Jeskyně Pekárna

Najdete ji v jižní části Moravského krasu a je proslulá nálezy pravěkých kostěných i kamenných nástrojů a rytin na kostech zvířat, bylo v ní sídliště lovců sobů z doby před 12 až 15 tisíci lety. Podle pověstí se prý v ní schovávali nájezdníci a loupežníci, kteří se často stali obětmi sami sebe, když se z jeskynního bludiště nedokázali dostat ven.

Jeskyně Na Pomezí

Najdete ji v Rychlebských horách a má velice bohatou a sněhobílou výzdobu s množstvím krápníků, brček a nechybí tady ani průzračná jezírka. Podle pověsti zde žila krásná a záhadná panna s bílými vlasy. Kdo se do ní zamiloval, musel plnit obtížné úkoly, aby jí byl hoden. Komu se to nepodařilo, toho bez milosti proměnila v kámen.

Kateřinská jeskyně

Jedna z jeskyní Moravského krasu, pojmenovaná po Kateřině, která v ní zabloudila a už nenašla cestu ven je spojována s pověstí o Čertově dílně. Prý se v ní scházeli čerti a kouzlili. Vyrobili slavný Moravský krasník, což byl ozdobný kámen, který si mohli obyvatelé okolních vesnic vyměňovat za potraviny a další zboží. Ale bylo to asi trochu jinak - během středověku zde fungovala penězokazecká dílna, která byla objevena v Bezejmenné chodbě.

Amatérka

Amatérská jeskyně patří k nejkrásnějším. Její systém sahá až do propasti Macocha a tvoří jej netradiční chodby připomínající tunely. Jsou v ní rozlehlé dómy s krápníky a část podzemí je zatopená. Dodnes systém není zcela probádaný. Zpřístupněná je jen mimořádně, takže ti, kteří by chtěli hledat tajnou chodbu na hrad Blansko - která by tady podle pověsti měla být - a tajný poklad, mají smůlu.

Jeskyně Býčí skála

Je opředena legendami, jde o místo ve střední části Moravského krasu, které bylo v době bronzové zasvěceno rituálním vraždám. V 5. století př. n. l. mělo jistého velmože následovat na onen svět 40 dívek, které byly umučeny. Služebnictvo a koně byli rozsekáni. Proto se z jeskyně za temných nocí ozývá zpěv, žalostné sténání a poté vychází procesí nešťastných duší, které se za svítání vrací zpět. Říká mse, že je jeskyně nabita negativní energií, takže mnoho návštěvníků dokonce odradí do ní jenom vstoupit.

Zdroje: travelking.cz, www.kudyznudy.cz, www.treking.cz

Související články