Když k nám přijede cizinec, také chceme, aby se choval „podle našeho“. To samé se očekává v cizí zemi od nás. Zvyk je někdy železná košile a pravidla etikety se na naši neznalost neohlíží. Aby naše dovolená proběhla bez zbytečných faux pas, bude lepší, když se s těmi největšími podivnostmi seznámíme předem. S čím se můžeme setkat v dalších evropských zemích?
Francouzi se rádi líbají
Začneme Francií, která letos hostí letní olympijské hry. Ačkoliv u nás je zvykem objímat své přátele a rodinu na přivítanou, ve Francii ne. Tam se místo objímání líbají. Lehký polibek na obě tváře. V některých regionech se dávají polibky dokonce i čtyři. Občas s tím mají problém i Francouzi sami o sobě, proto je vždy lepší sledovat a učit se. Může to znít jako malichernost, ale je to docela důležité. Objetí ve Francii považují za příliš intimní pro náhodné seznámení a takové to dlouhé americké je totálně nevhodné.
Ve Španělsku patří odpadky na zem
Chcete ochutnat Španělsko jako pravý místňák? Pro pořádkumilovného člověka hořké sousto. V tapas barech se hází odpadky na podlahu. Párátka, ubrousky, krevetí ocásky. Tak jedí tapas místní obyvatelé. Opravdu zavedený lokál poznáte podle množství ubrousků na zemi. Čím víc jich tam je, tím více Španělů tento podnik doporučuje. Takže koukejte po zemi, až budete vybírat podnik na večeři.
Švýcaři předbíhají
Také k smrti nenávidíte, když někdo předbíhá ve frontě? Pak se Švýcarsku vyhněte obloukem. Švýcarsko je země nádherná, bohatá a i ta obyčejná cesta na poštu je sen. Ale existuje jedno místo, kde se celý systém hroutí. Švýcaři neumí stát ve frontě, nebo zkrátka vytvořit řadu. Nejspíš to slovo ani neznají. V jejich případě fronta znamená spíš skupinku lidí, kteří tak nějak stojí. U pokladny se všichni shluknou a první jde ten, kdo se namane nebo probije. Někdy nenápadně a někdy na hulváta. Postaví se těsně za vás a než se nadějete, už vás předběhnou!
Pravidla čaje o páté
V Británii by je za to ukamenovali. Ti jsou svou disciplínou ve frontách proslulí. A také jsou proslulí pitím čaje o páté. To víme, ale přesná pravidla už zná málokdo. Podle etikety se při míchání nápoje lžička nikdy nesmí dotknout šálku, ať hlasitě necinkáte. Poté lžičku vyndáte a odložíte na talířek, ale hlavně ji předtím neolizujte.
V Řecku pozor na gesta
Zatímco pro nás je palec nahoru prostým „OK“, v Řecku se tohoto gesta vyvarujte. Palec nahoru totiž v některých řeckých regionech znamená přesný opak „to se mi líbí” a setkáte se s tím i v některých částech Itálie. Zatímco vy chválíte, osoba na opačné straně je přesvědčená, že ji posíláte někam. Celkově s gesty buďte v zahraničí opatrní.
Dánové se schází na hřbitově
Rande na hřbitově? V Dánsku naprosto běžné. Ze hřbitovů si udělali velkolepé parky, kam lidé skutečně chodí jen tak. Na procházku, na piknik, odpočinout si nebo poklábosit s přáteli. V létě se Dánové chodí na hřbitov i opalovat! Hlavně hřbitov Assistens Kirkegård v Kodani je oblíbené místo pro trávení volného času.
Návštěva restaurace v Rakousku
Věříme, že se vám bude líbit nepsané pravidlo, které údajně platí v Rakousku. Pokud zákazník třikrát požádá o účet a nedostane ho, může opustit restauraci bez placení. Osobně jsme to nezkoušeli, ale vážně by nás zajímalo, jestli to tak je. Dejte nám vědět! Díky.
Zdroj: iGlanc.cz, Brightside, Wander We Go, Langster, Language House, Rita in Denmark