Skvělé na Budapešti je, že vám na ni stačí jeden víkend. Během něj samozřejmě nestihnete všechno, ale dá se stihnout to zásadní, abyste mohli říct, že to bylo fajn a zároveň jste měli dveře otevřené pro další dobrodružství. Doba pro návštěvu záleží na vás, o prázdninách bude teplo, ale zase je tu více turistů, v zimě tu bude dost nevlídno, ale zase se zahřejete v termálních lázních. Babí léto zní jako skvělý kompromis. Už nebude na padnutí, zato si stále ještě vychutnáte snídani na zahrádce, aniž by by vám hrozily omrzliny.

Szimply

Malý podnik v dlážděném dvoře historické budovy, kam můžete zajít na snídani prakticky celý den. Je to asi nejvíc hipster místo, kam se můžete na brunch dostat. Ulovit si tady místečko je boj - hlavně když se jedná o podnik asi tak o velikosti vaší skříně, ale stojí to za to, i přesto, že kávu si musíte donést z protějšího Kontaktu (tam ale zase dělají to nejlepší kafe v Budapešti, říká se). Strohý jídelní lístek je přehlídkou mezinárodních trendy snídaňových stálic, drahých, ale perfektně připravených, a vyberou si i vegani a bezlepkáři. Nabídka se mění podle sezony. Na mimózu si nechce zajít chuť, Szimply ve jménu dobrého zdraví nepodává alkohol.

Vinyl & Wood

Kavárna a snídaňové bistro v jednom, kde současně prodávají stylové výrobky ze dřeva. Mají i skvělé dortíky a limonády, kávu - off course! Nedělají rezervace (v těch nejoblíbenějších podnicích se s tím ale setkáte často), nicméně zase je to skutečně chill-out podnik, kde hraje funky, podávají dobré jídlo a je tu friendly atmoška. Káva se tu podává pravá italská pražená!

Cinnamon

Městská část Buda začíná dohánět Pešť, pokud jde o novodobé snídaňové podniky. Takové ty, co uspokojí globální chutě a nabízejí jídla jako avokádové toasty, vejce Benedikt, omelety, palačinky, granola bowls apod. Možná na brunchi v Cinnamonu není nic nezapomenutelného, ale dokonale vás uspokojí (vrcholem je skořicová kobliha plněná jablečným krémem). Ráno se to tu hemží lidmi, kteří spěchají do práce, dopoledne po nich štafetu převezmou ospalí turisté.

Blue Bird Cafe

Roztomilá malá kavárna, kde si dát brunch. Tady vám naservírují palačinky s banánem a nutellou zabalené jako sushi. Vypadá to tu trochu jako v Mexiku a snídaně jsou stejně veselé a barevné. Na přání vám připraví jídlo bez laktózy, lepku i vejce.

Franziska

Když se vám nepodaří sehnat místečko v Cinnamonu, zkuste zajít do nedalekého podniku Home of Franziska. Místa je tu víc, nabídka je bohatá na sladké i slané snídaně, které si můžete ”poskládat” podle velikosti svého hladu. Myslí tu na masožravce, vegany i bezlepkáře, jen si dávejte pozor, ať ty dobroty stihnete. Všední dny mají snídaně do 11:45, o víkendech máte hodinku navíc, ovšem i poté si tu můžete pochutnat na smoothie bowls nebo si dát normální oběd.

My Little Melbourne Coffee x Bon Dia

Tohle je takový ráj surfařů v Budapešti, ale kromě ”surf vibes” tu prý najdete i to nejlepší cold brew pod sluncem. K jídlu je to tady spíš o croissantech, houstičkách a banánovém chlebu, ale na menší snídani to úplně postačí.

Solid

Posnídat s výhledem můžete v Solidu, který se nachází v nejvyšším patře malého butikového hotelu v centru města. Ráno si tu dáte elegantní brunch, večer sklenku vína. Všechny stoly poskytují panoramatický výhled, a když si k tomu dáte vejce Benedikt s uzeným pstruhem, budete mít na co vzpomínat.

TIP na závěr: Většina oblíbených brunch bister a kaváren v Budapešti jsou malé prostory, takže se zaplní hned. Počítejte proto s tím, že ne vždy na každém dostanete stůl hned, zejména pokud jde o oblíbené podniky. Jestli nechcete riskovat, že se na své vysněné místo nedostanete, kam to půjde, tam si udělejte rezervaci, a kde ne, počítejte s časovou rezervou, než na vás zbyde volný stůl.

Zdroj: iGlanc.cz, Off Beat Budapest, Loudavým krokem, Suzi from the blog

Související články