Je více způsobů, jak poznávat naši malebnou zem. Stále populárnější z nich je enoturistika neboli vinařská turistika, které dala za vznik radost z pití vína a touha objevovat. Zážitky, ochutnávky, exkurze spolu s poznáváním památek a přírody – to je snad ten nejkrásnější způsob, jak si prodloužit léto. Vydejte se s námi na toulky s vůní vína, jde to na kole i autem (pokud nebudete pít), ale co takhle pěšky? Celá síť Moravské vinařské stezky má asi 1200 km. My jsme pro vás vybrali ty, které zvládnete po svých. A s vínem v ruce to půjde lehkou nožkou. Počítejte však raději s delším časem na kilometr…
Vinařská naučná stezka Valtice
Necelých 6 km má vinařská stezka ve Valticích. Začíná na nádvoří zámku Valtice, nachází se na ní celkem 19 informačních tabulí. Vydáte se přes zámecký areál do rozsáhlých valtických vinic. Dozvíte se něco o historii pěstování vinné révy na Valticku, o procesu zpracování i péči o vinohrad. Z kolonády Reistna je výhled na celičkou krajinu vinic Lednicko-valtického areálu, který se pyšní místem mezi památkami UNESCO. Zakončit procházku můžete v některém z vinných sklípků.
TIP: V sobotu 21. září se můžete ve Valticích zúčastnit 8. ročníku Mistrovství ve sběru hroznů. Místo je třeba rezervovat předem.
Naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy
Nenáročná trasa, která vás zavede na místa, kde vznikají vína z Pavlova. Na 3 kilometrech je 7 zastávek. To zvládnete za chvilku. Cestou odhalíte, čím je barokní osada – jedna z nejstarších vinařských obcí na Moravě – tak jedinečná. Tady se, vážení, proslavil Modrý Portugal. Kratičký úsek vyváží nezapomenutelné zážitky a kromě nich si samozřejmě můžete odvézt i nějakou tu lahvinku domů. Až po ochutnávce přímo ze sklepů a vinohradů.
Vinařská naučná stezka Mikulov
O něco náročnější, 20 kilometrů dlouhá trasa vás seznámí s taji Vinařství pod Pálavou, zaměřená je především na historii krajiny. Kdo je opravdu odhodlán, ten ji po svých zvládne. Vaše výprava začíná na parkovišti u Komerční banky v Mikulově, kde najdete i první informační panel, celkem počítejte 17 zastávek. Z Mikulova dojdete do Bavor, odtud do Perné – odkud mimochodem pocházejí odrůdy Pálava a Aurelius. Nejznámějším místem pro všechny budou Dolní Věstonice, místo, kde byla objevena proslulá Věstonická venuše. Cíl je v Klentnici.
Dobšicemi po stopách Napoleona
Lehká trasa o délce 2,5 km má jen tři zastávky. Zaujme především ty, kteří holdují růžovému vínu nebo vojenské historii, případně obojímu. Spojuje centrum Dobšic s viniční tratí U Hájku, začíná ve starobylé vinařské sklepní uličce, jež se táhne podél potoka Leska. Ve vinicích počítejte s mírným stoupáním, ale když neprší, zvládnete ji i s terénním kočárkem. A teď konečně – co mají vinné sklípky společného s Napoleonem?
Je to Bitva u Znojma roku 1809, tam se střetla vojska francouzského císaře Napoleona I. s rakouskou armádou Františka I. Habsburského. Francouzská vojska byla v převaze, ale spustil se obrovský liják a zahnal vojáky do sklípků. Jak už tušíte, většina se během této vynucené pauzy opila. Měli štěstí, i tak Francie nakonec vyhrála. Vy do žádné bitvy naštěstí nemusíte, takže ochutnávejte, co hrdlo ráčí.
Krajem André
Cesta krajem André má 40 km, ale pěšky lze absolvovat i kratší verzi. Ta má snesitelnějších 19 km. Je sice vhodná především pro cyklisty, ale je natolik pestrá a krásná, že se vám bude líbit i krokem. Začnete ve městě Hustopeče, skončíte ve Vrbici. Nebo naopak. Vede přes Velké Pavlovice, kde vznikla odrůda André. Podle ní trasa dostala své jméno. Dalším výrazným bodem na cestě je rozhledna Slunečná.
Vinařská naučná stezka Stará hora
Stezka je součástí cyklotrasy Stará hora, která měří 37 km. Vy však absolvujete středně náročný kousek o délce pouhých 3,3 km. Trasa vede z vinařské obce Novosedly a má dohromady 11 zastávek, na nichž vás čeká bližší poznání odrůd Svatovavřinecké, Frankovka, Ryzlink rýnský či Rulandské modré. Poznáte, jak to chodí na vinohradech, a dozvíte se i něco o tom, jak by taková správná degustace vína měla vypadat.
Zdroj: iGlanc.cz, Víno mapa, Kudy z nudy, Moravské vinařské stezky