Kečup na těstovinách. Smetana ve špagetách carbonara. Ananas na pizze. Pro Itala hotový zločin. Jestliže se chystáte do Itálie a chcete zažít vřelou italskou pohostinnost, pak byste měli mít na paměti etiketu italského stolování. Jejich jídlo je možná prosté, ale o to větší důraz se klade na detaily. Všechny ty známé – až hororové – praktiky turistů nejsou mýtus. Dokonce stále ještě nejsou vymýcené. V nedávném průzkumu Italové odhalili tři hlavní "zločiny proti italskému jídlu", které jim nejvíce vadí, a je to již zmiňovaný:

  1. Kečup na špagetách – ten úplně nejhorší zločin
  2. Ananas na pizze – většina respondentů to považuje za přímo šokující
  3. Vhození těstovin do studené vody dřív, než voda začne vřít

Tím jsme však teprve na samém začátku. Před námi je ještě dlouhá cesta poznání.

Jak se jí v Itálii špagety?

Těstoviny se tady berou smrtelně vážně. Umí je uvařit dokonale al dente. Existuje nespočet druhů, tvarů, chutí i velikostí těstovin. Věděli jste, že druh těstovin určuje i to, jaká k nim patří omáčka? Ať vás ani v nejmenším nenapadne krájet špagety nožem. Sousto namotejte na vidličku a vložte do úst. Rádo se nevidí ani vypomáhání lžící, na které si sousto špaget namotáte. Tohle určitě znáte z českých italských restaurací, že? Ačkoliv je to lepší, než udělat u stolu nadměrný nepořádek. Stejně tak je zapovězené dlouhé těstoviny lámat ještě v suchém stavu, aby pak byly ke konzumaci kratší.

Svět se netočí jen kolem parmazánu

Budete se divit, ale není to pravidlem, že na každé italské jídlo patří hora parmazánu. Ten seznam by byl klidně kilometr dlouhý, nicméně příkladem jsou těstoviny marinara nebo těstoviny s plody moře či rybou. Stejně tak by ostrá chuť sýra mohla znehodnotit jemnou chuť lanýže. V restauraci se řiďte jednoduchým pravidlem. Pokud vám k jídlu obsluha donese sýr, pak na pokrm patří. Jestli ne, neopovažujte se o něj dodatečně žádat.

Jak si objednat kávu v Itálii

Espresso je pro Italy něco jako náboženství. Nekažte jim ho. Za milovníka kávy se považuje kdekdo, ale nezlobte se na nás, když kávu naředíte půllitrem mléka a zakapete umělým sirupem, pak to má do skutečné kávy daleko. Smiřte se s tím, že kafe v Itálii se pije v mnohem menších dávkách, do malého espressa si už vodu nedolévejte. Co se týče cappuccina, to je přípustné jen v dopoledních hodinách. Pro pozdější cappuccino už Italové nemají omluvu, protože mléko po poledni je podle nich těžko stravitelné. Prosté espresso je samozřejmě přípustné v kteroukoliv denní dobu.

Voda není víno

Házíte si do vína led? V Itálii by vám řekli, že je to jedna z nejhorších věcí, jakou můžete dobrému vínu udělat. Je to sice osvěžující, ale jak se led rozpouští, víno ředí. V podstatě utlumíte všechny chutě, které víno nabízí. Výrobce víno vyvážil tak, aby bylo úžasné, a vy se ho snažíte měnit. Navíc jej ochlazujete na nevhodnou teplotu.

Pizza v Itálii

Ananas je hřích. Tečka. Také na pizzu nepatří například barbecue omáčka nebo kuřecí maso. Italové jedí hodně kuřecího masa, ale všimněte si, nikdy jej nemíchají s těstovinami, pizzou nebo rizotem. Svá pravidla má i způsob, jakým pizzu budete jíst. Pravděpodobně máte tendenci to uhrát na slušnou notu a použít k tomu vidličku a nůž. Chyba. Příborem si pizzu nakrájejte, ale jednotlivé trojúhelníčky je lepší jíst rukama.

Neříkejte, že Francouzi to mají lepší

Co dokáže nejednoho Itala obzvlášť vytočit, pak lidé, kteří v Itálii říkají, že francouzská kuchyně je lepší než italská. Francouzská kuchyně je hlavně jiná. Rivalita mezi Italy a Francouzi trvá už dlouho. Kdo má lepší víno, jídlo, módu nebo umění? Pronášet pochyby na území Itálie je ale asi stejně tak nehorázné, jako zpochybnit recept po babičce. Prostě to nedělejte. Buon appetito!

Zdroj: iGlanc.cz, Inevitaly, Extra Wine Blog, The Italy Edit

Související články