Co znamená killfie si člověk se základními znalostmi angličtiny hravě domyslí. Je to takový smrtící autoportrét. A jinak se to dá přeložit i jako ”vaše poslední fotka před smrtí”. Hlavní potíž je dneska v tom, že abyste na sociálních sítích ještě někoho zaujali, musíte vystupovat z řady. I kdyby to často znamenalo hrát sám se sebou ruskou ruletu. Stokrát se vám nic nestane a po sto první vám ta noha jednou uklouzne. Tak to hlavně nezapomeňte vyfotit.

Zdroj: Youtube

Nejhorší nápad, který vás napad

Ze zvědavosti jsem si pročetla celkem přehlednou statistiku, kdy se pokus o fotku nebo video šíleně smutně zvrtnul.

„Tři teenagery srazil vlak Pacific Union, zatímco si s ním dělali selfíčko. Krátce předtím zveřejnili příspěvek: Stojíme hned u vlaku, to je úžasné.”

„Jednadvacetiletý muž byl zasažen elektrickým proudem poté, co vylezl na střechu vlaku, aby si s přáteli pořídil selfie, a dotkl se drátu, který se navzdory domněnkám skupiny ukázal být pod napětím.”

„Dvaatřicetiletá žena zemřela při autonehodě chvíli poté, co na internetu zveřejnila selfie, když v autě slyšela hrát píseň Pharrella Williamse - Happy.”

„Šestnáctiletá dívka zemřela poté, co se zřítila z šedesáti metrového útesu, na kterém si chtěla udělat selfie.”

„Patnáctiletý chlapec se omylem střelil zbraní, s níž si chtěl udělat selfíčko.”

Související články

Stalo se to omylem. Byla to nehoda. Nedopatření. Vždycky tam je nějaká hloupá náhoda, se kterou jste nepočítali. Nejsmutnější na tom je, že nešťastníci svoji smrt obvykle vlastně ještě zdokumentují. Teď si samozřejmě říkáte, že vám se nic podobného nemůže stát a je pravda, že výše zmíněné nápady by si Nobelovku zrovna nezasloužily. Na druhou stranu, v oněch zmíněných statistikách, které jsem pročítala, byly nehody typu - srážka s vlakem, pád ze skály, zásah proudem jedny z nejčastějších a to už o něčem vypovídá.

Ani cedule nás nezastaví

Je větší pravděpodobnost, že umřete během selfíčka, než že by vás sežral žralok. A kolik lidí se jich bojí, co? Nicméně čísla hovoří jasně, od ledna 2008 do července 2021 zemřelo podle odhadů při nehodách souvisejících se selfie 379 lidí. Nejaktuálnější případ se doposud odehrál 23. dubna v Indii, Jitendra Kumar Saini, finanční kontrolor Úřadu pro rozvoj civilního letectví státu Uttarákhand, skončil s amputovanou hlavou, zatímco se pokoušel o selfie na přistávací ploše pro vrtulníky. Zřejmě si domyslíte, co se mu tak mohlo stát. A to neběhal nikde po skalách ani nelovil lvy na safari. Šel prostě jen do práce, jako každý jiný den.

V mnoha případech smrtelných nehod by přitom jen stačilo, kdyby neukáznění občané respektovali výstražné cedule, místo aby v honbě za poutavým obsahem přelézali ploty a ostnaté dráty, které jsou tam z nějakého důvodu.

Turistický průvodce killfie

Než se všichni rozutečete na dovolené, pojďme si ještě zopakovat základy těch nejhorších míst a způsobů, kde si pořídit selfie/killfie. A prosím, neberte to jako letní ”to do list”.

Selfie se zvířaty obecně. Jako kdybychom zvíře nikdy předtím neviděli a ten medvídek je určitě moc roztomilý. Než vám ukousne ruku. Zapomínáme, že divoká zvěř nejsou domácí mazlíčci, přesto se k nim často až nebezpečně přiblížíme. Někteří lovci selfie jsou ochotní vlézt i do výběhu v zoo. Jako jeden muž v Číně, kterého takto nakonec zabil mrož. Běh s býky v Pamploně je pak ten nejhorší možný případ. Utíkat před stádem funících býků je už samo o sobě adrenalin a není těžké přijít k úrazu. Hlavně se nezastavujte, abyste si pořídili fotku jako důkaz. Kdo to zkusil, špatně dopadl.

Už jsem byla na ferratách, ale kam se hrabe stezka na hoře Chua-šan v Číně. Z turistického hlediska je velmi lákavá. Nabízí dechberoucí výhledy a nálož adrenalinu. Už tak lákavé není, že čínské úřady mlží o tom, kolik lidí zde každoročně zemře. Populární úlovek na selfie, ale pak stojíte doslova ve vzduchu - jednou nohou v hrobě. Ještě víc populární je Machu Picchu, jedna z nejznámějších památek na světě. I zde se selfie na ruinách pár lidem vymstilo.

Trolí jazyk, Trolltunga, nejfotogeničtější útes v Norsku. Proto se mu říká lidově selfie skála. Bez fotky na jejím okraji se domů ani nevracejte. Jen počítejte s tím, že čekačka na ni může trvat i dvě hodiny! Dříve se sem vydávalo 500 návštěvníků ročně, teď asi 40 000. Ale v Norsku je toho pro vyznavače killfie mnohem víc. Za další třeba vyhlídka Preikestolen nebo pak nejslavnější kámen Kjeragbolten. Je to tak unikátně zaseknutý balvan a visí ve výšce 984 metrů. Tak si tady hlavně nezapomeňte udělat pěknou fotečku.

Zdroj: iGlanc.cz, Falstaff

Související články