Plánujte dopředu
Neznamená to, že si půl roku předem máte naplánovat dovolenou do puntíku, ale včasnou rezervací letenek nebo ubytování se dají ušetřit peníze. Právě letenky bývají často tou nejdražší položkou do vysněné destinace. S najitím nejlevnějších letenek vám pomohou speciální vyhledávače. Letenky nízkonákladových společností vyjdou mnohdy i na pár stovek. Také je rozdíl, zda letíte v sobotu nebo v úterý, ceny se mohou velmi lišit, byť se jedná o jediný den. Takže pokud vám nesejde na konkrétním datu, věnujte hledání čas, vyplatí se to. Nejlevnější bývá koupě letenek přímo od dopravce.
Když plánujete předem, budete mít také dost času si například udělat menší průzkum a vybrat si restaurace či památky, které chcete navštívit a do nichž se vyplatí investovat. Zjistit si výhodné akce a slevy. Zejména pro studenty bývají vstupy na hodně míst dokonce zdarma.
Sestavte si rozpočet
Nechat se na dovolené unést a neřešit každou korunu je snadné. Tím spíš si před odjezdem sestavte rozpočet. Ujasněte si, kolik chcete utratit (počítejte, že vždycky nakonec utratíte víc), aby vás to nezruinovalo a stanovte si denní limit. Ušetřit peníze neznamená obětovat kvalitu zážitku. S promyšlenými volbami do čeho investovat si však užijete nezapomenutelnou dovolenou, a přitom máte své výdaje pod kontrolou.
I last minute je řešení
Dovolená přes cestovku obvykle není ta nejlevnější varianta, navíc jste vázaní na to, co vám kdo jiný naplánoval, ale pokud vám vaše časová flexibilita dovolí odjet pryč tzv. na poslední chvíli, najdou se mezi last minute zájezdy velmi výhodné nabídky, na které byste se při cestování na vlastní pěst neměli šanci dostat, pokud byste si spočetli cenu za letenky, ubytování a jídlo.
Jednou jsme takto letěli na Tenerife s polopenzí a přes den cestovali po ostrově. O dobrodružství nebyla nouze. Zájezd byl dokonce tak výhodný, že se nám vyplatilo jednu noc zarezervovat ubytování ve vesničce mezi horami skrze ubytovací platformu.
Alternativní ubytování
Právě alternativní ubytování rezervované skrze nějakou z platforem bývá často levnější a k tomu poskytuje víc autentický zážitek než hotelový resort v typicky turistické oblasti, která obvykle bývá ke všemu předražená na jídlo, suvenýry, všechno. Většinou platí, že čím více dní zůstanete, tím je cena za jednu noc nižší. Nebo můžete vybírat podle toho, jaké ubytování je ve vašem okolí zrovna nejlevnější a v destinaci se přemisťovat, pokud jedete na delší dobu.
Řešením je i tzv. house sitting, funguje jako výměnný obchod něco za něco. Majitel bytu či domu odjíždí pryč a poskytne vám svůj příbytek zdarma oplátkou za to, že mu ho hlídáte a staráte se o něj. Tímto způsobem se dá procestovat celý svět a neplatit za ubytování. Existují dokonce i servery, kde se zaregistrujete jako profesionální house sitter a za své služby si dokonce účtujete peníze.
Vařte si sami
Šetřit na dovolené zákonitě neznamená, že si nekoupíte ani zmrzlinu, lehnete si pod stan a budete jíst konzervy, ale pokud je to možné, najděte si ubytování s kuchyňkou. Pakliže nejste máma, co si chce na dovolené konečně od vaření pro rodinu odpočinout. V opačném případě se vyplatí, sem tam si uvařit vlastní jídlo. A když ho ještě ukuchtíte z lokálních surovin, které jste koupili na místním trhu, bude to navíc ještě zážitek. Jestli se vám hodně nechce vařit, chystejte si na výlety alespoň vlastní občerstvení, jako sendviče a obložené chleby a ruce pryč od hotelového minibaru.
Levněji vyjde i street food, který chutná často nejvíc autenticky k dané zemi. Navíc si ho vezmete do ruky a sníte třeba na vyhlídce s pohledem na oceán. Třeba na Bali vás vyjde pouliční jídlo tak levně, že se dokonce vyplatí víc, než kdybyste si vařili sami.
Mějte u sebe hotovost
Není bezpečné mít u sebe velký finanční obnos, ale vždy zároveň počítejte s tím, že ne všude se dá platit kartou a mít po ruce pár drobných se vždy hodí, na limonádu nebo veřejnou toaletu. „Situací, ve kterých se neobejdeme bez hotovosti, je mnoho. Ať už si kupujeme občerstvení ve vlaku nebo přispíváme pouličním tanečníkům, hotovost využíváme stále. Výjimkou nejsou ani dovolenkové státy. Jedním z nich je například oblíbené letovisko Čechů – Egypt. Zde si s sebou vždy přibalte nějaké ty drobné na výlety mimo resort, zmrzlinu a suvenýry. Egypťané jsou navíc velmi hákliví na spropitné,” doporučuje Ondřej Kozák, výkonný ředitel mezinárodní společnosti, která se zaměřuje na finanční transakce.
Když už na místě vybíráte z bankomatu, vyplatí se vybrat najednou vyšší částku a není od věci zkouknout před cestou doporučení a tipy, jak v zahraničí u výběru peněz vyzrát na převod měny a s ní spojené přehnané poplatky.
Vyhněte se hlavní sezoně
Mimo hlavní turistickou sezonu vás dovolená vždycky vyjde levněji, protože jsou levnější nejen ceny hotelů, ale obvykle i všechny ostatní služby v restauracích, za výlety a jiná dobrodružství. Na trzích se nebojte smlouvat, někde je to dokonce součást kultury, ale v kamenných obchodech se řiďte pevně stanovenými cenami. Ani hned všechno nekupujte na hlavní třídě, hned za rohem často najdete to stejné, jen levnější.
A jestli chcete ještě víc ušetřit, používejte na místě k přesunům veřejnou dopravu. Tak vám nejen zbydou peníze na jiné věci, ale dost možná se nevyhnete ani menšímu dobrodružství.
Zdroj: iGlanc.cz, Euronet