Glamping je kombinace anglických slov ”glamorous” a ”camping”, znamená tedy doslova okouzlující kempování. Přála bych si, kdyby něco jako glamping existovalo v době, kdy jsme s rodičema jezdili pod stan. Mamka by tehdy se dvěma dětmi rozhodně měla míň starostí, hlavně když celou dobu pršelo a všechno bylo pořád mokré. Jenže glamping je docela čerstvá novinka. Tedy jak se to vezme.

Stan pro krále

Termín glamping se poprvé objevil okolo roku 2005 ve Velké Británii. Ale koncept ”luxusní kempovačky” je starší. Někteří historici označují za první tomu podobné příbytky indiánská teepee. Ve 12. století to pak byli Mongolové, kdo začal stavět tzv. jurty. Ideální jako ochrana před větrem a daly se stěhovat z místa na místo. O čtyři století později to byl král Jiří V. se svojí matkou, kteří si při návštěvě Skotska dopřáli výhod kempování jako na doma. Vévoda z Athollu si do dočasného ubytování nechal donést nábytek ze zámku. Pak už to jelo a ve stanu jste klidně narazili na fontánu, že které teklo víno. Ve 20. století se glamping stal oblíbeným zejména v Africe na safari. Bohatí cestovatelé chtěli drsnou přírodu, ale ne natolik, aby se ochudili o luxus.

Od kempingu ke glampingu

Kempování bylo vždy oblíbeným způsobem, jak se spojit s přírodou, a přitom uniknout od každodenního shonu města. Jenže ne každý se dokáže zrelaxovat ve stanu, kde musí na záchod do lesa a koupat se v potoce u cesty. Zde přichází na řadu glamping.

Většina si zřejmě jako první vybavíte velké bílé kopule s kovovou konstrukcí, ale glampingové ubytování má více podob a liší se od místa nebo náročnosti hostů:

  • Luxusní stany: Prostorné a elegantně zařízené. Často mají komfortní postele, teplo, elektřinu, vlastní sociální zařízení i plně vybavenou kuchyň. To vše umístěné v krásných lokalitách.
  • Ekodomy: Unikátní ekologické domky, které kombinují moderní design s tradičními stavebními technikami. Bývají z přírodních materiálů a využívají obnovitelné zdroje energie. Díky tomu si hosté užijí luxus bez negativního dopadu na životní prostřední.
  • Stromové domky: I ty se poslední roky hodně rozmáhají. Kdo jako malý snil o domečku na stromě? Teď si můžete v jednom takovém vychutnat třeba prodloužený víkend.
  • Vily a chaty: Samozřejmě v luxusním provedení, ale v srdci nádherné přírody. Máte soukromí a klid, ale moderní vymoženosti na dosah.

Máte elektřinu, ale nejedete na přehlídku

Jelikož se glampingové ubytování nachází v přírodě, budou i vaše aktivity směřovat tímto směrem, ale kdyby náhodou, mějte při balení v paměti, že jedete kempovat, ne na módní přehlídku. Proto si nezapomeňte vzít kvalitní obuv, tepláky, sportovní oblečení, pláštěnku, kšiltovku a plavky. Tedy záleží na ročním období. A rozhodně oceníte repelent, hlavně pokud jste si vybrali ubytování poblíž vody. Baterka nebo čelovka se jistě neztratí.

Stan není hotel ani apartmán, takže pro jistotu doporučujeme předem ověřit, jak moc je příbytek vybavený. Možná budete potřebovat vlastní ručníky a další hygienické potřeby, ale na konzervy lančmítu zapomeňte. Místo toho si raději večer něco dobrého ugrilujte. Ano, většina glampingových ubytování disponuje přinejmenším grilem, varnou deskou, lednicí apod.

Kam vyrazit?

Nabídka glampingových ubytování v zahraničí je široká, ale i v Česku je rozhodně z čeho vybírat. Bydlet můžete v chatce, na stromě, v maringotce, v lese. Často na místě najdete i vířivku nebo saunu, takže celý den můžete prozkoumávat okolí a večer si dopřát relaxaci. Zkrátka vše pro to, abyste z toho vytřískali maximální zážitek.

Háček to má. To nejlepší bývá obvykle na hodně dlouho dopředu rezervované, zejména v sezoně, proto jestli se rozhodujete na poslední chvíli, možná se nevyhnete kompromisům. A pak by pro někoho mohla být překážkou cena za jednu noc, která se většinou pohybuje od 3 do 5 tisíc za noc (v sezoně samozřejmě nejvyšší). Stan a ty konzervy byste pořídili za méně, ale to už je o preferencích.

Proč se rozhoupat

Bude to zážitek. Ve velké většině se bavíme o krásných místech, kde se od rána do večera budete kochat, i kdybyste jen celou dobu koukali z okna a popíjeli čaj. Díky přidanému komfortu si to užijete i v případě, že máte mezi sebou a přírodou rádi určité hranice, ale hledáte vzrušující a originální způsob, kde složit hlavu. Teď už si jen vybrat zařízení, které splní vaše představy o nezapomenutelné dovolené v srdci divoké přírody.

Zdroj: iGlanc.cz, Blond on the Road, Glamping Hub

Související články