Itálie
Italové jsou na své jídlo, kulturu a tradice nesmírně hrdí. Italské stolování by vydalo na samostatný článek. Zapamatujte si alespoň základní pravidlo, samozřejmě kromě toho, že si nikdy neberte do úst recept po babičce. V Itálii si nikdy neobjednávejte cappuccino po jedenácté hodině. Dejte si ho k snídani, ale později už ne, budete okamžitě za ”turistu”.
Italové věří, že cappuccino v pozdějších hodinách není dobré na žaludek. Dejte si espresso, to je v pořádku kdykoliv. Také nikdy nežádejte o parmezán, pokud vám jej k jídlu vyloženě nepřinesou nebo nenabízí, znamená to, že na tento pokrm nepatří.
Egypt
V Čechách si normálně jídlo dosolíte nebo dopepříte a nikdo se nad tím nebude pozastavovat. Ale v Egyptě, tam se solení jídla považuje za velkou urážku, protože kuchař vám jej připravil tak, aby vám chutnalo. Když si jídlo dochutíte, vlastně mu tím říkáte, že jeho pokrm pro vás byl nedostačující. Pokud na stole v restauraci neuvidíte slánku a pepřenku, nežádejte o ně. To samé platí i v Portugalsku.
Řecko
Řekové jsou od přírody pohostinní a nabízí vám jídlo na znamení přátelství. Proto je neslušné jej odmítnout. Pokud něco opravdu nechcete, mějte pro to dobré vysvětlení. Když vás pozvou k sobě domů na večeři, je slušné přijít o půl hodiny později a na konci večeře vždy nabídněte pomoc s úklidem.
Francie
Francouzi mají možná nejvíce předpisů, pokud jde o stolování. Nikdy se však nenatahujte pro pečivo ještě u předkrmu. Dejte si jej jako přílohu buď k jídlu, anebo ještě lépe k sýrovému chodu na konci. Snad ještě větší trapas by byl, pokud položíte pečivo na stůl a ne na talíř, to je ve Francii naprosto nepřijatelné.
Japonsko
Japonsko, země hůlek, rýže a sushi. Při nesprávném stolování klidně omylem můžete někomu připomenout zesnulou babičku. Třebaže hůlky použijete místo vidličky a zarazíte je do jídla. Připomíná jim to jeden z pohřebních rituálů. Stejně jako když hůlky postavíte kolmo do misky s rýží. To už je lepší požádat o vidličku, pokud s tím neumíte. Ukazovat na někoho nebo na něco hůlkami je považováno za hrozbu a vstávat od stolu s hůlkami v ruce je nezdvořilé.
Indie, Afrika a Blízký východ
V Indii je zakázáno jíst levou rukou, takže se děti učí odjakživa jíst pravou. V jižní Indii byste se správně levou rukou neměli ani dotýkat talíře. Levou ruku považují za nečistou a nepoužívají ji na žádnou důležitou práci, takže ani například na platbu penězi nebo předávání důležitých dokumentů. Pokud jste levák, pak vám to u stolu odpustí, ale pak musíte úplně ze hry vyřadit pravou. V jižní Africe a na Blízkém východě se též považuje za špatné jíst levou rukou.
Thajsko
Thajská kuchyně má ve svém základu často rýži a zde přichází kámen úrazu. Pokrmy s rýží byste v Thajsku správně neměli jíst vidličkou, ale lžící. Jinými slovy se vidlička nemá dostat do úst. Na samostatné pokrmy, jejichž součástí není rýže vidličku použít můžete. Autorka thajského blogu o vaření Leela Punyaratabandhu říká: „A ještě horší u tradičního jídla s rýží je použít na něj hůlky. Je to nepohodlné a v horším případě nevkusné.”
Mexiko
V Mexiku si také dejte pozor na příbor. Tacos se nikdy nepokoušejte jíst vidličkou a nožem, Mexičanům to připadá hloupé a co hůř, přímo snobské! Něco jako kdybyste se pokoušeli jíst příborem hamburger. Takže buďte zdvořilí a jezte tacos rukama.
Čína
V Číně neobracejte rybu. Ačkoliv to tady možná děláte vždy, když dojíte jednu stranu. Obracení ryby považují v Číně za smůlu, je to jako byste rovnou obrátili rybářovu loď. Ti nejvíc pověrčiví nechávají spodní část ryby úplně nedotčenou.
Rovněž je v Číně slušné nechat trochu jídla na talíři. V opačném případě říkáte hostiteli, že vás nedostatečně obsloužil, takže vám pak bude podstrojovat ještě několik dní, aby to napravil.
Korea
V korejské kuchyni platí, že pokud vám starší člověk nabízí nápoj, přijměte sklenici a chytněte ji oběma rukama. „Je to projev úcty ke starším lidem. Po přijetí nápoje byste měli odvrátit hlavu a nenápadně se napít,” vysvětluje Stephen Cha-Kim, obhájce práv zaměstnanců korejského původu. Korejci též dbají na to, aby se nepustili do jídla dříve než starší a od stolu vstávají až ve chvíli, kdy dojí starší.
Zdroj: iGlanc.cz, CNN, India Times, LinkedIn, Trafalgar