Městečko jak z pohádky

Do Lichtenštejnska není možné letět, nemá letiště! A s vlakem a autobusem to také není valné, takže zbývá auto. Večer přijíždím do Vaduzu, hlavního města knížectví, které se nachází v nejzápadnějším cípu rakouského Tyrolska, u hranic se Švýcarskem. Jsem překvapena, jak je městečko čisté, úpravné a zdobné, domy z bílého kamene jen září. Všude po ulicích a náměstích jsou k vidění sochy a plastiky, domy mají krásné zahrádky, všechno je jak vymalované. Procházím kolem kostela i kolem parlamentu a nasávám atmosféru tohoto jedinečného městečka, které by u nás zřejmě získalo pouze přídomek „obec“, protože má necelých šest tisíc obyvatel.

Muzeum, kam se podíváš

Protože počasí mi nepřálo, rozhodla jsem se, že nevlídný deštivý den strávím po muzeích, kterých je v tom malinkém městě opravdu požehnaně. Největší pozornost turistů přitahuje především Lichtenštejnská galerie, kde je možné vidět díla takových velikánů, jako byl Leonardo da Vinci, Rubens nebo van Dyck z rodových sbírek knížecího rodu. Velikou atrakcí je pak Muzeum lyžování, to jsem si nemohla nechat ujít. Víte, že na kresbách starých kolem pěti tisíc let se už objevují lidé na podivných prkýnkách a zdá se, že lyžují? Možná si ani neuvědomujeme, že lidé lyžují pro zábavu teprve nějakých sto let. A kdo by neměl muzeí ještě dost, může se vydat do Muzea poštovních známek a Zemského muzea… prostě kam se člověk podíval, tam bylo muzeum!

Hrad na kopci

Úžasnou dominantou Vaduzu je hrad, stojící na kopci nad městem. Dříve se mu říkalo: Hohenliechtenstein a je oficiální rezidencí lichtenštejnské knížecí rodiny – mimochodem až od roku 1938, předtím knížata přebývala ve Vídni a – na také Moravě. Je to nádherné sídlo, ale bohužel nepřístupné veřejnosti. Pokochat se jím lze jen z údolí, anebo vypochodovat lesíkem až k jeho vratům a doufat, že právě bude dovnitř vpouštěn nějaký oficiální návštěvník a vy něco zahlédnete. Zkusila jsem to, je to krásná procházka – ale zbytečná, svoji majestátnost hrad předvádí lépe zdálky než zblízka.

Pohádkový kraj

Jedu přes největší městečko knížectví Schaan severně od Vaduzu, na jehož založení mají zásluhu Římané. Tehdejší žoldnéři tu v mohutné pevnosti střežili významnou obchodní stezku. Zbyly z ní jen základy, na kterých postavili místní v 15. století kostel sv. Petra. Druhý kostelík na blízkém vršku je oblíbeným poutním místem, a protože sluníčko už zase svítí, vydávám se k němu. Příroda je tady nádherná. Město je ze všech stran obklopené horami a musím přiznat, že mám při návštěvě malinkého Lichnštejnska pocit, jako bych byla v pohádce.

Zdroj: iglanc.cz

Související články