávu o tom, že až desetinu tohoto krásného ostrova sežehly ničivé požáry. I tak má stále co nabídnout a jeho návštěvu doporučuji. Na podzim byste to navíc mohli brát vlastně jako takový léčebný pobyt.

Zdroj: Youtube

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je tak snadné vodopádům podlehnout? Možná je to tím, že produkují záporné ionty, a když stojíme u vodopádu, tyto záporné ionty vdechujeme a dostávají se nám do krevního oběhu, dochází k biochemické reakci, která zvyšuje hladinu serotoninu a serotonin, jak už možná víte, je přírodní chemická látka, jež ovlivňuje naši náladu a pomáhá v boji proti depresi, stresu, úzkosti a dalším. Vodopády tedy dokážou zázraky, co se našeho duševního zdraví týče. Zde je pár z těch, které doporučuji navštívit.

Leváda 25 Fontes a vodopád Risco

Levada das 25 Fontes je i pro svoji nenáročnost pravděpodobně nejoblíbenější túrou na Madeiře. Turisté sem přijíždějí z daleka, aby si prohlédli a užili ikonickou stezku v údolí Rabaçal, na jejímž konci se nachází vodopád 25 Fontes. Jak název napovídá, 25 přírodních pramenů se kaskádovitě vlévá do malé tůně, kde se otužilí cestovatelé mohou vykoupat. Z vyhlídky na trase si můžete prohlédnout 100 m vysoký vodopád Risco a ještě více si tak upevnit pozici této túry jako jedné z nejlepších na Madeiře.

Cascata dos Anjos

Tento vodopád je doslova turistická atrakce, protože padá ze skály na silnici. Je to přírodní sprcha i automyčka v jednom. Přes den je tu rušno, ale i tak stojí za to si tady na cestě mezi Ponta do Sol a Madalena do Mar udělat zastávku. Jen buďte opatrní, došlo tady už k nejedné nehodě, kdy se turisté zapomněli a přepadli přes zátarasy na okraji útesu. Také to tady trochu klouže, ale když budete obezřetní, nic se vám ani autu nestane a získáte jedinečný zážitek.

Garganta Funda

Jedná se o úplně grandiózní vodopád, který teda v létě může být značně vyschlý, kdy voda stéká do obří prohlubně v zemi. Můžete sem jít lehkou trasou tak, že zaparkujete u silnice a vydáte se směr vyhlídka, kde se naskytne pohled na vodopád i celé západní pobřeží, anebo si dát okruh Levada Ponta do Pargo s odbočkou přes Garganta Funda a kochat se přírodou, lesy, azurovou modří oceánu, ptáky a kytičkami. Dá se na trase spatřit například endemický druh káněte.

Caldeirão Verde a Caldeirão do Inferno

Aneb ze zeleného kotle až do pekla? Kdybych to měla hodně volně přeložit. Začněme u vodopádu Caldeirão Verde, k němuž vás zavede i stejnojmenná leváda. Krásná procházka původní, ryzí přírodou Madeiry. Nečekejte žádné prudké stoupání a strmé kopce, ale v sezoně očekávejte hodně turistů. Nicméně na túru navazuje cesta Caldeirão do Inferno, a tam už tolik lidí nechodí, protože se jim nechce absolvovat dalších ještě 2,4 km k dalšímu mohutnému vodopádu. Nejedná se totiž o okruh, stejnou cestou musíte zpět. Pokud se sem vydáte, nezapomeňte si čelovku a voděodolné boty.

Vyhlídka na Véu da Noiva

Jedná se o jeden z nejznámějších vodopádů na ostrově, a přitom není třeba žádných fyzických výkonů, abyste jej spatřili. Stačí dojet k vyhlídce a je tam. Přímo před vámi. Kdysi k němu vedla cesta vinoucí se kolem celé pobřežní hory, ale od obrovského sesuvu půdy v roce 2008 je cesta uzavřená. Jeho název v překladu znamená Nevěstin závoj, protože tak skutečně vypadá, zatímco se vlévá do oceánu.

Výlet k vodopádu Cascada Água D'alto

Nedaleko turisty navštěvovaného městečka Santana je skrytý poklad, vodopád Cascada Água D’alto. Jedná se asi o hodinovou procházku, takže si klidně dejte načas a kochejte se. Nevede k němu žádná oficiální túra. Dříve se jednalo o oblíbené místo, ale teď je stezka spíš divoká a neudržovaná, možná párkrát zabloudíte nebo špatně odbočíte, nicméně se po ní jde dobře. Odtud se jde kolem několika domů, krátkým úsekem podél levady a pak se z ničeho nic objeví tenhle šíleně krásný vodopád. Abyste to měli jednodušší, zde najdete podrobnější popis, jak se k němu dostat.

Džunglí k Poço das Pulgas

Pěší hike Poço das Pulgas vás džunglí zavede hned ke třem neuvěřitelným vodopádům. Auto necháte v piknikové oblasti Parque das Merendas, odtud vzhůru mezi několika roztroušenými horskými chatami až les začne pomalu ale jistě pohlcovat civilizaci. Nahoru lesem vede skutečně jen jedna cesta a co nevidět narazíte na první modrou značku s nápisem Poço das Pulgas. Hned je jasné, co je cílem vaší cesty, ale nejdřív narazíte na Cascata do Rabo do Burro. Pokračujete na trase a hle, další vodopád. Jen jako takové rozptýlení po cestě, taková je Madeira! Do třetice už narazíte na ten, k němuž jste vlastně původně šli.

Zdroj: iGlanc.cz, Journey Era, Red White Adventures, WebMD, osobní zkušenosti redaktorky z návštěvy ostrova Madeira

Související články