Na cestách se většinou změní každodenní režim všem z nás. Oblékáme se jinak, vypadáme jinak, cítíme se jinak a i jinak jíme a hýbeme se. Někdy to má na naši postavu pozitivní vliv, jindy spíš obráceně. Jestli vám dělá pohyb dobře a víte, že si chcete zacvičit i v jiném prostředí, nemusíte vymýšlet nic složitého. Odporovou gumu pořídíte za pár stovek ve sportovních potřebách, díky její kompaktnosti a snadné přenosnosti ji zabalíte pohodlně do každého kufru, protože nezabírá téměř žádné místo ani nic neváží a můžete s ní procvičit úplně celé tělo – i silově. Průzkum z roku 2019 dokonce zjistil, že trénink s elastickými posilovacími gumami vykazuje podobný nárůst síly jako klasický odporový trénink s kettlebely a činkami.

Posilovací gumy jsou různé

Posilovací gumy jsou prostě fantasticky univerzálním nástrojem, který by neměl chybět v žádné domácí posilovně ani na cestách. Díky své rozmanitosti v délce a hmotnosti je lze použít pro širokou škálu svalových skupin, takže se skvěle hodí jak pro věčné začátečníky, tak pro ty, kteří sportují a cvičí pravidelně. Existují různé typy – některé mají tvar smyček, jiné jsou ploché a z různých materiálů a některé se vyrábějí ve formě trubek s držadly. Stačí si jen vybrat, které se budou hodit pro vás. Odporové gumy se často využívají i při rehabilitacích a protahování, ale třeba i na pilates, kardio nebo silový trénink. Díky nim zapojíte navíc i tzv. pomocné svaly, které jindy zůstávají v nečinnosti.

Cvičení s odporovou gumou

Osobně odporové gumy zbožňuji z několika důvodů. Málokdy mě bolely hamstringy nebo zadek víc než právě po cvičení s odporovou gumou. Takové dřepy, glute bridge, hip thrusty a všemožné roztahování gumy nohama zařídí to, že vás bude zadek a nohy opravdu pálit. Zkuste si třeba dát gumu na kolena, roztáhnout nohy od sebe a pochodovat po malých krůčcích dopředu a dozadu. Po chvilce vám začne „hořet“ zadek tak, že to budete cítit i druhý den. Doma mám odporových gum několik a hravě si s nimi dokážu sama vytvořit několik druhů tréninků, při kterých procvičím úplně každou partii.

Nejvíc používám jednu kratší bavlněnou, při které musím vynaložit celkem hodně síly, abych ji roztáhla, a druhou gumovou, která je slabší a delší a roztáhnu ji celkem snadno. Nutno říct, že jsem si ji objednávala ze zahraničí, protože mám zkušenost, že většina odporových gum, které seženete v Česku, jsou vlastně celkem jednoduché a nemusíte vynaložit tolik síly – a nohy toho přitom přirozeně utáhnou opravdu hodně! Ale i slabší a delší gumy mají v mých trénincích své místo – ráda s nimi cvičím ruce. Pokud nevíte, jak gumy používat, na sociálních sítích najdete samozřejmě spoustu tipů jak na to. Já nejraději cvičím s trenérkou Anet Šachovou, která je zároveň i mojí blízkou kamarádkou. Tady máte tip na jeden super cvik, který vám vykouzlí krásně kulaté pozadí.

Jak vybrat odporovou gumu?

Až si půjdete do obchodu pro tu svou odporovou gumu, sledujte několik věcí, které ovlivňují jejich výkon a trvanlivost. Zohledněte, že na vaše tělo nemusí vždy působit obrovskou silou – lehčí gumy se perfektně hodí na rehabilitaci, protahování nebo jemnější posilování. Přesto by měly být dostatečně silné, aby vydržely zátěž, které je vystavujete. Při dřepu by krátké gumy měly zůstat pevně kolem vašich nohou a neměly by klouzat, zatímco dlouhé gumy by měly být dostatečně dlouhé, abyste je mohli stlačit a přitáhnout dál, než je vaše výška. Jen tak budou vaše tréninky co nejefektivnější.

Cena je dalším důležitým faktorem. Odporové gumy se mohou pohybovat od velmi levných až po poměrně drahé. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, také hraje významnou roli. Některé gumy vyrobené z bavlny zajišťují menší klouzavost a větší odolnost, zatímco jiné jsou z latexu nebo gumy – takové patří mezi ty lehčí. Každý typ materiálu má své výhody a nevýhody, a proto je důležité přemýšlet, jakým způsobem budete gumy používat. Bavlněné gumy mohou poskytnout větší odpor a stabilitu, což je ideální pro statická cvičení, zatímco latexové gumy jsou lepší pro dynamická cvičení díky své větší pružnosti.

Zdroj: iGlanc.cz, trenérka Aneta Šachová, Glamourmagazine.co.uk

Související články