Japonsko je tvořeno čtyřmi hlavními ostrovy: Honšú, Kjúšú, Šikoku a Hokkaidó. Nicméně celou zemi vycházejícího slunce dál tvoří téměř 7000 menších ostrovů, které zabírají bezmála 3300 km na délku. Proto je Japonsko velmi vyhledávanou dovolenkovou destinací.
Bílá řeka Shirikawa-go
Shirikawa-go neboli v překladu Bílá řeka je odlehlá ukrytá oblast v údolí vysokých japonských Alp. Celé údolí tvoří malé staré farmářské vesničky, které jsou typické svými tradičními domečky se špičatými střechami. Říká se, že nejkrásnější je toto místo hlavně v zimě, kdy je vše pokryté sněhem, do něhož prosvítají světýlka místních domečků. Naopak v létě je zase toto místo překrásnou přehlídkou všemožných odstínů zelené barvy.
Shiroyama
Za speciální návštěvu určitě stojí vyhlídka Shiroyama. Odtud máte celou místní scenérii jako na talíři a plánujete-li si udělat ikonickou fotku z návštěvy Japonska, tak zapózujte právě tady. Je odtud nádherný výhled na špičaté domečky, které jsou postaveny ve stylu Gassho. Jedná se o jedinečný typ tradičního domku a některé místní budovy jsou až 250 let staré. Cesta do tohoto údolí trvá asi 75 minut z nejbližšího města autobusem a zpáteční jízdenku pořídíte za 550 korun. Určitě ale počítejte s včasnou rezervací, protože zájem o toto místo je především o víkendech veliký.
Lázně Beppu a okruh „Devíti pekel“
Lázně Beppu se nacházejí na jihu ostrova Kjúšú. Město Beppu je hlavním lázeňským centrem. Najdete zde úžasný termální i zábavní park a zejména velkou škálu horkých pramenů s exotickými názvy i vzhledem. Několik horkých pramenů se pak nalézá přímo nad městem. Zároveň zde narazíte na půdu posetou četnými průduchy, odkud lze pozorovat stoupající páru. Nejatraktivnější prameny se nazývají „Vroucí pekla“. Pyšní se růzností barev a teplot. Některé tryskají a jiné zase probublávají. Zajímavou zkušeností může být zdejší dvacetikilometrový okruh „Devíti pekel“. Každé jezero má tady jiný význam. Například 120 metrů hluboké „Mořské peklo“ připomíná tropické moře. „Peklo krvavého jezera“ je tmavočerné a má teplotu až 93 stupňů. Najdete tu také jezero s mléčně bílou barvou nebo jezero s nafukujícími se a praskajícími bublinkami.
Hirošima, Nagasaki a Mírový park
Světově smutně proslulá města Hirošima a Nagasaki jsou známá především kvůli dvěma atomovým bombám, která na tato města nechaly spadnout Spojené státy americké za druhé světové války. Historický význam těchto měst je dnes tak velký a stálá připomínka této události tak živá, že obě města stojí za návštěvu. Hirošima je jakýsi Fénix, který dokázal šanci znovu vstát ze svého popela. V samotném městě dnes už naleznete jen málo částí, které by připomínaly události roku 1945. Nicméně je určitě dobré navštívit centrum uctění památky nevinných civilistů, které se nazývá Mírový park. Najdete zde sochy a památníky, které byly vystavěny na památku nevinných obětí toho tragického dne.
Česká stopa v Japonsku
Ústředním je pak památník Kenotaf. Jedná se o oblouk z betonu a žuly, který nese velmi silný emotivní nápis „Odpočívejte v pokoji. Stejné chyby se již nedopustíme.“ Dále stojí za návštěvu také poničený Průmyslový palác, tzv. Atomový dóm, který je dnes zahrnut do památek UNESCO a nese i českou stopu, protože jeho architektem byl Jan Letzl. Dále je zde také Mírové pamětní muzeum, kde můžete zkoumat výbuch atomové bomby minutu po minutě. Ale je to jen pro silné povahy, protože zde najdete hrůzu nahánějící fotografie a vystavené osobní věci obětí. Nagasaki má svou ústřední připomínku tragických událostí zasazenou do Atomic Bomb Museum, kde najdeme vše, co se týká tehdejšího výbuchu. Za návštěvu stojí také holandská obchodní stanice Dedžima. Je to místo, kam byl cizincům povolen vstup a docházelo zde s nimi k obchodu. Vedle toho dnes nabízí toto místo také krásný výhled na celé město. Stejně jako v Hirošimě, i v Nagasaki najdete park, který je určen k uctění památky na události roku 1945. Nagasaki Peace Park skýtá mnoho soch a památníků jako připomínku obětí a významu míru.
Naošima a Monetovy lekníny
Naošima je ostrov, který je ovšem zároveň jednou velkou výstavní síní. V přírodních kulisách se zde objevuje moderní japonské umění, které naleznete například v Domě Tadaa. Tam uvidíte různé umělecké skvosty jako třeba Monetovy lekníny. Doporučuje se ostrov si projet na kole, protože pěšky je to se vší tou architekturou nemožné. Zdejší směs avantgardy a japonského venkova je úchvatnou podívanou, a proto je třeba si návštěvu dobře naplánovat. Nejlepší je si zdejší návštěvu zasadit do tří hlavních výstav v rámci festivalu Trienále Setouči. Ten se koná každé tři roky na jaře, v létě a na podzim. Další je plánován na rok 2025.
Hora Fuji
Hora Fuji je ikonickým monumentem Japonska. Navíc má své speciální kouzlo. Jedná se o dokonale symetrický kužel, ze kterého je naprosto kouzelné sledovat svítání. Staletá tradice poutí na posvátnou horu je dodnes velmi živá. Nejlepší období pro výstup na bájnou horu je v období od 1. července do poloviny září. V té době tu totiž nehrozí žádný déšť ani sníh. Jen je třeba být na pozoru před hlášenými tajfuny.
Co dělat při zemětřesení?
Z Japonska k nám nyní proudí novinky ohledně tamního zemětřesení. Nicméně je dobré vědět, že menší otřesy jsou v Japonsku poměrně běžné. Již malé děti ve školách se proto učí jak se při zemětřesení chovat. Ve školách sedí děti na polštářích a jsou naučené, že při zemětřesení mají vlézt pod stůl a polštářem si krýt hlavu. Dospělí můžou například také vyzkoušet simulátory, aby věděli, jaké to při zemětřesení je. Zdejší zpravodajství navíc ihned při jakékoliv šanci na zemětřesení okamžitě mění program a všude varuje občany. Každý Japonec má navíc nějakou ochranu před zemětřesením vždy u sebe. Kromě toho se v každém chytrém zařízení nalézá aplikace Jishin desu, která 10 vteřin před samotným otřesem upozorní, že by se měl člověk někam schovat.
Zdroj: iGlanc.cz, cntraveler.com, timeout.com, alljapantours.com