V Číně je to jinak

Naprostá většina civilizovaných zemí považuje vydávání tělesných zvuků na veřejnosti, neřkuli při stolování, za vrcholně neslušné. Ale v Číně dáváte říháním najevo, že vám chutná. A mluvit s plnou pusou je v Číně také v pořádku. Zato mávat hůlkami nebo je nechat stát v jídle se považuje za neuctivé.  

Levou rukou nejezte!

Pokud cestujete po Indii, nejezte levou rukou. Indové ji totiž používají výhradně k osobní hygieně. V Itálii zase nejezte ani nepijte v blízkosti kostelů, historických památek a veřejných budov. V některých městech je to dokonce protizákonné. Nikdy byste také neměli nosit jídlo do míst, kde se konají bohoslužby, a vyhněte se tomu, abyste uvnitř popíjeli z lahve s vodou.  

Spropitné  

V některých zemích se spropitné očekává, v jiných by mohlo být urážlivé. Třeba v Norsku byste měli účet pouze zaokrouhlit. Vyšší spropitné se může vnímat jako předvádění se. A návštěvníci Japonska by měli vědět, že dávat spropitné se považuje za krajně nevhodné, a mohlo by dokonce obsluhu uvést do rozpaků, protože vynikající služby jsou samozřejmostí. 

Zdravení  

Vhodný pozdrav dokáže prolomit ledy. Pozdravit člověka v jeho rodném jazyce je pak jednou z nejlepších věcí, jaké vůbec můžete udělat. A když už jsme u pozdravů – ujistěte se, že víte, jaké zvyklosti s ním spojené jsou v dané zemi běžné. Některé národy si potřásají rukou, jiné se líbají na tvář a další fyzický kontakt neprovádějí vůbec a vystačí si s uctivou úklonou.  

Pozor na selfíčka

Kdo by nechtěl mít na památku selfie z nádherné destinace a případně se o ni podělit i se sledujícími na sociálních sítích?!  Dejte si ale pozor na to, koho nebo co vyfotíte mimochodem.  V některých zemích vás třeba nechtěné vyfocení vojenského objektu může dostat i do vězení. Focení na nuda pláži taky nedoporučujeme. Koukejte zkrátka, jestli v okolí není cedule zakazující focení, a pokud ano, berte ji vážně. Pamatujte i na to, že selfie tyč někde může být považována za zbraň a muzea ji zpravidla nepovolují. Dávejte si proto pozor, kde ji používáte, a při hledání ideálního úhlu vždy myslete na lidi kolem sebe. 

Vhodně se oblečte 

Pravidla oblékání v jednotlivých zemích by vydala na knihu, doporučujeme tedy, abyste si je nastudovali u konkrétních destinací sami. Obecně se dá říct, že v muslimských zemích nemusíte v rámci hotelového komplexu dodržovat žádná speciální pravidla – tedy pokud pomineme takový základ jako nechodit do hotelové restaurace v plavkách… Do měst by se ale zejména ženy neměly oblékat příliš vyzývavě, nosit krátké sukně a šortky nebo velké výstřihy. Pro návštěvu mešit se doporučují zakrytá ramena a dlouhé kalhoty nebo sukně. 

Smlouvat ano, ale jen někde

Na některých místech se smlouvání očekává a je to součást kultury. Nikdy se ale nepokoušejte smlouvat v tradičním kamenném obchodě. Ceny se vám nemusí přizpůsobovat jen proto, že jste turista. V mnoha zemích jsou občané závislí na příjmech z cestovního ruchu, proto raději zaplaťte plnou cenu, pokud si nejste jisti, zda je smlouvání vhodné. 

Zdroj: časopis Glanc, Iva Pluháčková

Související články