Výběr vhodného zavazadla

Prvním krokem k úspěšnému sbalení do letadla je výběr vhodného zavazadla. Většina leteckých společností povoluje jedno příruční zavazadlo a jedno odbavené zavazadlo.

Příruční zavazadlo

Kabinové zavazadlo musí zpravidla vážit maximálně 8 kg. Rozměry se liší podle jednotlivých společností, nicméně optimální standardní rozměr udávaný mezinárodní leteckou organizací IATA je 56 × 45 × 25 cm. Může to být nejen menší cestovní taška, ale i batoh nebo velká shopper kabelka. K tomu doporučujeme vzít ještě ledvinku nebo malou crossbody kabelku, kam uložíte mobil, doklady a letenky, které tak máte vždy po ruce.

Odbavené zavazadlo

Taktéž u něj záleží na pravidlech letecké společnosti, většinou by však váha neměla přesáhnout 32 kg, ale určitě si tyto informace ověřte předem. Záleží i na vámi zakoupené službě, zda cestujete ekonomickou nebo business třídou. Na rozdíl od příručního zavazadla by odbavené mělo být z odolného materiálu, aby vaše věci byly v bezpečí.

Příruční zavazadlo do letadla je praktické

Letět pouze s „příručákem“ má nepochybně své výhody. Máte všechny své věci u sebe, takže se nemusíte bát, že se kufr cestou do cílové destinace ztratí nebo že vám zaměstnanci letiště kufr poškodí. Já takto posledně reklamovala skořepinový kufr, který mi přiletěl ve stavu, jako by s ním personál hrál vybíjenou. Šetří vám to i čas při čekání ve frontě na odbavení a následný výdej zavazadla.

Odbavené zavazadlo má své výhody

Odbavené zavazadlo má zkrátka tu výhodu, že je větší, a tudíž se vám do něj vejde víc věcí. Do příručního zavazadla musíte opravdu rozmýšlet, co má smysl si brát, do velkého kufru klidně přihoďte šaty a boty navíc, kdyby náhodou. Nejste omezení ani množstvím kosmetiky, jejíž letecká přeprava má svá striktní pravidla. V případě, že na dovolené plánujete hodně přejíždět, pak ovšem velký kufr není zrovna praktický, protože se s ním budete pořád tahat.

Jak zabalit kosmetiku do letadla?

Předpokládejme, že nemáte v plánu převážet na dovolenou výbušniny, plyny, toxické látky, hořlavé kapaliny, žíraviny apod., které spadají do kategorie zakázané. Určitě ale nechcete koukat na to, jak vám letištní kontrola vyndává z tašky oblíbený hydratační krém, protože přesáhl normu.

Kosmetika nad 100 ml: Balení krémů, šamponů a další kosmetiky nad 100 ml hoďte do kufru k odbavení. Pro jistotu vše uložte do igelitového sáčku, nezřídka se stane, že cestou některá z lahviček vyteče.

Kosmetika do 100 ml: Jestli máte jen příručák, nesmí mít žádná tekutá, gelová či krémová kosmetika objem větší než 100 ml. Platí to i pro spreje (lak na vlasy nebo suchý šampon). Buď lahvičky objem splňují, anebo přicházejí na řadu malé cestovní lahvičky, které jsou k tomu uzpůsobené a vy si do nich kosmetiku na dovolenou odeberete. Všechny tyto lahvičky se musí vejít do uzavíratelného průhledného sáčku o objemu do 1 litru. Kosmetika zakoupená v bezcelní zóně do letadla smí, i když je větší.

Když toho máte moc? Obejděte to tuhou kosmetikou. Dnes už v tuhé formě seženete téměř vše od šamponu až po deodorant. Nebo zneužijte děti (od čeho je máte) a část své kosmetiky dejte do jejich zavazadla. I děti totiž mají nárok na svůj pytlík.

Pravidlo 100 ml tekutin se vztahuje i na nápoje, ale na tekuté léky, sirupy, kapky či roztok na kontaktní čočky ne, je to samostatná kategorie s vlastními pravidly. Do letadla pak můžete vzít léky předepsané lékařem, ale i ty běžně dostupné bez předpisu. Lepší je mít léky v originálním balení a mít s sebou i potvrzení od lékaře, v případě předepsané medikace.

Bezpečnostní kontrola hladce

U bezpečnostní kontroly se zdržíte jen tak dlouho, jak dobře se předem připravíte. To znamená, že máte připravené na vrchu zavazadla vše, co musíte vyjmout na pás. Týká se to veškeré elektroniky a již zmíněné kosmetiky uložené v plastovém sáčku. Vyndat musíte i klíče, peněženku nebo telefon.

Erotické pomůcky jsou také elektronika

Elektronika patří do příručního zavazadla, protože je křehká a v odbaveném kufru by nemusela přežít. Speciální kategorií jsou erotické pomůcky, o nichž se v letištních průvodcích většinou nedočtete, ale které si s sebou možná chcete vzít na zpestření dovolené nebo jako single cestovatelka.

Zřejmě nikdo nechce vyndávat z tašky při bezpečnostní kontrole do samostatného boxu svůj turbo stimulátor bodu G. Navíc vás letištní kontrola může požádat, ať hračku před nimi zapnete, aby se ujistila, že se nejedná o atrapu. Naštěstí nemáte povinnost vibrátor přepravovat pouze na palubě letadla. Směle jej přihoďte do kufru k odbavení, ale pamatujte, že pro vibrující hračky platí stejná pravidla, jako třeba pro holicí strojek nebo sonický zubní kartáček.

  • Máte povinnost zkontrolovat, že výkon vestavěné lithiové baterie nepřesahuje 100 Wh.
  • Zajistit, že se zařízení během letu samo nezapne.
  • U pomůcek na jednorázové baterie baterky prostě jen vyndejte a uložte je do příručního zavazadla.
  • Pro jistotu hračky uložte na dno odbavovaného kufru, kdybyste náhodou museli před zraky ostatních cestujících kufr otevřít a odlehčit mu.

Do Asie s vibrátorem raději ne

Když si s sebou vezete na dovolenou erotické hračky, jistě si od nich slibujete, že si spolu „užijete“ v soukromí a ne trapas před zraky ostatních cestujících. Extra horké chvilky zažijete, když kvůli vám evakuují letiště, protože ten vibrátor připomínal ruční granát… Co dodat. Asi vás nepřekvapí, že konkrétně pouta nemají v kabinovém zavazadle co dělat, to už je jednodušší převézt vrtačku.

Než si jakékoliv „vrnítko“ hodíte do kufru, ujistěte se předem, že z něj budou stejně jako vy nadšení i v cílové destinaci. Ne každá země je totiž erotickým pomůckám nakloněna. Třeba v asijských zemích vám celníci vibrátor nemilosrdně zabaví, protože tamní zákony jej chápou jako obscénní předmět. Striktní pravidla mají i Maledivy, líbánkový ráj. Rozhoduje i tvar pomůcky, protože například do Indie masážní hlavici provezete snadno, ovšem s dildem falického tvaru tu nepochodíte.

Zdroj: iGlanc.cz, International Air Transport Association, Celní správa, internetový obchod s erotickými pomůckami

Související články