Česká republika je na hory bohatá, a tak není divu, že zde najdeme několik desítek ferrat. Nejnovější právě teď začne vznikat v Písku. Moje vůbec první byla Vodní brána v Chuchelně. Jako další jsme se vydali do obce Vír, kde jsou nedaleko sebe dvě ferraty Ledová stěna a Jezerní stěna. Pak už jsme se vypravili na ferraty do Dolomit, kde po zkoušce ”nanečisto”, jak jsme tomu tady u nás říkali, začlo teprve dobrodružství a adrenalin. Pořád to vše ale byly ty jednodušší cesty pro začátečníky. Ani v nejmenším by se to nedalo srovnat například s ferratou, která je v Číně.

Chang Kong v Číně

Skalní cesta Chang Kong v čínské provincii Shaanxi se proplétá mezi stěnami hory Hua Shan a jejími pěti vrcholy, z nichž nejvyšší je South Peak (2 155 m.n.m.). Z jištěných cest celého světa se jedná bezesporu o tu nejstrašidelnější a vlastně se pyšní i titulem nejstarší. Ferrata stará 700 let vznikla dávno předtím, než začaly všude růst nové jištěné stezky po horských masivech, kam si jezdí turisté a horolezci pro trochu toho adrenalinu.

Vznik krkolomné stezky byl poněkud pragmatičtější. Mezi její první návštěvníky patřili mniši a poustevníci. Právě pro sebe ji někdy ve 13. století vytvořili, aby se dostali na posvátný vrchol hory Hua. Dnes se jedná o vyhledávanou atrakci, ale návštěvu by si měl každý předem moc dobře rozmyslet. Stáří stezky je znát na každém kroku. Představte si to, řada dřevěných prken, širokých sotva 30 centimetrů, položených na starých železných kůlech zaražených do útesu několik set metrů nad zemí. To už chce silný žaludek. Samozřejmě se to tady pomalinku s přívalem turistů rekonstruuje, ale to je taková slabá záplata. Jakmile se sem vydáte, není cesty zpět. Cesta, která už si vyžádala mnoho obětí, neumožňuje obousměrný provoz.

Skylodge v Peru

Vysoko nad Svatým údolím v Peru se nachází Skylodge Adventure Suites, čtyři průhledné kapsle, které vypadají jako přilepené ke skále. Jedná se o tři apartmány, které mají vlastní toaletu a umyvadlo. Všichni se shodneme na tom, že se jedná vskutku o unikátní ubytování. Nechybí tu recepce s nepřetržitým provozem a jídelna, kde si můžete dát snídani, oběd i večeři ve výšce 400 metrů nad údolím a kochat se. Mají i víno.

Zdroj: Youtube

Cesta do postele ještě nikdy nebyla tak dobrodružná. Horu si musíte vyšlápnout jak jinak než po ferratě, ale za odměnu se vám naskytne opravdu nevšední zážitek s výhledem na nekonečnou hvězdnou oblohu. Pokud vás nevyděsí výška a netrpíte klaustrofobií, překážkou bude snad už jen cena. Za jedinou noc totiž zaplatíte více než 20 tisíc korun a za tolik peněz už se dá pořídit spousta jiných zážitků. Druhý den ráno si skočíte na snídani a sjedete po zipline zpátky dolů.

Kinabalu na Borneu

Je to vůbec první ferrata v Asii a je zároveň ze všech jištěných cest nejvyšší. Najdete ji ve výšce 3 776 metrů nad mořem. Ferrata je známá pod názvem Low’s Peak Circuit. Můžete si vybrat mezi dvěma trasami, kratší, anebo delší, která vám zabere počítejte šest hodin. Potřebujete opravdu hodně energie. Díky ní se ale dostanete na vrchol hory Kinabalu a to je pro milovníky vršků odměna.

Ferrata jako taková začíná ve výšce 3 400 metrů, cesta je vybavená ocelovými lany, žebříky a kramlemi, které zajišťují bezpečnost během lezení. Jedná se sice o ferratu i pro méně zkušené lezce, ale vzhledem k okolním podmínkám s sebou potřebujete zkušeného průvodce a musíte dodržovat všechna bezpečnostní doporučení. Připravení musíte být i na nevyzpytatelné počasí a nezapomeňte si opalovací krém. Nebyli byste první, kdo se ošklivě spálil.

Zdroj: iGlanc.cz, Via Ferraty, Sunrise Odyssey, Wanderlust

Související články