My máme Velikonoce a na první máj se líbáme pod rozkvetlou třešní, na tradiční japonský svátek to však nemá. Hanami v překladu z japonštiny doslova znamená ”prohlížení květů”. Jeho dlouhá historie sahá až do období Nara (710–794 n. l.), tehdy se pozornost upínala spíše na květy slivoní, ale v období Heian, které na éru navazovalo, se pozornost přesunula k sakurám.
Upřímná radost z nádhery
Kolik svátků slavíme jen proto, abychom se z něčeho upřímně radovali? Pokud byste si měli vybrat jedno období, kdy se vypravíte do Japonska, udělejte tak právě v době, kdy kvetou sakury. Zejména romantické duše tento svátek doslova pohltí. Japonsko má velmi specifickou kulturu a mentalitu. Hanami je důkazem, že se dokáží oprostit od materialismu a radovat se z přírodních krás. Celá země sleduje, jak postupuje květenství okrasných třešní. Nejde sice o historicky významnou událost, zato patří mezi ty nejoblíbenější, a protože jsou tu sakury opravdu všude, je svátek považován za osmý div světa.
Svět krásy se střetává se smutkem
Od prvního poupěte až po chvíli, kdy zemi zasype růžový déšť a všechny lístečky opadají. Nejde jen o to, že začíná jaro. V té nádheře je symbolika života, znovuzrození, něhy a čistoty. Zároveň nám však připomíná, že nic netrvá věčně, život i krása jsou pomíjivé a jak rychle přijdou, tak rychle odejdou. Sakura kvete nádherně, ale velmi krátce, což vnáší do této ”zahradní slavnosti” hlubší filozofický rozměr. Japonci pro to mají výraz mono no aware, který doslova melancholicky vyjadřuje citlivost vůči pomíjivosti. V minulosti se na základě květu určovalo, jaká bude následující úroda rýže.
Japonci si vezmou volno a jdou na piknik
Hlavním tématem oslav je štěstí, láska a přátelství. Je to důvod, proč si vzít v práci dovolenou a strávit pár hezkých chvil se svými nejbližšími. Během Hanami se lidé shromažďují v parcích, na březích řek nebo u hradů a pořádají pod kvetoucími stromy pikniky nebo se jen tak prochází voňavými alejemi, případně se vozí na řece v lodičkách. Tradice zahrnuje nejen pozorování sakur, ale také jídlo, pití a zpěv, takže všude vládne veselá a pohodová atmosféra. Stromy se zdobí lampiony, tradiční dobroty a suvenýry pak samozřejmě nesou motivy třešňových květů nebo mají růžovou barvu. V přiměřeném množství také popíjejí tradiční nápoj saké. Vynechat slavnosti, nebo spíš se jim vyhnout, je prakticky nemožné.
Sledujte sakurové zpravodajství
Přesný termín květenství stanovit nelze, zpravidla se jedná o druhou polovinu března a začátek dubna. Na sakurách se podepisuje i čím dál teplejší klima, třešně jsou na teplotní změny velmi citlivé, takže kvetou každým rokem o něco dřív. První květy můžeme pozorovat na jihu Okinawy, odtud růžová lavina pokračuje nahoru až na sever do Hokkaida. Přesnou předpověď poskytuje Japonský meteorologický úřad, který má i něco jako kvetoucí metr. Pravidelné a aktuální informace nabízejí též média a informační letáky.
Kde to bude nejlepší?
V parku Shinjuku Gyoen se nachází přes tisíc třešní více než tuctu odrůd, včetně mnoha časně a pozdě kvetoucích stromů, takže skvělé místo i pro ty, co o týden dva zmeškají hlavní sezonu. Jsou zde rozlehlé travnaté plochy a panuje tu klidná a tichá atmosféra, ale alkoholické nápoje sem nesmí. Park Ueno je oproti tomu jedním z nejoblíbenějších míst v Japonsku, kde se konají třešňové oslavy. Sakury se linou ulicí až k Národnímu muzeu podél jezera Shinobazu. Květy se tu obvykle otevírají o několik dní dříve než na mnoha jiných místech ve městě.
Stovky třešnových stromů zdobí příkopy bývalého hradu Edo kolem parku Kitanomaru. Tady si lze pronajmout loďku, ale třeba pikniky povolené nejsou. Stromy jsou večer osvětlené a u nedaleké svatyně Yasukuni najdete stánky s občerstvením a další tisícovku třešní. Park Sumida se táhne několik set metrů podél obou břehů řeky Sumida s výhledem na obří vysílač Tokyo Skytree. Nádherná podívaná vás čeká i v zahradě Sankeien s centrálním jezírkem a historickými budovami.
Zdroj: iGlanc.cz, Live Japan, Japan Guide