Madeira letos byla již po desáté vyhlášena nejlepší ostrovní destinací v Evropě a já se vůbec nedivím. Madeira je moje srdcovka. Je to ostrov, kde jsou všudypřítomné dechberoucí výhledy, panoramata, lesy se staletými stromy, v kopcích se rozkládají terasovité vinice, v horách zurčí potoky a vodopády. A všechno tady celoročně kvete, proto je Madeira ostrov věčného jara, a tak vás asi nepřekvapí, že právě tady se každoročně v květnu koná nezapomenutelný Festa da Flor neboli festival květin.

Zdroj: Youtube

Oslavte jaro v záplavě květin

Madeira je unikát v každém ročním období, třeba v zimě tu mají díky zvýšeným srážkám vodopády největší sílu, ale pestrobarevný je ostrov po celý rok. Je zde největší výskyt endemických rostlin v Evropě, to znamená, že tyto druhy nikde jinde na světě nenajdete. V dobách osídlování sem Portugalci dováželi exotické rostliny ze světových kolonií. Angličani se rozhodli z Madeiry učinit ráj na zemi, tudíž se předháněli, kdo bude mít exotičtější zahradu, a také sem zavítal nejeden obchodník s vínem.

Díky místnímu klima se tu rostlinám daří. V příkopech si hoví modré a bílé kalokvěty, obrovité keře hortenzií, kaly, protea a spousta dalších. V horách jsou obrovité keře borůvek, kapradiny, konvalinky a orchideje. Vzácností hodnou obdivu jsou místní vavřínové lesy, nikde jinde jich tolik není.

Ostrov jako květinová zahrada

Nejvíc turisticky lákavý je ostrov v době květinové slavnosti. Po několik týdnů se ostrov promění v květinovou zahradu. Madeira se naplní nezapomenutelnými barvami, dekoracemi a vůněmi. Ženy si šijí květinové obleky, děti nacvičují program do průvodu, který je vyvrcholením slavnosti, a muži si vezmou na starosti alegorické vozy.

V květinové výzdobě se předhánějí dokonce i hotely, které jsou v období Festa da Flor zaplněné, proto případně neotálejte. Je to nepochybně nejvíc symbolická událost Madeiry, jejíž součástí je i stavba takzvané Zdi naděje. Děti z celého ostrova sem přijdou položit kytku na znamení naděje pro lepší svět. Není to úchvatné?

Kam na svatební cestu

Když se všude kolem line vůně květin a ulice hýří barvami, tato festivalová symfonie může být nejen oslavou květů, ale i vaší lásky. Můžete to od nás brát jako tip na místo, kde se zasnoubit, obnovit slib, oslavit výročí svatby nebo kam odletět na svatební cestu. Jen si to představte, líbánky strávené objevováním tajemných levád nebo relax v přírodních bazénech podél pobřeží.

Nebo to může být jen ideální místo na vaši první společnou dovolenou, jako to bylo v mém případě. Celý ostrov je oázou přírodní krásy a dobrodružství. S bohatou historií, zajímavými tradicemi a autentickou lokální kuchyní, jako masové špízy espetada, chléb z mouky a sladkých brambor bolo do caco nebo espada, ryba, která se podává se smaženým banánem a maracujovou omáčkou. Hledáte ráj? Tady je.

Zdroj: iGlanc.cz, Visit Madeira, CK Blue Style, Rady na cestu