V Brně jsem nebyla poprvé, ale během svých předchozích návštěv jsem z něj moc nepoznala. Výlet s Luckou měl být ovšem jiný, kulturnější. Předem jsme si stanovily harmonogram, naším cílem bylo vidět co nejvíc. Na naše vědomosti o brněnské architektuře jsme spoléhat nemohly, a tak jsme si přes příspěvkovou organizaci TIC Brno objednaly průvodce, a to ne ledajakého!
Martin Koptík nás prováděl s takovou vášní, že už zpočátku naší trasy po (nejen) funkcionalistických pamětihodnostech Brna nám bylo jasné, že z plánované hodiny a půl bude minimálně dvojnásobek. Hlavní atrakcí byly stavby, které navrhnul architekt Ludwig Mies van der Rohe.
Bylo skvělé, že čistě funkcionalistický byl i hotel Avion, kde jsme bydlely a kde se nachází i muzeum funkcionalismu. Tam jsme také od Martina Koptíka dostaly nalejvárnu na příští den, kdy nás čekala prohlídka vily Tugendthat. Tato ikonická stavba, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, se považuje za jedno z nejvýznamnějších děl funkcionalistické architektury na světě.
Pulzující noc
Večer jsme chtěly začít gastro zážitkem. Doporučení bylo mnoho, Brno je totiž dost významným bodem na české gastro mapě. Protože s Luckou obě milujeme asijskou kuchyni, udělaly jsme si rezervaci v malinké, ale skvěle hodnocené restauraci nedaleko brněnské radnice. Restaurace MANYA Sushi & Sake Izakaya nás nadchla! A největší highlight večeře? Grilovaný lilek se sladkou miso omáčkou a ume sezamem!
Pak jsme pokračovaly do dalších podniků. Klasikami, které se nedají v Brně minout, jsou 4 pokoje, Bar který neexistuje nebo Super Panda Circus. Stihly jsme zodpovědně všechny. Na Brně je hlavně na takovém tahu skvělé, že je všechno v docházkové vzdálenosti, a tudíž co ušetříte za taxi, můžete propít!
„Pekelné“ vodojemy
Asi nejsilnějším denním zážitkem byla návštěva nově přístupných Vodojemů na Žlutém kopci. První z nich byl postaven v roce 1883, aby zabezpečil dodávky pitné vody pro rostoucí město. Jedním z nejpozoruhodnějších je pak tzv. Velký vodojem s výraznými válcovými nádržemi a červenou cihlovou fasádou. Vodojemy jsou památkově chráněné a jsou důležitou součástí brněnského kulturního dědictví. Atmosféra je zde až hororová, takže si místo vytipovávají i filmové produkce z celého světa. To ovšem zatím z technických důvodů úplně nejde. A možná je to dobře, protože je mnohem lepší se sem vydat osobně – třeba s nej kamarádkou, která vás ve tmě podrží za ruku!
Zdroj: časopis Glanc